8 narracyjnych gier fabularnych, w które możesz zagrać online


Nie da się ukryć, że rozrywka w ciągu ostatnich kilku lat nabrała zupełnie innego wymiaru. Niegdyś uwielbiane przez całą rodzinę gry planszowe, zaczęły przechodzić do sieci. Nie każdy jest zwolennikiem takiej digitalizacji rozrywki, niemniej jednak trzeba przyznać, że ma ona wiele zalet.

 


Oczywiście, nie każda gra sprawdzi się w wersji online. Raczej nie doczekamy się internetowej wersji Twista, klocków LEGO, czy mas plastycznych Play-Doh. Są jednak takie tytuły, którym nie przeszkadza szklany ekran, a wręcz ułatwia całą rozrywkę, umożliwiając wspólną zabawę z osobami z różnych zakątków świata. Mowa o narracyjnych grach fabularnych.

 

Czym są i w które z nich można zagrać online?

Co to są narracyjne gry fabularne?

Choć nazwa brzmi co najmniej obco, tak narracyjne gry fabularne obecne są na rynku od bardzo dawna. Rzadko stosuje się w nich tradycyjne kości, a cała rozgrywka opiera się na losowości i różnych scenariuszach. Często jest również prowadzona przez tzw. mistrza gry.

 

Zadaniem graczy jest wcielenie się w pewną rolę, tudzież opowiedzenie historii. Nie odgrywa się tu jednak scenek. Storytelling opiera się na narracji, a rozgrywka może przybrać niespodziewany przebieg. Ta niepewność i różnorakość sprawiają, że gry fabularne stanowią ciekawą alternatywę dla typowej planszówki. A jeszcze lepszą – ich wersje internetowe. 

Musisz jednak wiedzieć, że każda aktywność online wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto się przed nim chronić. Pamiętaj o korzystaniu z VPN online za każdym razem, kiedy będziesz chciał zagrać w ulubioną grę fabularną przez internet. Takie oprogramowanie nie tylko ukryje twój adres IP, ale również zabezpieczy cię przed potencjalnymi atakami.

 

Przyjrzyjmy się zatem kilku grom storytellingowym, które doczekały się swojej wersji online.

1.  Rory’s Story Cubes

Ta niebywale prosta gra potrafi doskonale urozmaicić czas zarówno dzieciom, jak i starszym graczom. Stworzone przez Irlandczyka kostki to świetna okazja, żeby zacieśnić więzi ze swoją pociechą i wzbogacić jej słownictwo, pobudzić wyobraźnię i nauczyć poprawnego wypowiadania się.

 

Gra składa się z kości, jednak zamiast oczek, te mają na ściankach różne obrazki umożliwiające budowanie wielu niebywałych historii. Zadaniem gracza jest nimi rzucić i zacząć opowiadać. 

Rory’s Story Cubes doczekało się również wersji online oraz mnóstwa wersji tematycznych, np. medycyna, prehistoria, baśnie, poszlaki, galaktyka, supermoce i wiele innych. Ponadto, gra zdobyła całkiem sporo nagród m.in. „Zabawka Roku 2017” czy „Kids’ Biz Fair 2013”.

2.  Gra w życie

Życie pisze różne scenariusze i nic tak naprawdę nie jest oczywiste. Zapewne taka myśl przyświecała twórcom „Gry w życie”. Jej wakacyjna wersja polecana jest nawet przez TripAdvisor. Ta planszowa gra familijna w wersji online będzie świetną atrakcją dla całej rodziny.

 

Gracze poruszają się po wirtualnej planszy za pomocą samochodów i doświadczają różnych przygód. Specjalne karty decydują o przebiegu gry. To one wskazują, co należy robić, np. zaśpiewać, opowiedzieć coś, odegrać scenkę itd.

 

Sama nazwa jest jak najbardziej trafiona, bo to faktycznie gra w życie – od narodzin do emerytury. Po drodze będziesz zmuszony podejmować wybory dotyczące twojej rodziny, majątku, kariery, czy marzeń. A kto wygrywa? Oczywiście najbogatszy!

3.  Mafia

Chyba nie ma takiej osoby, która nie zna Mafii. Ta gra towarzyska świetnie obrazuje walkę pomiędzy dobrem (cywilami, agentem oraz policjantami) a złem (członkami mafii).

 

W rozgrywce może wziąć udział od 6 do 16 graczy. Większość z nich odgrywa rolę cywili, część z nich to policjanci i, w zależności od liczby uczestników, od 2 do 5 mafiozów. Jest również agent, który pomaga cywilom i policjantom zidentyfikować czarną szajkę.

 

Mimo iż gra jest znakomitą opcją podczas imprezy, jej wersji online wcale niczego nie brakuje. Można powiedzieć, że gracze oddzieleni ekranem stanowią wręcz pożądane utrudnienie w schwytaniu sprawców. Ale nie będziemy niczego zdradzać. Lepiej samemu zagrać i się przekonać.

4.  Horror w Arkham

Strach przed nieznanym to chyba największa fobia każdego człowieka. Umiejętnie wykorzystali ją twórcy Horroru w Arkham – gry karcianej, która jest również dostępna w wersji online i umożliwia tryb jednoosobowy.

 

Rozgrywka opiera się na rozwiązaniu mrocznej zagadki w miasteczku Arkham. Grupa badaczy stara się przetrwać, zachowując przy tym zdrowe zmysły. Nie jest to w żadnym wypadku gra dla dzieci. Minimalny wiek gracza to 14 lat.

 

A gdzie w tym wszystkim narracja? Cóż, każda decyzja podejmowana w grze wiąże się z długofalowymi konsekwencjami. Uczestnicy mogą także czytać na głos swoje karty. Im bardziej dramatycznie i złowieszczo, tym lepiej!

5.  Robit Riddle

Wprawdzie gra ta nie doczekała się jeszcze tłumaczenia, jej oryginalna wersja angielska jest obecnie najlepiej sprzedającą się grą narracyjną. Gracze wcielają się w roboty i wyruszają w poszukiwanie swoich zwierząt domowych zwanych robitami.

 

Zarówno gra planszowa, jak i wersja online opierają się na współpracy. Dzięki niej gracze spotykają przyjaciół, przeżywają różne przygody i tworzą wspólnie historię. Dołączone do gry trzy scenariusze pozwalają na ponad 50 zakończeń i tysiące ścieżek do obrania.

 

Nawet jeśli nie jesteś fanem gier, w których trzeba wczuć się w rolę, jesteśmy pewni, że dzięki Robit Riddle zmienisz zdanie i nawet się nie zorientujesz, jak zaczniesz mówić głosem robota.

6.  Agents of SMERSH

Jeśli interesuje cię tematyka zimnej wojny, to gra Agents of SMERSH na pewno ci się spodoba. Głównym celem rozgrywki jest pokrzyżowanie planów złowieszczego doktora Lobo. W pogoń za nim wyruszają tajni agenci SMERSH.

 

Co ciekawe, sama nazwa gry pochodzi od dwóch rosyjskich słów smiert’ szpionam, czyli śmierć szpiegom. Był to powszechnie stosowany akronim podczas wojny niemiecko-radzieckiej, tj. w trakcie II wojny światowej.

 

O przebiegu gry decyduje wiele czynników, między innymi specjalna kostka. Znajdziemy tu również mnóstwo gadżetów rodem z Jamesa Bonda. Wersja online gry przebiega znacznie szybciej niż jej wersja planszowa, co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą. Typowa rozgrywka trwa około 90 minut.

7.  Forgotten Waters

Ta piracka przygoda dostępna jest wyłącznie w wersji angielskiej i do najtańszych nie należy. Mowa oczywiście o grze planszowej. Na szczęście istnieje również wersja online, która z kolei jest w pełni darmowa.

 

Można w nią zagrać z przyjaciółmi lub samemu, dołączając do istniejącego już stołu. Najlepszym wariantem jest jednak większa liczba graczy, która odciąży nieco listę rzeczy do zrobienia w każdym ruchu. A musisz wiedzieć, że każdy wpływa w pewien sposób na przebieg gry.

 

5 różnych scenariuszy i obszerna księga otwierająca drzwi do naprawdę sporej liczby wyborów, a wszystko to w iście pirackiej oprawie. Obok tak barwnej gry jak Forgotten Waters nie da się przejść obojętnie.

8.  Cluedo

Masz zdolności dedukcyjne? Chcesz sprawdzić się w roli prawdziwego detektywa? Doktor Czarnecki został zamordowany i takiej zbrodni nie można zamieść pod dywan. W Cluedo będziesz przechadzał się po pokojach i zbierał poszlaki, które, miejmy nadzieję, doprowadzą cię do rozwiązania tej mrocznej zagadki.

 

W grze chodzi o czujność i spostrzegawczość, bo morderca nie ma zamiaru się przyznać do popełnionej zbrodni. Co ciekawe, Cluedo powstało bardzo dawno, bo w roku 1949!

 

Jej wersja internetowa to aplikacja dostępna na telefony zarówno z systemem Android, jak i iOS. Jest ona o tyle lepsza od wersji planszowej, ponieważ co jakiś czas twórcy wypuszczają aktualizacje tematyczne, np. Halloween czy Święta Bożego Narodzenia.

Gra planszowa czy wersja online?

Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest lepsze: klasyczna planszówka czy może jej unowocześniona wersja online? Trzeba przyznać, że zdania są podzielone, a oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

 

Przewagę wiekową mają oczywiście gry planszowe. Podobno ich pierwsze wersje powstały około 10 tysięcy lat temu, wobec czego nie mają sobie równych. Biorąc jednak pod uwagę gwałtowny rozwój technologiczny, gry online potrafią zaoferować znacznie więcej.

 

To prawda, że brakuje w nich czynnika ludzkiego, tj. fizycznej obecności innych osób, ale spróbujmy zagrać w grę planszową przez Skype. W związku z tym można śmiało stwierdzić, że gry przez internet nie odbiegają zbytnio od klasycznych planszówek, a nie raz potrafią wyciągnąć przysłowiowego asa z rękawa.

Brak komentrarzy

Zostaw komentarz

Poprzednio Genshin Impact - Wszystkie postacie - Poradnik
Następny Age of Empires III Definitive Edition - Recenzja - Kolejny niepotrzebny remaster?