Ahoj! – Gry planszowe o tematyce pirackiej


Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was krótki spis gier planszowych o tematyce pirackiej. Skąd ten pomysł? Prawdę mówiąc, pomysł na ten wpis przyszedł dość niespodziewanie. Chyba udziela mi się klimat nadchodzących wakacji, zapachu morza, i statków a ze statkami i morzem wiążą się szanty, które uwielbiam bo pozwalają mi się rozluźnić i przenoszą myśli na cudowne rejony. Ot, i cała filozofia.

Mam nadzieję, że i Wam ten pomysł przypadnie do gustu!

1. Jamaica

Na pierwszy ogień poszła gra Jamaica, która co prawda już taka świeża nie jest, ale jest dalej w cenie. Jamaica to przepiękna, piracka gra rodzinna, która jest zapakowana w pudełko imitujące skrzynię ze skarbem. Gra ma przecudne grafiki, nadaje się również dla najmłodszych zapaleńców, i warto ją mieć w swojej kolekcji, choćby ze względu na wykonanie. Jeśli chodzi o mechanikę, to nie jest ona specjalnie skomplikowana, a gra mimo kości nie jest mocno losowa. Jamaica traktuje o wyścigach statków pirackich, po pięknej planszy a jej zasady nie są skomplikowane.

2. Kupcy i Korsarze

Kolejną piracką pozycją jest gra Kupcy i Korsarze, już trochę nowszy tytuł. Gra jest również bardzo atrakcyjna wizualnie i znakomicie oddaje klimat pirackich i kupieckich przygód. Klimat jest podobny do tego z gier komputerowych o tematyce pirackiej, w których w tle płyną szanty. Rozgrywka w Kupcach i Korsarzach, trwa już nieco dłużej niż  Jamaica, jest to bowiem około 3 godzin zegarowych. Ale te wyżej wspomniane trzy godziny, płyną bardzo szybko z prądem, ponieważ rozgrywka nas w pełni absorbuje. Kupcy i Korsarze to gra, w której wczujecie się albo we wpływowego i bezwzględnego pirata, albo w kupca, i będziecie przemierzać Karaiby. Kupcy i Korsarze to iście piracka gra, z bardzo ładnymi figurkami statków. Polecam grać z szantami w tle!

3. Dead Man Tell No Tales

Na trzecim miejscu znajduje się tytuł, który aktualnie jest dostępny tylko w języku angielskim, ale to już niedługo. Planowana jest polska wersja tej gry, co jest bardzo dobrą wiadomością, ponieważ język angielski dla wielu jest barierą i znacznie przyjemniej jest grać w języku ojczystym. Dead Man Tell No Tales jest iście piracką grą kooperacyjną, w której musicie złączyć siły by ułożyć i zrealizować niecny plan wzbogacenia się. Podczas rozgrywki czekają na Was prawdziwie pirackie zadania, między innymi takie jak walka z innymi piratami, oraz wyczerpująca walka z samym sobą i zmęczeniem towarzyszącym misji. Ahoj piraci!

4. Wielka Ucieczka

Kolejną grą, w tematyce pirackiej, jest Wielka Ucieczka od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Rzecz co prawda nie dzieje się na statku, lecz na lądzie, ale motyw piracki jest obecny. Wielka Ucieczka to bardzo barwna gra rodzinna, w której Waszym zadaniem jest zarządzanie sześcioma piratami i sprawna ucieczka z lochów na łódź. Może wydawać się proste, lecz wcale takie nie jest. Gra jest odpowiednia dla od dwóch do pięciu graczy, a mogą grać już dzieciaki w wieku od ośmiu lat w górę, rozgrywka nie trwa długo, wynosi bowiem ok. 30 minut. Grę polecam serdecznie rodzinom z dziećmi do wspólnego spędzania czasu.

5. The Curse of The Black Dice

Kolejną pozycją jest gra planszowa od wydawnictwa Board and Dice. To dość przyjemna gra z pirackim motywem, która w pudełku skrywa olbrzymią ilość przepięknych kości. Gra jest kooperacyjna, ale może zwyciężyć tylko jeden pirat. Razem za to musicie doprowadzić do tego, by Wasza łódź bezpiecznie dopłynęła do brzegu, lecz kości tylko będą w tym przeszkadzać, ponieważ skrywają mnóstwo pokus, którym bardzo ciężko się oprzeć. W grze jest dostępnych kilka scenariuszy, więc każda rozgrywka jest inna. Szczęśliwym zwycięzcą jest ten, kto zbierze więcej złota.

6. Pirate Fluxx

Lubicie i znacie serię gier karcianych Fluxx? Jeśli tak to przed Wami Pirate Fluxx, gra karciana w pirackich klimatach przepełniona dobrym humorem. Banalnie proste zasady, mały rozmiar i duża regrywalność to tylko niektóre z jej cech. Oczywiście zasady te same co we wszystkich Fluxx’ach. Dobierz jedną kartę i zagraj jedną. Z czasem jednak gra staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i dynamiczna, a cele i zasady zmieniają się jedna po drugiej. Gra jest dostępna w języku angielskim.

7. Morze Chmur

Ostatnia pozycja jest dość specyficzną grą, w której owszem jest obecny piracki klimat, ale nie taki sensu stricte. Gra jest od wydawnictwa Portal Games, a podczas rozgrywki wcielamy się w kapitana latającego okrętu. Oczywiście robimy wszystko to co prawdziwi piraci, abordaż, łupy, zdobywanie dóbr i dbanie o dobro naszej załogi. Gra jest idealna dla rodzin. Pamiętajcie, że władca mórz może być tylko jeden.

Poprzednio Omensight - Recenzja - Gdy nadchodzi koniec świata
Następny Conan Exiles - Recenzja gry - Piekło Barbarzyńcy