5 głównych zalet grania w gry bitewne


Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam wpis typowo lifestylowy, zawierający moje przemyślenia i obserwacje. Tak, bitewniaki to też część naszego życia. Współpracujemy z Klubem Gier Bitewnych Overwatch, i to właściwie przez zakręconych ludzi z tego klubu zaczęliśmy się interesować kwestią gier bitewnych. Toteż dzisiaj 5 zalet grania w bitewniaki. Zapraszam do lektury!

Może najpierw definicja?

Przedstawię na dobry początek definicję made in Wikipedia, która jest nawet całkiem dobra.

Gry bitewne – odmiana standardowych gier planszowych. Gracze dysponują określoną liczbą różnych jednostek. Rozgrywka dzieli się na tury, w trakcie których gracze w ustalonej kolejności wykonują ruchy. Każdy rodzaj jednostki dysponuje odmiennymi atrybutami, takimi jak szybkość poruszania się, (zależy od niej zazwyczaj odległość ruchu), szansa obrony, szansa na atak, oraz obrażenia. Kwestie losowe rozstrzygane są za pomocą przypisanego do danej gry rodzaju kostek. W niektórych grach poszczególne postacie tego samego rodzaju różnią się umiejętnościami zdobywanymi w trakcie walki. 

Jak już wiecie bitewniaki różnią się od planszówek na wielu płaszczyznach. Jedna z nich jest taka, że kupując zestawy do danego rodzaju gry bitewnej niezbędne jest złożenie i sklejenie wielu figurek by gra była w ogóle możliwa. Ponadto niemalże obowiązkiem jest malowanie figurek zanim wejdą one na wojenną ścieżkę i wielu starych wyjadaczy tego typu rozgrywki nie wyobraża sobie gry bez tego elementu. Jeszcze jednym aspektem są koszta jakie wiążą się z posiadaniem systemów bitewnych. Figurki, czołgi i maty swoje kosztują a do tego jeszcze dochodzą wydatki związane z farbkami, podkładami oraz akcesoriami związanymi właśnie z malowaniem. Jednak mimo wszystko to wspaniałe hobby i czas przeznaczony na takie zainteresowanie nie pójdzie na marne.

Po tym długim wywodzie przejdźmy w końcu do obiecanych zalet.

1. Możliwość stworzenia unikatowej kolekcji modeli

Wszystkie modele i figurki do gier bitewnych biorące udział w grze wyglądają cudownie. Owszem, trzeba wydać trochę środków ale też trzeba włożyć ogrom pracy żeby potem podziwiać taki efekt a nie inny. Stopniowo udoskonalając swoją armię w modele, figurki, a nawet makiety swojego autorstwa można pozyskać wspaniałą, własną kolekcję. Oprócz tego, że będzie przeznaczona do grania może cieszyć oko zza gabloty. Gry bitewne to głównie męskie hobby, kobiety w tym uczestniczą ale bardzo rzadko. A gdy mężczyzna będzie bez reszty pochłonięty na długie godziny malowaniem i doprowadzaniem do ideału modeli, kobieta może cieszyć się chwilą dla  siebie i takim sposobem wszyscy będą szczęśliwi.

Ten model wyszedł spod ręki mistrza. Zarówno zdjęcie jak i figurka autorstwa klubowego kolegi Rafała.

 

2. Tak olbrzymiej regrywalności nie ma nic

Drugą zaletą jest niewątpliwie regrywalność jaką posiadają gry bitewne. O ile masz znajomych wciągniętych i zakochanych w grach bitewnych to nic nie jest w stanie jej zepsuć. A dlaczego? Już mówię. Gry bitewne same w sobie mają bardzo dużo kombinacji, jeszcze więcej możliwości robienia coraz to nowych, lepszych rozpisek a także mnóstwo dróg prowadzących do wygranej. Można wygrać na wiele sposobów, losowość jest również dosyć spora i ona również przyczynia się do regrywalności ponieważ za jej sprawą za każdym razem dzieje się coś innego, coś bardziej niesamowitego co zachęca i wciąga jeszcze głębiej. Emocji oczywiście również nie brakuje bitewniakom. Ponadto ciągle dochodzą nowe systemy, nowe zasady a także dodatki a za sprawą tego prędko nie odejdziecie od gry.

 

3. Chodź, opowiem Ci historię

Trzecią aczkolwiek równie ważną zaletą, jest to, że gry bitewne opowiadają historie. Ba! Same są z historią związane i każdy system tą swoją historię ma. Więc, jeżeli jesteście entuzjastami czegoś co ma duży klimat i wręcz nim ocieka powinno Wam się spodobać. Każdy z systemów tworzy odrębne opowiadanie, w które można z pasją się zagłębiać także dlatego by lepiej poznać daną grę i się zakochać. Tam nawet każdy nawet najdrobniejszy model muśnięty jest opowieścią i owiany tajemnicą. Warto ją poznać!

4. Kreatywne spędzanie czasu

Wytrwali gracze lubujący się w grach bitewnych spotykają się w różnego rodzaju świetlicach, klubach by razem pograć. Co prawda w dzisiejszych czasach dobra jest znacznie za krótka a czas ucieka spod palców, ale bitewniaki tworzą niepowtarzalną okazję by ten czas spędzić w sposób pożyteczny otrzymując zarazem wiele korzyści. Można wykorzystać go również na wiele sposobów tak by każdy znalazł coś dla siebie i spędził go tak jak mu wygodniej. Do dyspozycji jest właśnie malowanie, które genialnie odpręża i człowiek wyłącza się na pewien czas ignorując nieco otoczenie; można też „liznąć” rękodzieła, stworzyć coś z niczego, chodzi tutaj głównie o makiety. Albo właśnie rozegrać bitwę i wrócić z tarczą z dumą wymalowaną na twarzy, bądź na tarczy analizując swoje błędy by następnym razem było lepiej.

5. Samodoskonalenie się ważna rzecz

Ostatnią z naszych zalet jest możliwość samoskonalenia się i ulepszania warsztatu. Grając szczególnie na początku idzie nam dosyć kiepsko, ale praktyka czyni mistrza. Z każdą bitwą czy też potyczką nasze skille rosną razem z nami. Uczymy się nowych zasad, nowych ruchów a wszystko po to by rozłożyć na łopatki współgraczy. Gry bitewne dają nam również możliwość uczestniczenia w turniejach zarówno tych lokalnych jak i tych organizowanych na większą skalę. Dzięki nim możemy wyjść poza krąg i spróbować swoich sił grając na mistrzów. A jeśli nam się uda, samoocena na bank pójdzie w górę. Tak więc zdecydowanie warto grać, przede wszystkim dla samego siebie.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Labirynt Śmierci - recenzja gry planszowej
Następny Wyścig Odkrywców - Wrażenia z testowania prototypu