Bitcoin (BTC) to innowacyjna forma wirtualnego pieniądza, zwana kryptowalutą. Kiedyś uważane za nieopłacalną formę losu na loterii, dziś ma ugruntowaną pozycję i traktowana jest jak pełnoprawna klasa aktywów. Bitcoin powstał w roku 2009 przez Satoshi Nakamoto i stanowił pierwszą na świecie w pełni wirtualną metodę płatności. Oto kilka zaskakujących faktów, o których z pewnością nie wiedziałeś.

Artykuł napisał Mateusz. Autor poradnika: Jak kupić i gdzie Bitcoin? 10 sposobów. Poradnik KROK PO KROKU

1. Czy Bitcoin faktycznie był pierwszą kryptowalutą?

Historia wirtualnych pieniędzy zaczęła się dużo wcześniej niż powstał Bitcoin. Pierwowzorem kryptowalut chociaż pozbawiony blockchaina* był DigiCash. Początkiem lat 80. i 90. młody i ambitny krytpograf i informatyk David Chaum opracował wirtualny system płatności, który wyróżniałby się niewykrywalnością. DigiCash wykorzystywał tzw.ślepy podpis i zakładał, że użytkownik będzie mógł zakupić walutę w swoim banku, jednak bank nie uzyska informacji na co je przeznaczono. Waluta pozbawiona jakiejkolwiek kontroli organów finansowych nie miała szans na przetrwanie. Chociaż sama waluta nie przetrwała próby czasu, to model, na którym się opierał, został wykorzystany do stworzenia Bitcoina.

* połączony łańcuch bloków, przechowujące informacje dotyczące transakcji

2. Zaskakujący pierwszy zakup przy użyciu Bitcoina

10 tysięcy BTC, to dużo czy mało? W roku 2010, kiedy dokonano pierwszego zakupu była to równowartość około 25 dolarów, dla porównania dziś byłoby to znacznie więcej, bo ponad 65 milionów dolarów. To uwidacznia jak na przestrzeni lat Bitcoin znacznie umocnił swoją pozycję finansową. A wracając do zakupów, to było to dość zaskakujące, ponieważ kupiono… dwie pizze. Chociaż zdarzenie było nieco prozaiczne, to zapisało się na kartach historii.

3. Rozdawanie Bitcoinów dla użytkowników

Chociaż ta informacja może być szokują, to niestety dotyczy roku 2010. Gavin Andresen to twórca strony, gdzie można było odebrać darmowe Bitcoiny w wysokości 5 BTC. Była to przede wszystkim promocja wirtualnej waluty, która w tamtych czasach nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Tzw. kraniki funkcjonują do dziś, jednak nie jest to tak opłacalne jak wtedy. Bonus Bitcoin to możliwość odebrania nawet do 5000 Satoshi co piętnaście minut, co stanowi około złotówki, jednak najczęściej jest to mniej niż 5 Satoshi, które nie osiągają wartości jednego grosza.

4. Najmniejsza jednostka Bitcoina

Wspomniane Satoshi to 0,00000001 Bitcoina jednak i tę jednostkę można nieco podzielić. Wszystkie te zagadnienia sprowadzają się do mikropłatności a także Lighting Network. I tak jednostka pod nazwą Milisatoshi (MSAT) stanowi jedną tysięczną Satoshi.

5. Klucz prywatny Bitcoina

Klucz prywatny do określonego adresu Bitcoina to ściśle strzeżona tajemnica. Żeby móc go odgadnąć trzeba by poświęcić ogromną ilość czasu, a według dokładnych obliczeń byłoby to 10 podniesione do potęgi 33, przy jednoczesnym założeniu, że szybkość myślenia byłaby znacznie szybsza niż możliwość dzisiejszych komputerów. Można więc spokojnie powiedzieć, że złamanie klucza prywatnego jest praktycznie niemożliwe. Jednak nigdy nie mów nigdy, ponieważ nie wiemy co może przynieść przyszłość. Być może kwantowe komputery przyszłości będą wstanie tego dokonać. Chociaż w takim przypadku naukowcy od razu staraliby się opracować nowe zabezpieczenia, które były oporne na wyspecjalizowane urządzenia.

6. Co agencja FBI ma wspólnego z Bitcoinem?

Darknet jest miejscem, do którego nie powinno się zaglądać. Historia Silk Road dotyczy strony ukrywającej się głęboko w najciemniejszych zakamarkach Internetu. Dzięki niej można było wejść w posiadanie nielegalnych substancji odurzających opłacanych przy pomocy Bitcoina. Do tej pory uznaje się, że twórcą tej strony był Ross Ulbrich, a jej początki sięgają roku 2011. Jednak jej żywot nie trwał zbyt długo, bowiem po dwóch latach została zamknięta przez FBI. Jednak to co najciekawsze to często ukrywany fakt, że dwóch agentów, biorących udział w sprawie trafiło do więzienia. Jak się okazało zajmowali się praniem brudnych pieniędzy.

7. Haker i olbrzymia fortuna Bitcoina

Sierpien 2010 roku i nieoczekiwana fortuna wygenerowana przez ogromną liczbę monet Bitcoina. Spełnienie marzeń? Niestety to błąd, który wystąpił na 74638 bloku Bitcoina. Jednak nie trwało to zbyt długo i szybko wprowadzono nową wersję kryptowaluty – Bitcoin 0.3.10. Doprowadziło to do tego, że wygenerowane tym sposobem Bitcoiny nie były respektowane i uważane były za takie,których nigdy nie było. Zdarzenie zwane jest również pod nazwą incydentu przepełnienia wartości.

Jak widać świat kryptowalut to wciąż zaskakujące miejsce pełne tajemnic do odkrycia. Jest to również szansa na inwestycję w przyszłość.

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous Star Wars: Squadrons - Poradnik dla początkujących - Triki by być lepszym pilotem
Next Aquanox: Deep Descent - Recenzja - Dno i wodorosty