Gry planszowe – czego nas uczą?


Hej, hej! Witam Was ciemną, zimową porą. Dzisiaj pod wpływem chwili, siedząc i myśląc naszła mnie pewna refleksja/myśl, którą chciałabym się z Wami podzielić i rozwiać wszelkie wątpliwości z nią związane. Dla odmiany nie będzie żadnych recenzji ani unboxingów, od tego trochę odpoczniecie 🙂  a wracając do mojej refleksji dzisiejszego dnia to zaczęłam się zastanawiać nad kwestią nauki, nabywania umiejętności, czy też rozwijania się w sferze społecznej, oczywiście wszystko w kontekście gier planszowych, które to towarzyszą nam właściwie cały czas. Chciałabym  w poście odpowiedzieć na pytanie: Czego nas uczą gry planszowe. Mówiąc „nas” mam na myśli zarówno dzieci jak i dorosłych. Bo człowiek uczy się przez całe życie coraz to nowych rzeczy.

Determinacja i zdrowa rywalizacja

Tak, gry uczą nas determinacji i uporu jeśli chodzi o dążenie do celu. Uczymy się również łatwiej znosić porażki i analizując popełnione błędy możemy ulepszać naszą strategię wygrywania. Sama grałam w grę, gdzie bardzo trudno mi było zwyciężyć, zwykle robił to Adrian ale po jakimś czasie obserwacji, nie ustępowania i co najważniejsze nie poddawania się obrałam własną drogę zwycięstwa. Oczywiście, że nie strzelam fochów po przegranej, ponieważ jakoś lekko znoszę porażki, bardziej liczy się śmiech, doborowe towarzystwo i dobra zabawa. Ponadto rozwiązując problemy w grach planszowych łatwiej będzie radzić sobie z problemami w codziennym życiu.

Nieśmiałość precz, integracja górą

W walce z nieśmiałością planszówki również mają zbawienną rolę. Pamiętajmy żeby dobierać grę pod temperament i osobowość danej osoby, planszówek jest baardzo dużo. Do dyspozycji mamy gry logiczne, eurosy, gry z niezwykłym klimatem, z duuużą dozą negatywnej interakcji oraz te lekkie, gdzie przeszkadzanie sobie jest prawie że niewyczuwalne. Dla każdego coś dobrego. Gry są świetnym narzędziem do integrowania nowego towarzystwa, wspomagania imprez i dla osób z nieśmiałością. Często te hobby wymaga grania z nowo poznanymi ludźmi, obracania się w planszówkowym towarzystwie. A gry rozluźniają atmosferę, sprawiają, że jest ona bardziej swobodna i stanowią pole do rozmów, niekiedy bardzo ciekawych. Planszówki mają silną przewagę nad grami komputerowymi jeśli chodzi o integrację ludzi, zacieśnianie więzi przyjacielskich oraz rodzinnych a także bezpośredni kontakt z ludźmi.

Kreatywność

Jest niezwykle ważna. Wiele gier wzmacnia naszą kreatywność i twórcze myślenie na różne sposoby. Są gry, które wymagają błyskawicznego podejmowanie decyzji, wymyślania słów pod presją czasu, czy też po prostu wymyślenia ciekawej drogi do zwycięstwa. To wszystko pobudza nasz mózg do myślenia, rozwija kreatywność, zasób słownictwa bądź inne rzeczy. A te wszystkie rzeczy znowuż są bardzo przydatne w codziennym życiu, na przykład zabłyśnięcie jakimś fajnym tekstem na rozmowie kwalifikacyjnej skutkuje przyjęciem do pracy w trybie natychmiastowym, konkurencja więc spada niżej. Lecz nie tylko w ten sposób gry nas wspomagają. Są takie planszówki, i tutaj chodzi mi o takie bardzo klimatyczne, na które wystarczy spojrzeć aby jakiś twórczy pomysł przyszedł do głowy. Można napisać opowiadanie, ciekawe raporty z misji, czy też narysować komiks, lub fanarty z danej gry. Dróg jest mnóstwo 🙂

Samodzielne decyzje

Samodzielne podejmowanie decyzji również jest tą rzeczą, która zaowocuje w dalszym życiu. Już nawet w najprostszych grach dla dzieci jest obecny ten element i maluchy stawiają pierwsze kroki jeśli chodzi o decyzyjność. Gry uczą zastanowienia się, podjęcia bardzo ważnej niegdyś decyzji i w razie czego radzenia sobie z konsekwencjami wynikającymi ze złej decyzji. Z czasem gdy nasza praktyka będzie rosła w siłę, samodzielność i pewność siebie będą rosły wraz z nią. A życie to praktycznie ciągłe decydowanie o jakichś sprawach. I jak dobrze wiecie, źle podjęte decyzje mogą zaważyć na dalszym życiu a nawet je przesądzić a konsekwencje będą bardziej bolesne, więc z pewnością lepiej ćwiczyć na grach bo mniej się oberwie.

Języki świata

Dzięki planszówkom można również poznać i zaprzyjaźnić się z językami obcymi. Jeśli macie grę w obcym języku już tłumaczenie instrukcji bądź napisów na kartach, sprawi, że część zwrotów utkwi w pamięci. My jesteśmy posiadaczami gry Hot Potato, która wymaga bardzo szybkiego myślenia po angielsku  i wymyślania słówek. Jedno jest jednak pewne, trochę nas nauczyła. Gry planszowe mogą aktywizować dzieciaki do nauki języka. Nauczyciel przedmiotu łatwiej zachęci dzieci do nauki poprzez zabawę, niż do nauki poprzez uczenie się na pamięć słówek. Oprócz gier językowych znajdą się gry do nauki chemii, geografii bądź innych przedmiotów.

1 komentarz

Poprzednio Posiadłość Szaleństwa Druga Edycja - Recenzja
Następny The Curse of The Black Dice - Unboxing