10 serii z Playstation, które powinny wrócić na Playstation 5


Przedstawiamy 10 trochę zapomnianych serii gier z Playstation, które zasługują na swój powrót na konsole nowej generacji. Niezależnie czy chodzi o remake czy też całkowity reboot, chętnie wrócimy do tych gier i ponownie przeżyjemy frajdę z tych tytułów w aktualnej odsłonie.

Sony zdobyło swoją renomę, opierając się na znanych już franczyzach i nowych własnościach intelektualnych w ciągu ostatnich czterech generacji konsol. Chociaż zalew nowych gier był w większości dobry, wydaje się, że istnieje pewien faworytyzm przy wyborze, którym grom poświęcić swój czas i pieniądze. Sony ma prawa do wielu klasycznych gier, o których najwyraźniej zapomniało lub które ignoruje od zbyt długiego czasu. Przy tak wielu własnościach intelektualnych i niezaprzeczalnym doświadczeniu, szkoda, że Sony tak niewiele robi ze swoim ogromnym katalogiem serii i postaci, nawet jeżeli mogliby wydać te gry w ramach swojej linii gier niezależnych, a nie dużych premier. Już takie tytuły jak Kena: Bridge of Spirits albo FIST: Forged in Shadow Torch pokazały, że można i w tym segmencie wydawać gry z sukcesem. Oto kilka franczyz PlayStation, które zasługują na powrót.

PlayStation All-Stars Battle Royale

PlayStation All-Star Battle Royale był niezłym tytułem, ale miał swoje problemy. Sequel mógłby być znacznie lepszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromną liczbę postaci i IP, z których Sony może czerpać. PlayStation ma również fundusze, aby stworzyć coś na poziomie serii Smash Bros. Mam nadzieję, że firma rozważy stworzenie sequela PlayStation All-Star Battle Royale, który będzie działał nie tylko na Playstation 5, ale także i Playstation 4.

Oto kilka pomysłów na sequel:

  • Większa roster postaci, w tym postacie z gier M-rated
  • Bardziej dopracowana mechanika rozgrywki
  • Więcej trybów gry i zawartości
  • Lepsza grafika i oprawa dźwiękowa

PlayStation All-Star Battle Royale 2 ma potencjał, aby być jedną z najlepszych gier crossoverowych wszechczasów. Mam nadzieję, że Sony da fanom to, czego chcą.

Sly Cooper

Sly Cooper to kolejna zapomniana maskotka PlayStation. Chociaż ostatnia gra z tej serii wyszła w 2013 roku, to od tamtej pory minęło już sporo czasu, odkąd widzieliśmy tego podstępnego raguna w akcji. Jego gry były najbardziej znane z fantastycznej skradankowej platformówki, doskonałej różnorodności misji, interesujących minigier i niesamowitej muzyki. Nic dziwnego, że większość gier w tej serii postarzała się jak dobre wino i nadal trzyma się dobrze nawet według dzisiejszych standardów. Chociaż Crash Bandicoot doczekał się niedawno odrodzenia, wierzę, że powrót Sly Coopera mógłby być równie udany. Przy tak wielu postaciach i IP pod pasem PlayStation, szkoda byłoby, gdyby siedziały one dookoła i powoli były zapominane.

SOCOM

SOCOM to klasyczna seria taktycznych strzelanek, która cieszyła się ogromną popularnością na konsoli PlayStation 2. Gry z tej serii były znane z realizmu, inteligentnej rozgrywki i wciągającego trybu online. SOCOM pomógł ugruntować gatunek taktycznych strzelanek jako jeden z najważniejszych i utorował drogę do sukcesu takich gier jak Rainbow Six. Fani serii SOCOM od lat czekają na nową odsłonę, ale Sony do tej pory nie ogłosiło żadnych planów dotyczących powrotu tej franczyzy. Mam nadzieję, że PlayStation zmieni zdanie i wkrótce zobaczymy nową grę SOCOM.

Syphon Filter

Franczyza Syphon Filter wypełnia ciekawą lukę w obecnej ofercie gier first party Sony. Solidna skradanka w trzeciej osobie z elementami szpiegostwa. W prostych słowach, była to wersja Splinter Cell Sony, łącząca Metal Gear Solid i Goldeneye w jeden spójny pakiet, który był cholernie dobry. Wydaje się, że seria taka jak ta mogłaby łatwo trafić do nowych fanów dzięki remake’owi lub nawet nowej grze. Bluepoint Games wybiło z parku stare klasyki takie jak Shadow of the Colossus i Demon’s Souls Remake. Jeśli zdecydowaliby, że chcą zrobić kolejny remake, byłby to z pewnością łatwy wybór, który zrobiłby wiele, aby ożywić tę franczyzę i dać jej zasłużony rozgłos.

Ape Escape

Zdaje się, że prawie codziennie w jakimś miejscu w Internecie pojawia się wątek pytający, czy Ape Escape kiedykolwiek wróci. Dla wielu osób ta seria gier oznacza czas nostalgii i platformowej zabawy dla każdego, kto posiadał PlayStation, której nie da się niczym zastąpić. Podczas gdy inne konsole miały Mario, Banjo i Kazooie, PlayStation miało małpkę Specter. Seria gier reprezentowała wszystko, co dobre w tych starych klasykach, które wspominamy z takim sentymentem. Precyzyjne i responsywne sterowanie, świetna muzyka, fajne gadżety i bardzo unikalny urok, który szedł w parze z grą. Dziś PlayStation ma Astro Bot i Sackboy’a jako swoje sztandarowe postacie platformowe. Chociaż z pewnością udowodnili, że zasługują na to, czegoś zdecydowanie brakuje. Jedno jest pewne, powrót bardzo funkowej małpki sprawiłby, że wielu cierpliwych fanów byłoby niezwykle szczęśliwych.

Resistance

Resistance to niegdyś flagowa seria Sony. Wydaje się jednak, że została ona odłożona na półkę na rzecz innych projektów. Choć zawsze pojawiają się małe plotki o ożywieniu serii, żadna z nich nie ziściła się dotychczas. Jest to niefortunne, ponieważ dla tych, którzy pamiętają tę serię, jest ona często uważana za jedną z najlepszych gier Sony. Prosta, ale sprawdzona historia człowieka kontra obcy została zrealizowana w sposób satysfakcjonujący i zapamiętywalny. Na PS3, Resistance 3 oferowało jedną z najlepszych rozgrywek wieloosobowych online na tej konsoli, z interesującymi i unikalnymi broniami obcych. Teraz, gdy Sony najwyraźniej rozpoczęło renesans gier skupionych na trybie online, może być to idealny moment, aby odkurzyć tę serię i przedstawić ją zupełnie nowej generacji graczy.

Warhawk

Warhawk to klasyczna seria gier akcji, w której gracze kontrolują futurystyczne pojazdy i walczą ze sobą na ogromnych mapach. Gry z tej serii były znane z dynamicznej rozgrywki, dużej różnorodności pojazdów i broni oraz świetnej zabawy w trybie multiplayer. Sony próbowało stworzyć sequel Warhawka o nazwie Starhawk, ale gra nie odniosła sukcesu. Myślę jednak, że Warhawk zasługuje na kolejną szansę. Nowa odsłona serii mogłaby wykorzystać najnowsze technologie i stworzyć jeszcze bardziej wciągające i szalone doświadczenie dla graczy.

InFAMOUS

Gry o superbohaterach przechodzą przez ciężkie chwile w ekosystemie gier. Ostatnie premiery i wpadki, takie jak Gotham Knights i śmieszna gra Suicide Squad, sprawiły, że gracze pragną ekstremalnych fantazji o mocy, bez zbyt wielu rzeczy, na które mogliby czekać poza Marvel’s Spider-Man 2. Chociaż PlayStation zdecydowanie próbowało stworzyć solidne doświadczenie z inFAMOUS Second Son, to nie do końca udało im się to osiągnąć i jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie wrócili do tej serii. Jednakże inFAMOUS Second Son posiadało unikalny system mocy, który był uzależniony od twoich decyzji i zmieniał twoje moce w zależności od tego, czy wybrałeś bycie dobrym, czy złym supermocnym maniakiem. To pomysł, który zasługuje przynajmniej na rozbudowę, a więcej sposobów na poczucie się jak przepotężny bóg w grach jest zawsze mile widziane.

MAG

MAG to ciekawy tytuł, ponieważ trzeba było być tam, aby wiedzieć, jak wyjątkowy był, gdy po raz pierwszy się ukazał. W czasach, gdy Call of Duty dominowało na rynku strzelanek pierwszoosobowych, MAG pojawiło się i zaoferowało coś, czego nikt wcześniej nie był w stanie zrobić na konsolach: prawdziwe masowe bitwy online. Jedna gra mogła pomieścić do 256 graczy jednocześnie na jednej mapie. Kiedy działało, było to piękne, tworząc absolutny chaos dzięki ogromnej liczbie interakcji zachodzących w każdej chwili. W świecie, w którym rynek strzelanek pierwszoosobowych zdominowany jest przez Battlefield i Call of Duty, odrodzenie MAG byłoby odświeżającą zmianą tempa. Mając na uwadze, jak bardzo poprawiły się serwery i problemy z połączeniem w ciągu ostatniej dekady, jest to gra, która mogłaby naprawdę zabłysnąć i zaoferować wyjątkowe wrażenia wielu graczom.

Twisted Metal

Biorąc pod uwagę, że niedawno ukazał się serial telewizyjny oparty na Twisted Metal, można by pomyśleć, że Sony ma coś w planach dla tej serii. Znalezienie sposobu na wykorzystanie sukcesu i nostalgii związanej z Twisted Metal byłoby dla firmy łatwym zwycięstwem. Niedawno wydana gra Destruction All-Stars, niestety, nie miała takiej mocy przetrwania, na jaką wszyscy liczyli. Szybka akcja, doskonała mechanika zniszczeń i zabawna absurdalność sprawiają, że ta seria jest klasykiem, który w pewnym momencie cieszył się uznaniem prawie każdego gracza PlayStation. Nowa gra Twisted Metal byłaby mile widzianym uzupełnieniem oferty PlayStation i miłą zmianą w stosunku do zwykłych gier akcji-przygodowych z perspektywy trzeciej osoby, które wydaje Sony.

Poprzednio Kamon, Yoxii, Pantarei, Mana, Hokito - recenzja - abstrakcyjny zawrót głowy!
Następny Endless Dungeon - Osiągnięcia i jak zdobyć platynę? - Poradnik