10 ciekawych gier kooperacyjnych dla dwóch osób


Witajcie 🙂 dzisiaj będzie luźny wpis, w sam raz do poczytania w okresie świątecznym. Postanowiłam, że przygotuję post na temat gier kooperacyjnych, dobrze skalujących się na dwie osoby. Nie od dziś wiadomo, że kooperacje łączą ludzi, jest to fajna alternatywa gier dla tych, którzy nie lubią się kłócić i mocno rywalizować. Podczas świąt wielkanocnych a i nie tylko, można sobie usiąść w miłym towarzystwie i zagrać w ulubioną grę celem relaksu. To co zaczynamy?

1. Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie.

Pudełko gry Robinson Crusoe Przygoda na Przeklętej Wyspie

Nie przypadkowo to właśnie Robinson uplasował się na pierwszym miejscu. Jest to jedna z naszych pierwszych gier, która zachęciła nas do tej pasji i mamy do tej gry sentyment. Graliśmy w nią naprawdę duużo, szczególnie lubimy zimą przy gorącym kakao, bądź herbacie. Robinson to świetna gra kooperacyjna i jak sam tytuł sugeruje, będziemy musieli przeżyć na bezludnej wyspie i wyjść z każdej misji bez większego szwanku. A to nie jest wcale takie proste, bowiem z każdej strony czyhają na nas niebezpieczeństwa. A to pogoda płata figle, a to rozmaite zwierzęta chcą nam odebrać kawałek naszego terytorium. Jednakże grając we dwoje mamy do pomocy psa i Piętaszka, dzięki czemu poziom trudność nie jest tak drastycznie wysoki. We dwoje gra się genialnie, jest dużo planowania, i dużo wyzwań. Gra jest również bardzo dobrze wykonana a do tego zbliża. Rozgrywka trwa około 2 godzin, ale to zależy od scenariusza, w każdym razie nie jest to zmarnowany czas. Dodam również, że można grać z dodatkiem, który wprowadza niuanse do gry, drugi dodatek jest w przygotowaniu, więc rozwój gry zapowiada się ciekawie.

2. Pandemic: Czas Cthulhu.

Drugie miejsce zajmuje Pandemia: Czas Cthulhu. Tutaj klimat jest bardziej mroczny niż w Robinsonie, dlatego szczególnie polecam grę entuzjastom prozy Lovercrafta. Ponadto poziom trudności jest niski, więc pozycja jest odpowiednia początkującym graczom, tym którzy dopiero zaczynają przygodę z planszówkami. W grze wcielamy się w badaczy, którzy mają za zadanie stawić czoła ciągle pojawiającym się kultystom. Główną  misją jest zamknięcie portali w czterech miastach, tak by kultyści się zanadto nie rozprzestrzeniali. We dwie osoby można to zrobić dzieląc się zadaniami. Ułatwia to pewna opcja w grze, która umożliwia wymianę kart między sobą, więc odpowiednio planując spotkania zawsze będziemy do przodu. Na dwie osoby gra działa bardzo dobrze, gra się przyjemnie, na początku poziom wydaje się dość wysoki, jednak potem wraz z praktyką spada. Zasady gry są jasne, i łatwo je ogarnąć. Gra jest fajną opcją praktycznie dla każdego, a dodatkowo posiada figurki.

3. Horror w Arkham: Gra karciana

Horror w Arkham to jeden z naszych najnowszych nabytków. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, ponieważ gra spełnia nasze wszystkie wymagania. Jest to karciana gra kooperacyjna typowo dla dwóch osób, żeby możliwa była rozgrywka na cztery osoby niezbędna jest wówczas druga kopia gry. Gra jest bardzo przesiąknięta mrocznym klimatem również opartym o prozę Lovercrafta. Naszym zadaniem jest wcielenie się w badaczy i rozwikłanie tajemniczych zagadek. Gra toczy się w oparciu o scenariusze i kampanie. Poziom trudności jest dość wysoki, co sprawia, że gra jest ciągłym wyzwaniem. Ciężko jest zwyciężyć, ale praktyka i dobre zgranie czyni mistrza. Gra ma również bardzo dużą losowość, która w żaden sposób nie przeszkadza ale dostarcza skrajnych emocji. Czas gry wynosi około półtorej godziny, ale tu również wszystko zależy od danego scenariusza. Gra za sprawą niewielkich rozmiarów nadaje się również do zabrania np. na wakacje.

4. Posiadłość Szaleństwa 2 edycja

I tego Wam chyba przedstawiać nie muszę 🙂 Posiadłość Szaleństwa to gra a właściwie edycja dosyć świeża, co do której były duże oczekiwania. W tym przypadku gra się z pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych, która pełni rolę mistrza gry. Aplikacja jest w pełni darmowa i dostępna nawet na Steamie, ponadto niczego nie odejmuje grze a wręcz przeciwnie, sprawia, że rozgrywka wydaje się bardzo realistyczna. Posiadłość Szaleństwa ocieka klimatem horroru, mocnego i bardzo dobrego horroru, tutaj również wcielamy się w dzielnych badaczy i stawiamy czoła złu i potworom by tylko rozwiązać tajemnicę. Poziom trudności bardzo wysoki, ale poziom wejścia już nie, gdyż wszystko wyjaśnia nam na bieżąco aplikacja. We dwie osoby gra się świetnie, my zwykle dzielimy się obowiązkami w zależności od tego jakie cechy mają nasze postaci. W pudełku znajdziemy dużą ilość figurek, które można pomalować. Poniżej jeden z potworów – Gwiezdny Pomiot którym zajął się Adrian.

5. Warhammer Quest: Przygodowa gra karciana.

Kolejną z gier jest karciana gra kooperacyjna Warhammer Quest. Również miłe zaskoczenie, ponieważ gra jest naprawdę dobra. W grze przejmujemy kontrolę nad jednym z wybranych bohaterów. Z czasem po przejściu kolejnych scenariuszy, możemy ulepszać nasze postaci, dzięki czemu skuteczność wykonywanych przez nich działań wzrasta. Podczas przygody wcale nie będzie łatwo i bajkowo ponieważ zewsząd czają się ghule, szczury, nietoperze i będziemy musieli stanąć z nimi w zwarciu miażdżąc ich przy tym. Współpracując ze sobą i w pełni wykorzystując predyspozycje bohaterów możemy wiele zdziałać.

6. Runebound – 3 edycja.

Szóste miejsce zajmuje Runebound 3 edycja. Jest to gra przygodowa osadzona w fantastycznym świecie, która oferuje wiele doznań. Podczas rozgrywki będziecie pokonywać napotkane trudności, stawać oko w oko z przeciwnościami losu, a także robić inne pozytywne rzeczy takie jak nabywanie nowych umiejętności, oraz eksplorowanie ruin. Gra bez wątpienia jest bardzo klimatyczna, także przypadnie do gustu fanom fantasy. Ponadto do gry zachęca pudełko, które jest opatrzona również nastrojowymi grafikami tak jak plansza gry zaaranżowana w formie mapy wyglądającej bardzo ładnie. Runebound z racji obecności figurek będzie nadawał się do pomalowania. To tytuł dla od dwóch do czterech graczy.

7. Eldritch Horror.

Następną propozycją w naszym rankingu jest chyba dobrze znana wszystkim gra Eldritch Horror. To gra kooperacyjna dla od 1 do 8 graczy, jak widać rozpiętość jest spora. Eldritch jest inspirowany inną kultową grą kooperacyjną a mianowicie Arkham Horror. Eldritch różni się od niej między innymi tym, że jest znacznie krótsza. Tutaj również mamy mocny klimat horroru, który będzie sprzyjał rozwiązywaniu mrocznych tajemnic. Gra jest oparta na prozie Lovercrafta, a gra się naprawdę świetnie. Wcielamy się oczywiście w naukowców i przemierzamy świat po to by pokonywać potwory oraz rozwiązywać zagadki.

8. Wygnańcy: Oblężenie.

 

Kolejny tytuł nie jest stricte kooperacyjny. Owa gra po prostu ma dostępny taki wariant, a z racji tego, że na dwie osoby chodzi bardzo dobrze a i wykonanie jest bardzo dobre to umieściłam ją w rankingu. Wygnańcy to gra o tematyce oblężniczej, jedna strona się broni, druga atakuje. Rozgrywka posiada kilka trybów w tym właśnie kooperacyjny, a w rozgrywce może brać udział od 1 do 5 graczy. Gra jak na jej tematykę przystało jest dość emocjonująca, chociaż to Adrian jest większym fanem tej gry. Pozycja bardzo dobrze skaluje się na dwie osoby, zarówno w trybie kooperacyjnym, jak i Jeden na Jednego i pod tym względem nie ma się do czego przyczepić. Co do wykonania gry to zarówno jakość komponentów jak i grafiki, instrukcja i plansza jest bardzo dobra. Rozgrywka wynosi około półtorej godziny i gra sporo czasu się rozkłada, dlatego my rozkładamy ją w wolne dni.

9. Pandemia

Dziewiąte miejsce zajmuje Pandemia. To również dobrze znana wszystkim gra. W przeciwieństwie do jej wersji z Przedwiecznym w roli głównej, tutaj pierwsze skrzypce grają szczepionki i wirusy. Wyżej wspomniane wirusy wydostały się ze ścian laboratorium a naszym zadaniem jest powstrzymanie epidemii, tak by przestała zagrażać ludzkości. Można dobić celu odpowiednio dysponując silnymi stronami naszych postaci, robić to w czym się czujemy mocni. Gra jest odpowiednia dla od dwóch do czterech osób, a czas rozgrywki wynosi około 60 minut.

10. Horror w Arkham.

Ostatnią propozycją jest Horror w Arkham. To właśnie na bazie tej gry powstała gra kooperacjna, Eldritch Horror. Gra ocieka mrocznym klimatem, i również powstała na bazie prozy Lovercrafta. Gra się nadaje dla od 1 do 8 graczy. Podczas rozgrywki wcielamy się w badaczy i naszym zadaniem jest powstrzymanie mrocznej fali zła. Nie będzie to wcale łatwe. Gra jest bez wątpienia legendą wśród planszówek, ale ma jedną wadę. Mianowicie rozgrywka potrafi się naprawdę długo ciągnąć, nawet do 6 godzin. Tyle, że grając można nie zauważyć biegu czasu.

Poprzednio Warhammer Quest - Przygodowa Gra Karciana - Unboxing
Następny Warhammer Quest – Przygodowa Gra Karciana – Recenzja