Aliens: Fireteam Elite – Poradnik dla początkujących – Jak ugotować Xenomorpha?


Aliens: Fireteam Elite to pierwsza od wielu lat naprawdę ciekawa gra, w której będziemy mieć możliwość walki z kultowymi potworami, zwanymi też Xenomorphami. Jak sobie radzić z tymi wrogami, w taki sposób, by zawsze zwyciężać?

Specjalnie dla graczy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z grą Aliens: Fireteam Elite przygotowałem krótki poradnik, w którym zamieściłem wszystkie informacje, o których chciałbym wiedzieć zanim rozpocząłem zabawę z grą. Niestety Aliens: Fireteam Elite nie posiada prawie żadnego tutoriala i gra nie będzie nam wyjaśniać podstawowych rzeczy w inny sposób, jak poprzez krótką informację kiedy pierwszy raz pojawi się nowe zagrożenie. Sprawia to, że pierwsze mecze idą nam ciężko bo przecież gramy też z innymi graczami, często równie niedoświadczonymi jak my sami. O czym więc musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz zabawę?

Aliens Fireteam Elite klasy postaci
Wybierz klasę, która idealnie spełnia rolę jaką chcesz pełnić w drużynie. Adix lubi miażdżyć, więc wybrał niszczyciela. Adix jest szczęśliwy.

Jaką klasę wybrać w Aliens: Fireteam Elite?

W grze dostępnych jest pięć klas postaci, z czego ostatnia, czyli Recon (zwiadowca) zostanie odblokowany dopiero po ukończeniu kampanii składającej się z 12 misji. Pierwsze na czym powinieneś się skupić, to wybranie jednej klasy i trzymanie się jej. W innym wypadku może dojść do sytuacji, kiedy to nie będziesz w stanie wykonywać nowych misji, których poziom trudności na bieżąco rośnie, a klasy są ulepszane w dużym stopniu oczywiście w momencie, kiedy nimi się gra. Na poziom siły Twojej postaci składają się też inne czynniki, jak na przykład stopień, w jakim rozwinąłeś posiadaną broń oraz mody które do niej przyłączasz. W ten prosty sposób będziesz w stanie trochę zrekompensować braki, jednak parę razy zdarzyła mi się sytuacja, kiedy nie miałem odpowiedniego poziomu postaci i to przez granie drugą klasą by zrobić zadania cotygodniowe. Sam wybór klasy należy do Ciebie, możesz wybrać:

  • Strzelec – specjalizuje się w użyciu karabinu oraz tak zwanego BBZ do której należą pistolety maszynowe oraz strzelby. Korzysta z granatów oraz posiada wzmocnienie drużynowe zwiększające szybkostrzelność oraz prędkość przeładowania;
  • Niszczyciel – klasa specjalizująca się w użyciu karabinu maszynowego typu Smart Gun, który pomaga w celowaniu. Dodatkowo korzysta z miotaczy ognia oraz wyrzutni rakiet i standardowego karabinu. Posiada umiejętność wyrzutni rakiet oraz jest w stanie odrzucić wszystkie potwory z twojej bezpośredniej odległości;
  • Technik – korzysta z broni maszynowej lub strzelb oraz standardowej broni bocznej jak na przykład magnum (z którego można zrobić całkiem niezłą snajperkę), w walce stawiać będzie wieżyczki oraz rzucać specjalnymi cewkami, które są w stanie spowolnić nadchodzące Xenomorphy;
  • Medyk – oczywiście zajmuje się leczeniem, co jest niesamowicie przydatne z uwagi na mocno ograniczone apteczki w trakcie misji. Dodatkowo jest w stanie wzmocnić siłę ognia drużyny. W walce natomiast korzysta z karabinów oraz pistoletów.

Rodzaje Xenomorphów

Kolejną istotną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę są różne rodzaje obcych podzielonych na kolejne stopnie elitarności. Standardowe nadchodzące hordy są w stanie jedynie podejść do Ciebie i dziabnąć. Oprócz nich trafisz także na inne frakcje nieprzyjaciół, jak na przykład wrogie droidy i podobnie u nich pojawią się różni elitarni wrogowie. Przeciwnicy z zieloną nazwą zachowują się inaczej – w przypadku obcych mogą być to wrogowie, którzy schowają się w kącie i będą próbowały przygwoździć jednego z graczy albo też wybuchający obcy, których zabicie spowoduje wybuch kwasu. Są też strzelający przeciwnicy, którzy będą chować się w ciężej dostępnych miejscach i wychylać się by opluć Ciebie kwasem. Większość tych wrogów można łatwo zabić za pomocą umiejętności specjalnych lub skoncentrowanego ataku. Problemem są jednak pomarańczowi wrogowie, na których całą drużyną musicie szczególnie uważać.

Pomarańczowi wrogowie są znacznie wytrzymalsi lub posiadają odmienne algorytmy zachowania. Robotnice będą próbowały zaatakować z flanki, a kiedy je dostrzeżesz zaczną się wycofywać by zaatakować ponownie z innej strony. Wojownicy Obcych będą natomiast atakować Ciebie frontalnie, jednak olbrzymi pancerz oraz pula punktów życia znacznie utrudni Wam pokonanie tego wroga w pojedynkę. W momencie kiedy podejdzie, przygwoździ jednego z graczy. Jedynym skutecznym sposobem walki z tym potworem jest zmasowany ostrzał. Musicie jednak wtedy pamiętać, że prawdopodobnie zostaniecie zaatakowani przez inne grupy obcych.

Aliens Fireteam Elite pułapki
Xenomorphy lubią się chować, a niektóre z nich potrafią wyłączyć jednego gracza na chwilę z gry.

Najgorsi w moim odczuciu są snajperzy droidów. Często chowają się one bardzo daleko, po za siłami wroga i niesamowicie celnie każdym strzałem zabierają sporo punktów życia. Jeżeli w waszej drużynie nie będzie gracza z bronią snajperską, możecie mieć spore problemy i czasami będziecie musieli wysłać jednego z graczy żeby ten się przekradł bliżej i pokonał wroga. Jest to oczywiście ryzykowane, bo po pierwsze taki żołnierz się osłania, a po drugie jest idealnym celem dla snajpera. Bez współpracy drużynowej nie uda Wam się skutecznie go pokonać.

Pozostałe przydatne porady do gry w Aliens: Fireteam Elite

Na koniec chciałbym opowiedzieć trochę o pozostałych przydatnych radach, które mogą się Wam przydać. Po pierwsze, o ile nie walczycie z androidami, to nie musicie za bardzo przejmować się osłonami. Większość obcych będzie po prostu próbowała do Was dotrzeć i ugryźć, a osłony za którymi się chcecie chować mogą też służyć za dodatkową przeszkodę dla paskud, które będą musiały się na nią wspiąć i ją przebyć. Dlatego lepiej zawsze stać gdzieś dalej niż przy murku. Na każdej mapie znajdziecie też skrzynkę z dodatkowymi przedmiotami. W środku odnajdziecie akcesoria do wzmacniania broni, dodatkowe elementy ubioru czy też emotki, które w innym wypadku będziecie musieli kupić w sklepie za walutę zdobywaną głównie dzięki zadaniom tygodniowym.

Aliens Fireteam Elite karty wzywań
Niektóre karty wyzwań dają konkretne bonusy po ich zrealizowaniu, ale bez koordynacji nie macie żadnych szans by je zrealizować.

W większości przypadków, do momentu ukończenia kampanii odradzam także korzystania z Kart Wyzwań, chyba że macie takie, które nie nakładają dodatkowych utrudnień. Jeżeli grasz z losowymi graczami i użyjesz złej karty, może dojść do sytuacji, kiedy to początkujący gracz który dołączył nie będzie w stanie dotrzymać kroku większym wyzwaniom. Karty wzmacniające wrogów, czy też osłabiające Was trzymaj tylko do gry z graczami, których masz w drużynie i kiedy to wspólnie uzgodnicie których kart używacie. Wyjątkiem są karty które dają po prostu bonusy, bez dodatkowych reperkusji. Te warto używać do szybszego zwiększania poziomu Twoich postaci.

I ostatnie o czym musisz wiedzieć, a o czym już wspominałem, to dokładna obserwacja otoczenia. Ukryte xenomorphy są w stanie wyłączyć z gry jednego z graczy, a w panice może on wcisnąć złe przyciski QTE czym spowoduje niepotrzebne rany. Idealnym rozwiązaniem jest po prostu nierozdzielanie się i chodzenie w grupie, dzięki czemu nikt nie będzie narażony na nagły atak. Obserwuj sufity, a jak widzisz jajka to także je niszcz. Broń także dobieraj pod drużynę oraz poziom trudności. Zabieranie miotacza ognia, który jest niewiarygodnie potężny na misję przy wyższym poziomie trudności z losowymi graczami to czyste samobójstwo ponieważ wtedy zadajemy także obrażenia naszym sojusznikom, a ogień z miotacza jest niesamowicie ciężko kontrolować.

To wszystkie rady, którymi chciałem się z Wami podzielić. Jeżeli chcecie coś dodać, to śmiało napiszcie w komentarzu swoje spostrzeżenia oraz informacje, które mogły mi umknąć. Dziękuję także za subskrypcje na naszym kanale YouTube oraz zostawianie łapek w górę.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Ratunek, Najwyższy Priorytet - Aliens: Fireteam Elite Misja #2
Next New World w otwartych testach beta - ostatnia prosta przed premierą!