10 rad jak nie być jak Galadriela


rings of power galadriela 2

Galadriela z Rings of Power już stała się memem, który twórcy bardzo pieczołowicie przygotowali. To po prostu niewiarygodne, że wszyscy jak jeden mąż tak bardzo znielubili tą postać i uważają jej wątki w serialu za najsłabsze. Nikt nie chce być jak Galadriela, dlatego dzisiaj przygotowałem Wam listę dziesięciu elementów, które sprawiają że jest tak nielubiana i co zrobić, by zminimalizować te wady charakteru u siebie.

Pomimo tego, że tekst będzie pisany w formie żeńskiej, jako że to właśnie Galadriela jest naszym obiektem analizy, to można przyjąć, że te wszystkie elementy są wspólne niezależnie od płci i mężczyźni także mogą przeczytać ten tekst. Jednak hollywoodzki symbol silnej kobiety, który tak usilnie się musztruje próbując zrobić jakiś mniejszy lub większy skandalik internetowy, żeby tylko rozruszać jakiś buzz w sieci na temat danego wątpliwego dzieła nie zawsze jest symbolem, na którym warto się wzorować. Właściwie stając się taką osobą prawdopodobnie będziecie bardzo samotni, nieszczęśliwi i zamknięci w bańce kompleksów, które zaprowadzą Was jedynie do setek nieprzespanych nocy lub nawet wizyty u specjalisty. Mówię o tym z tej perspektywy, że sporo tych elementów które będę opisywać dotyczyły także i mnie i nad wieloma z nimi pracowałem lub też nawet pracuję nadal.

Dzisiaj natomiast jestem szczęśliwym mężczyzną, który posiada najwspanialszą żonę na świecie, cudownych przyjaciół oraz dobry kontakt z rodziną. Oprócz tego osiągam mniejsze i większe sukcesy zawodowe czy też przy prowadzeniu naszej małej firemki, rozwijam swoje hobby i ogólnie patrzę pozytywnie w przyszłość. Są wzloty i upadki, ale jest okej, dlatego pomyślałem że podzielę się dzisiaj moimi spostrzeżeniami i komuś w ten sposób może kiedyś pomogę.

rings of power galadriela 2

1. Nie tylko miecz – dbaj o swoje hobby

Galadriela już w pierwszym sezonie pokazuje swoją arogancję, a twórcy nie wykorzystali materiału źródłowego. Bohaterka ta jest elfką, która posiada już ponad 3 tysiące lat, a mimo to w serialu wyraźnie powiedziała, że jeżeli odłoży miecz to nic jej nie zostanie. W sensie, przez ten czas nie robiła nic innego? Tylko wieczna musztra jest jej zajęciem? Ktoś taki jak ona na pewno, przynajmniej w oryginale mistrza Tolkiena, osiągnął wiele, zwłaszcza na płaszczyźnie politycznej. To jest także lekcja dla nas – nie zostańcie niewolnikiem własnego, jednego hobby, gdyż te szybko stanie się waszym więzieniem i przestaniecie czerpać z niego przyjemność. Granie całymi tygodniami przez 10 godzin dziennie brzmi fajnie, ale już po paru dniach będziecie mieć dość nawet najlepszych tytułów. To samo się tyczy siłowni, łowienia ryb czy też sklejania modeli – niech hobby będzie waszym sposobem odpoczynku, a nie celem życia samym w sobie.

2. Nie skacz do wody na środku oceanu jak Galadriela – zrozum czego oczekujesz

Galadriela pochwaliła się swoim brakiem zrozumienia własnych potrzeb dosyć szybko, skacząc na środku oceanu do wody i uciekając od ryzyka dostania się do raju. Nie wiemy, czy spowodowała to chęć dopadnięcia Saurona czy też zrozumienia czym jest tajemniczy symbol. Sama Galadriela tego nie wiedziała, bo przecież wyruszyła z powrotem do ojczyzny elfów. Determinacja to słowo klucz, którego teraz potrzebujemy – zrozumienie, czego mniej więcej chcecie od życia za rok czy też dziesięć lat oraz działania by to osiągnąć. Skupienie na tym celu i dążeniu do niego w ściśle określonym czasie (polecam metodę ustalania celów SMART) – a jaki to jest cel, to jest tylko twoja sprawa – czy chcesz założyć rodzinę i mieć dzieci, kupić dom za 10 lat czy też zostać dyrektorem, jeżeli masz takie możliwości. Z doświadczenia i rozmów z ludźmi wiem, że wiele nieosiągalnych celów da się zdobyć jeżeli poświęcimy na to dość dużo determinacji.

3. Nie żądaj armii od królowej – zrozum swoje możliwości

To kieruje zwłaszcza do obrażonych – kobiet, którym wydaje się że wszystko im się należy oraz mężczyzn, którzy siedząc całymi dniami na dupie narzekają że nic nie mają. Galadriela w pewnym momencie swoich wątpliwych wojaży trafiła na dwór obcej królowej, by właściwie natychmiast żądać od niej armii oraz floty by wrócić do Śródziemia i walczyć z Sauronem, którego i tak nie wie gdzie szukać. Niczym to się nie różni od obrażonych, którzy wymagają od innych używania danych zaimków w stosunku do siebie albo wymagania od kobiet tego, że będą za tobą szaleć, kiedy będziesz gruby, biedny, zaniedbany i nawet nie będziesz w stanie porozmawiać o niczym innym niż wczorajszy mecz piłki nożnej. Chcesz coś otrzymać od życia? To daj najpierw coś od siebie i im lepszą wersją samego siebie będziesz stawać się każdego dnia, tym więcej możliwości się otworzy. Może floty nie dostaniesz, ale jeżeli szef dostrzeże twoje starania, to i możesz poprosić go o podwyżkę. Albo udoskonalić swoje umiejętności i zmienić pracę na lepszą, sam odchodziłem z pracy parę razy w ciągu ostatnich lat i nie żałuję ani jednej z tych decyzji.

rings of power galadriela 4
Przenikliwe spojrzenie, lekkie drgnięcie ust. Jedno ujęcie i tyle mówi. Niestety mamy do czynienia z filmem Petera Jacksona

4. Uśmiechnij się – to nic nie kosztuje

To jest proste – Galadriela nie śmieje się do tego momentu, że twórcy Rings of Power postanowili dograć scenę, kiedy ta jedzie na koniu zadowolona od ucha do ucha. Kolejna scena, która stała się memem, a Ty mój drogi jeżeli z kimś rozmawiasz albo żartujesz to się uśmiechnij. Zwłaszcza dotyczy to w relacjach damsko męskich, jeżeli próbujecie zdobyć serce wybranki lub wybranka. Ale i w rozmowie z przyjaciółmi uśmiech, a nie obrażona twarz się przyda.

5. Szanuj swoich podwładnych i przyjaciół

Galadriela w pierwszych minutach filmu była tak skupiona na swoim chaotycznym poszukiwaniu Saurona, że prawie zabiła jednego ze swoich podkomendnych kiedy ten zasłabł. Regularne cierpkie słowa do swoich znajomych i przyjaciół w trakcie serialu także nie sprawiały, że zaczynaliśmy lubić Galadrielę bardziej. Wprost przeciwnie, mieliśmy ją za arogancką i zakochaną jedynie w sobie. W życiu nie jest jak w serialu i jeżeli będziesz tak się zachowywać do swoich kolegów, przyjaciół czy nawet rodziny, to po prostu zepsujesz z nimi relacje. Zabierz więc brata na piwo, siostrę na zakupy, zaproś kumpli na planszówki lub powiedz koledze czy też koleżance w pracy że dobrze dzisiaj wyglądają. Tak rzadko niektórzy (zwłaszcza mężczyźni, chociaż niektóre kobiety też) słyszą takie komplementy, że na pewno to docenią.

6. Niestety, nie zawsze masz rację tak jak nie ma jej Galadriela

Galadriela w serialu prawie zawsze nie ma racji, ale bardzo źle znosi moment kiedy ktoś jej wytknie błąd. Doceniaj to, kiedy ktoś w dobrej wierze powie, że zrobiłaś coś nie tak albo możesz to zrobić lepiej. Wbrew pozorom, ludzie bardzo rzadko mają złe intencje, doceń to, że komuś zależy by Ci pomóc.

rings of power galadriela 3
Nawet na Ciebie nie spojrzę ty samczy durniu

7. Nie musisz nic udowadniać

To jest bardzo ważne i jest największą zmorą nie tylko Galadrieli, ale i większości prezentacji kobiecych w dzisiejszych block busterach. Wszystko co robicie, robicie dla siebie – nie musicie skopać i zabijać jakiś typów w knajpie jak kapitan Marvel bo powiedzieli coś nie tak, sami wiecie jacy jesteście. Nie musicie nikomu udowadniać, że jesteście silnymi kobietami lub prawdziwymi mężczyznami. Tym się po prostu jest i to czuć w aurze danej osoby. A wcale nie musicie też być ani silne, ani prawdziwie męscy. Większość ludzi zaakceptuje Was takimi jakimi jesteście – a jeżeli ktoś będzie chętny do krytyki to go olej. Będzie Was krytykować nawet jeżeli spełnicie wyśrubowane standardy nawiedzonych osób. Unikajcie takich, które próbują Wam udowodnić to, że jesteście inni niż jesteście, pozbywajcie się ich ze swojego życia i zmniejszajcie kontakty do minimum. To proste – jesteście dla siebie i tylko dla siebie stajecie się coraz lepsi każdego dnia.

8. Nie musisz jeździć konno by ludzie wiedzieli że jesteś fajna

Ten punkt wynika bezpośrednio z powyższego. Galadriela podczas swojej epickiej jazdy konnej udowodniła tylko, że jest sztuczną i niekonsekwentną postacią. To samo będzie, jeżeli zaczniecie robić rzeczy na pokaz. Stołować się w drogich knajpach by pokazać fotki na instagramie, kupować drogie skórki w grach by lepiej wyglądać na ekranie wyników czy też wypożyczać samochód, by pokazać dziewczynie jacy jesteście bogaci. To wszystko kłamstwa i budowanie czegoś na fundamencie kłamstw sprawi, że to się rozpadnie prędzej czy później, a rozpad będzie bolesny.

9. Bycie żoną oraz matką jest równie trudne jak bycie wojowniczką jak Galadriela

Ten wynika z różnic scenariusza oraz dzieł twórczości Mistrza Tolkiena. Galadriela w oryginale była nie tylko królową, ale także i matką oraz żoną. Nie była za to nigdy wojowniczką, przynajmniej nie to było elementem składowym przy tworzeniu tej bohaterki. Twórcy uznali, że bycie wojowniczką jest trudniejsze i bardziej epickie, niż bycie matką oraz żoną. Nie jestem kobietą by się wypowiadać, ale z opowieści moich koleżanek czy też nawet rodziców (mama regularnie mi przypomina jakie miała ze mną i moim bratem przeboje) mogę sądzić, że bycie matką jest dużo trudniejsze niż bycie wojowniczką. A to, że Kasia wytrzymuje moje dziwności i tak bardzo mnie wspiera świadczy, że bycie żoną także do łatwych nie należy. Twórcy serialu to durnie i nie znają życia.

rings of power galadriela 1
Kontrast ze zdjęciem parę akapitów wyżej. Te puste oczy które nie zaznały rozumu.

10. Nie ma nic złego w popełnianiu błędów

Jak wiele z tych punktów, o których opowiadałem, także i ten jest truizmem. Galadriela zawsze jak popełni błąd to nie przyzna się do niego, zawsze jest winą kogoś innego (najczęściej mężczyzny) a to oznacza, że nic z tego nie wynosi. Większość mężczyzn nie ma z tym problemu, a kobiety często tego nie rozumieją. Popełnianie błędów jest integralną częścią naszego życia, a pokuta jest wartością uniwersalną, niezależną od wiary. Pokuta oznacza cenę jaką płacimy za błąd – może to być potrzeba schowania dumy do kieszeni i przeproszenie kogoś bliskiego albo zapłacenie za szkodę przy wypadku. Zrozumienie ceny oznacza możliwość poprawy i niedopuszczenie jego w przyszłości.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio NCWW – Na jakie planszowe nowości wydać wypłatę? – Wrzesień 2022
Następny PlayStation State of Play 2022 - co zostało pokazane?