Arnak – Recenzja insertu E-Raptor


Czech Games Edition robi dobre gry, ale organizacja tego w pudle to mały koszmarek. Arnak nie jest wyjątkiem. Wielkie puste pudło nawet bez papierowego insertu aż prosi się o sensowną wkładkę. Taką zapewnił mi sklep e-raptor i to w wersji fikuśnej, z nadrukami.

Dziś powiem wam jak się buduje, z czego się składa i jak grywalny jest insert do gry Arnak od E-Raptor.

Składanie

E-raptor świetnie opanował sztukę projektowania insertów niepotrzebujących kleju. Ich składanie nie nastręcza problemów i nie zajmuje dużo czasu. Insert do Arnaka to jednak klasa wyższa, ponieważ jest pokolorowany. Niby nic wielkiego, ładnie wygląda, ale to nie wszystko. Przez to, że komponenty są dopasowane kolorystycznie bardzo łatwo jest je znaleźć i wypchać z wypraski. Samo dopasowanie ich do siebie też nie stanowi problemu. Niekiedy można się odrobinę zamotać przy pasowaniu boków, ale wystarczy przewrócić podstawę na drugą stronę i wszystkie szpary magicznie pojawiają się w odpowiednich miejscach.  Zdecydowanie najszybciej i najłatwiej złożony insert do tej pory.

Jedna uwaga, należy przetrzeć mokrą szmatką czarną stronę płytek przed ich wyjęciem z wypraski. Zdejmie to czarny nalot i zabezpieczy wasze komponenty przed zabrudzeniem. Nie znalazłem o tym informacji na pudełku, a powinna być.

Elementy

Dużo ich, bo aż 15, ale wiele się powtarza, jest szybkie w złożeniu i pełni funkcje podczas rozgrywki.

Trzy pojemniki na karty

Podajniki na karty są sporych rozmiarów, mieszczą 3 rodzaje kart w koszulkach bez najmniejszego problemu, organizują komponenty zarówno na planszy jak i w pudełku. Budowa łatwa i przyjemna.

Trzy pojemniki na kafle wykopalisk i potwory

Właściwie taka sama sytuacja jak powyżej. Podajniki są pięknie oklejone, funkcjonalne i z miejscem na dodatki, no może poza potworami, bo tam dużo więcej kafli nie wejdzie.

Podajnik na asystentów

Sprytny podajnik z trzema przedziałkami. Mieści asystentów i zostaje w nim sporo miejsca. Oczywiście pełni funkcję podczas gry jak i organizuje pudełko.

Pudełka na monety i kompasy

Oba są odpowiednio okraszone grafikami, mieszczą wszystkie komponenty i ładnie prezentują się na stole. W pudełku są przykrywane podajnikiem na asystentów co zapobiega nadmiernemu lataniu zawartości, choć czasem coś może wypaść.

Trzy pojemniki na plastikowe surowce

Małe pojemniczki na surowce idealnie mieszczą kryształy, tabliczki i groty. Na planszy jak i w pudełku idealnie organizują zawartość i przyśpieszają przygotowanie do gry. W pudełku trzeba je przykryć np. kajecikiem punktacji, aby nie latały.

Duży organizer na drobnicę

Duże pudło z kilkoma komorami idealnie nadaje się na przetrzymywanie kafli automy, tabliczek szczytu świątyni, małpich idoli, bonusów oraz ograniczników miejsc. Dostęp do poszczególnych komponentów jest bardzo prosty, element pełni funkcje jedynie porządkową. Przyśpiesza rozłożenie gry. W pudle tacki surowców zabezpieczają małe żetony przed wypadaniem.

Cztery tacki w kolorze graczy na ich komponenty

Startowe dobra graczy są dość znikome, a tacki spore, więc jest luz i komponenty mogą latać po pudełku. Pełnią raczej funkcję organizacyjną, w grze nie widzę ich zastosowania.

Podsumowanie

Insert do Arnaka od E-Raptor jest zaskakująco prosty w budowie i bardzo funkcjonalny. Należy zaznaczyć, że nie powiedziano o konieczności wyczyszczenia czarnych stron płyt przed montażem, co uważam za błąd. Po teście obrotowym tylko kilka komponentów wypadło ze swoich pojemników, ale podchodziłbym ostrożnie do pionowego składowania i transportu gry z tym insertem. Poziomo nie ma prawa nic się przemieścić ani pomieszać. Insert zdecydowanie przyśpiesza przygotowanie do gry, upiększa planszę i pomaga w sprzątnięciu stołu. Jeśli jesteś fanem Arnaka, chcesz go odpicować i jeszcze przyśpieszyć rozkładanie i składanie gry, to ten insert jest dla ciebie.

 

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Falcon i Zimowy Żołnierz - odcinek 3 - Wielki powrót Barona z Sokovii
Następny Conqueror's Blade - Poradnik dla Początkujących - Jak zostać lepszym dowódcą?