Baldur’s Gate 3 – Wszystkie klasy postaci – Która jest najlepsza?


Baldur’s Gate 3 to gra, która oferuje różnorodność klas postaci, każda z nich o różnym stopniu skuteczności i różnych umiejętnościach. Wybór najlepszej klasy może w dużej mierze ułatwić rozgrywkę. Przedstawiamy poniżej ranking wszystkich klas w „Baldur’s Gate 3”, wraz z opisem nadchodzących klas i tym, czego można się po nich spodziewać.

Klasy w „Baldur’s Gate 3” są najważniejszym wyborem, jaki zrobisz w grze. To one określają zdrowie, umiejętności, czary, różne umiejętności w „Baldur’s Gate 3” i większość szczegółów na temat twojej postaci. Wszystkie klasy mają swoją wartość i nie ma takiej, która by była bezużyteczna, ale niektóre klasy będą szczególnie przydatne lub po prostu będą miały trochę więcej mocy. Nawet w Dungeons and Dragons Fifth Edition, TTRPG, na której silnie opiera się mechanika i świat gry, nigdy nie udało się wyrównać mocy klas – a „Baldur’s Gate 3” nie jest wyjątkiem. Niemniej jednak część z nich może być łatwiejsza i bardziej przystępna lub też skuteczna przez większość gry. Przedstawiamy więc listę klas od najgorszej do najlepszej.

11. Ranger / Łowca

Typ klasy: Atakujący specjalista zorientowany na określone podejścia.

Główne atrybuty: Zręczność, Mądrość.

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Siła.

Zalety: Dużo zdrowia, pewne zróżnicowanie w budowie postaci.

Wady: Nie wyróżnia się w żadnym aspekcie.

Rangerzy nie są tu fenomenalni. Choć mają wiele umiejętności do wyboru, takich jak ulubiony wróg, naturalny odkrywca i styl walki, są to małe, czasem zabawne sztuczki, które nie robią wielkiego wrażenia ani nie wyróżniają się. Zręczność jest tu twoim głównym atrybutem, ponieważ pulę czarów, które odblokowujesz na 2. poziomie, jest mała i trochę sytuacyjna – traktuje je jedynie jako dodatek do twojej klasy, a nie jej integralną część. Prawdopodobnie powinieneś sprawdzić, jak obsługiwać dwie bronie w Baldur’s Gate 3, ponieważ jest to klasyczna budowa dla Rangerów.

Najlepsza podklasa Ranger: Beastmaster. Jeśli nie zdecydujesz się na lepszą klasę, to jest po prostu bardziej zabawne mieć zwierzęta podążające za tobą, niż tylko dostawać bonusy na określone wrogów w podklasie Hunter. Nie mówiąc już o tym, że częstotliwość, z jaką możesz je przywoływać, czyni je dość potężnym, szczególnie w porównaniu z resztą klasy.

10. Łotr / Rogue

Typ klasy: Skradający się specjalista w umiejętnościach, który zadaje wysokie obrażenia skierowane.

Główne atrybuty: Zręczność

Drugorzędne atrybuty: Inteligencja, Mądrość, Charyzma

Zalety: Dużo umiejętności, wysoka mobilność, częste ciche ataki

Wady: Ryzykowny i dość sytuacyjny

Złodzieje są zawiłymi postaciami – są naprawdę dobrzy, dopóki trafią na szczególne sytuacje, i są słabsi od starych złodziei w 5E. Ich wysoka mobilność jest dobra, wykorzystując Sprytne Działanie do szybkiego przemieszczania się, ale ich cichy atak nie jest tak śmiertelny jak kiedyś, a niezabicie oznacza, że twój złodziej o niskim zdrowiu i niskim AC nagle znajdzie się w niebezpieczeństwie. Dodatkowo, mimo że wszystkie te umiejętności są miłe, złodzieje są zaprojektowani do prowadzenia zwiadu z przodu, co zawsze jest niesamowicie ryzykowną rzeczą – wszyscy znamy niebezpieczeństwa dzielenia drużyny.

Najlepsza podklasa Złodziej: Thief. Moc „Szybkie Ręce” Złodzieja, odblokowana przez bycie Thiefem, oznacza, że dostajesz dodatkowe bonusowe działanie w każdej turze. A biorąc pod uwagę, ile Złodzieje mogą zdobyć z ich bonusowych działań, to jest szalone. Co prawda, może się to zmienić, gdy moc Mage Hand Arcane Trickster’a będzie w pełni funkcjonalna w pełnej wersji gry, ale na razie… tak, po prostu bądź Thiefem.

9. Druid

Typ klasy: Wsparcie, kontrola i rzucanie czarów opartych na wszystkim, co naturalne.

Główne atrybuty: Mądrość

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Zręczność

Zalety: Niezbyt zależny od czarów, przemiana w dziką formę

Wady: Mniejsza siła ofensywna, niż byśmy mogli się spodziewać.

Druidzi to zasadniczo dwa style gry – czary i Dzika Forma, ta druga pozwala przemienić się w zwierzęta. Jest to niezwykle wszechstronna moc, która służy również do wytrzymania jakichkolwiek ataków (ponieważ nie dzielisz punktów życia ze swoją humanoidną postacią i po prostu wracasz do normy, jeśli twoja zwierzęca forma zostanie wyeliminowana). Druid ma również dobry wybór czarów, ale oprócz kilku wybitnych, jak Shillelagh i Rozgrzewający Metal, większość z nich jest trochę taka sobie.

Najlepsza podklasa Druid: Circle of the Moon. Dzika Forma jest, jak wspomniano, naprawdę potężna, więc zrób sobie przysługę i postaw na nią. Circle of the Moon polega na wzmacnianiu twojej Dzikiej Formy, dając jej więcej opcji i elastyczności. Circle of the Land jest w porządku, ale to nie zastąpi przemiany w Polarnego Niedźwiedzia i skupiania na sobie agresji na ciele, które nawet nie jest twoje.

8. Wojownik / Fighter

Typ klasy: Uniwersalny wybór dla niewymagającej magii walki

Główne atrybuty: Siła, Zręczność, Wytrzymałość

Drugorzędne atrybuty: Mądrość

Zalety: Wytrzymały, zdolny do korzystania z dowolnej broni czy zbroi

Wady: Nieco nudny, nie szczególnie przydatny poza walką

Wojownik to uniwersalny wybór, który ma umożliwić jakiekolwiek budowanie postaci z wykorzystaniem broni i zbroi, w zależności od tego, co sobie wymyślisz. Na początku powinieneś wybrać Siłę lub Zręczność i od tego punktu się rozwijać, koncentrując się na jednym lub drugim atrybucie. Wojownicy są niezawodni w walce, a Szaleństwo Bojowe to fajny dodatek, ale poza walką są trochę nudni i brakuje im realnych wkładów. Biorąc pod uwagę, że w twoim zespole już jest Wojownik – Lae’zel – prawdopodobnie powinieneś wybrać coś innego.

Najlepsza podklasa Wojownika: Mistrz Bitwy. Mistrz Bitwy jest jakoś bardziej wszechstronny niż opcja Zaklinacza, dającą zdolność rzucania czarów, ponieważ dostarcza ci mnóstwo potężnych zdolności do wykorzystania w walce. Sugerujemy wybór Riposty, Ataku Popychającego i Ataku Rozbrajającego, co da ci odpowiedź na każdą sytuację.

7. Barbarzyńca / Barbarian

Typ klasy: Główny tank

Główne atrybuty: Siła, Wytrzymałość

Drugorzędne atrybuty: Zręczność, Mądrość

Zalety: Więcej zdrowia niż jakakolwiek inna klasa, dobra siła na pierwszej linii

Wady: Niewiele umiejętności lub opcji na odległość

Barbarzyńcy są jedną z najnowszych klas dodanych do Baldur’s Gate 3, podobni do Wojowników, ale bardziej skoncentrowani na walce kosztem wszechstronności. Doskonale radzą sobie na pierwszej linii walki, wzbudzając w sobie Szał dla zdobycia bonusów, ale mają problemy w każdym innym kontekście, bez dużej ilości umiejętności, na które mogliby polegać. Na szczęście, ich bardzo wysoka wytrzymałość oznacza, że mogą przetrwać większość porażek. Graj agresywnie – to jest to, w czym oni się najlepiej odnajdują.

Najlepsza podklasa Barbarzyńcy: Berserker. Berserker zwiększa zdolność zadawania obrażeń do absurdalnych stopni za pomocą umiejętności Szału, co pozwala na wykonywanie dodatkowych ataków i rzutów jako dodatkowych akcji. To nie jest szczególnie wyszukana mechanika, ale jest bardzo mocne.

6. Mag / Wizard

Typ klasy: Czysty czarodziej, który może nauczyć się dodatkowych zaklęć w trakcie gry.

Główne atrybuty: Inteligencja

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Zręczność

Zalety: Elastyczny czarodziej zadający obrażenia, któremu rzadko brakuje magii

Wady: Gdy magia się wyczerpuje, jesteś w tarapatach. Dodatkowo, jesteś dość kruchy.

Mag to odpowiednik Wojownika w odniesieniu do magii – daje ci swobodę w wyborze tego, co chcesz robić (z wyjątkiem leczenia). Mag to szklane armaty, podobnie jak Czarownicy, ale podczas gdy te ostatnie skupiają się na określonych rodzajach zaklęć, Magowie są znacznie bardziej wszechstronni, z większą listą zaklęć i zdolnością do regeneracji slotów zaklęć dzięki Arcane Recovery. Co więcej, mogą na stałe nauczyć się nowych zaklęć, wydając 50gp na zwoje zaklęć – to ogromny bonus, którego gra nie docenia na tyle, na ile powinna.

Najlepsza podklasa Czarodzieja: Szkoła Wywołania. Żadna z szkół nie jest teraz świetna i ciężko wybrać jedną, która byłaby zdecydowanie lepsza – ale biorąc pod uwagę, że Szkoła Wywołania pozwala na wywoływanie ognistych kuli bez pieczenia sojuszników, może to być nieocenione w pewnych okolicznościach, pozwalając ci na pełne oddanie się atakom obszarowym. Regenerująca się tarcza ze Szkoły Obrony nie jest zła, ale maksymalnie 3HP nie wystarcza, aby zyskać zdecydowaną przewagę.

5. Zaklinacz / Sorcerer

Typ klasy: Szklana armata – zaklinacz skoncentrowany na wysokich obrażeniach i modyfikacji zaklęć

Główne atrybuty: Charyzma

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Zręczność

Zalety: Ogromna moc zadawania obrażeń, metamagia zaklęć może być bardzo pomocna, charyzma jest dobrym atrybutem do rozbudowy

Wady: Brak obrony, brak umiejętności z bronią

Zaklinacz czerpie moc z dziedziczonej linii krwi, co sprawia, że jest bardziej skoncentrowany i mniej wszechstronny niż jego kuzyn, Mag. To, że twoje zaklęcia wywodzą się z charyzmy, jest wspaniałe, ponieważ oznacza to, że możesz również pełnić podwójną rolę jako „twarz” grupy, a zdolność modyfikacji swoich zaklęć dzięki Metamagii pozwala ci na lepsze wykorzystanie posiadanych zaklęć. Oczywistą wadą jest jednak to, że jesteś mniej więcej tak odporny jak grzanka, bez żadnej zbroi i niskim poziomem zdrowia, a jedynymi dostępnymi dla ciebie bronią są najprostsze z dostępnych.

Najlepsza podklasa Zaklinacza: Smocza Krew. Magia Dzikiego jest niewątpliwie bardziej zabawna, ale jest zdecydowanie zbyt chaotyczna, aby być niezawodna, ponieważ losowe efekty mogą działać przeciwko tobie równie często jak na twoją korzyść. Smocza Krew zwiększa twoje szanse na przetrwanie, dając ci lepszą klasę pancerza i zdrowie, a także dodatkowe bonusy zależne od typu smoka, którego wybierzesz (zalecamy Biały lub Czerwony).

4. Paladyn / Paladin

Typ klasy: Czarodziej w oparciu na charyzmie, healer i tank w zwarciu

Główne atrybuty: Siła, Charyzma

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Mądrość

Zalety: Charyzma, możliwości wsparcia i leczenia, nieograniczone możliwości sprzętowe

Wady: Brak rzeczywistych opcji ataku z dystansu czy masowej siły ognia, zaklęcia są ograniczone

Paladyni to wiele zabawy i dobra alternatywa dla wyboru Kapłana. Są to tanki w zwarciu i wojownicy pierwszej linii, którzy mogą również rzucać magię, która leczy, wspiera, kontroluje lub po prostu niszczy przeciwników, a ich wyniki w charyzmie oznaczają, że wciąż pełnią rolę poza walką jako przystojni liderzy drużyny.

Najlepsza podklasa Paladyna: Przysięga Starożytnych. Kolejne trudne wyzwanie, ale Przysięga Starożytnych jest nieco bardziej wszechstronna, a dodanie teleportacji na krótki dystans z użyciem Zaklęcia Krok Mgieł na 5. poziomie jest czymś, czym wiele klas byłoby zazdrosne.

3. Czarownik / Warlock

Główne atrybuty: Charyzma

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Zręczność

Zalety: Zestaw sztuczek, który pozwala dopasować się do każdej sytuacji, odświeżenie podczas krótkiego odpoczynku

Wady: Mistrz niczego, często brakuje mu miejsc na zaklęcia

Czarownik to magiczny odpowiednik Złodzieja; postać, która może mieć coś na każdą sytuację, ale nie ma prawdziwej specjalności. Dysponuje średnim pancerzem, średnim zdrowiem, średnimi zdolnościami broni, średnimi zaklęciami (choć z różnorodnym basenem do wyboru), i choć ma mniej miejsc na zaklęcia niż większość, odświeżają się one podczas krótkiego odpoczynku, a nie długiego. Co więcej, bycie czarodziejem opartym na charyzmie oznacza, że możesz być również dobrym negocjatorem, co zawsze warto rozwijać. Wybierz kilka fajnych Przywołań, a będziesz miał solidną postać, która może odnosić sukcesy sama, jak i w grupie.

Najlepsza podklasa Czarownika: Czart. Nie ma tutaj rzeczywistego wyboru, ponieważ alternatywna opcja – Wielki Przedwieczny – nie jest jeszcze skończona w momencie pisania tego tekstu, z brakującymi kluczowymi mocami przed ostatecznym wydaniem. Ale Bies jest dobry sam w sobie, główną atrakcją jest możliwość odessania tymczasowych punktów życia od celów, które zabijesz. To naprawdę fajne i pomaga dużo w przypadku niższej wytrzymałości Czarownika.

2. Bard

Typ klasy: Czaruś, wspierający czarownik i mistrz wszystkiego

Główne atrybuty: Charyzma, Zręczność

Drugorzędne atrybuty: Inteligencja, Wytrzymałość

Zalety: Dobry bo wszechstronny, bardzo przydatny w manipulacji, coś na każdą sytuację

Wady: Brak opcji na potężne obrażenia

Bardowie są niezwykle przydatni i, co odpowiednie, sympatyczni. Jako jedna z kilku klas czarowników opartych na charyzmie, bardowie mają różnorodne zaklęcia, które odpowiednio wspierają, leczą i kontrolują, ale mają nieco lepszy pancerz i zdrowie niż czarodzieje, co czyni ich nieco mniej ryzykownymi w walce. Twoi bardowie mogą nie dysponować ogromnie niszczycielską magią, ale często potrafią uniknąć walki dzięki słodkim słówkom i oczarowującym efektom, lub znalezieniu alternatywnej drogi, jeżeli zdecydujesz się na budowę opartą na Inteligencji.

Najlepsza podklasa Barda: Kolegium Męstwa. Obie podklasy są niesamowicie podobne jako lustrzane odbicia siebie, ale uważamy, że Męstwo jest lepsze, ponieważ generalnie jest bardziej użyteczne i mniej sytuacyjne, aby wzmacniać sojuszników za pomocą Inspiracji Bojowej niż karać wrogów za pomocą Zadziwiających Słów – a do tego biegłości w ekwipunku są lepsze niż trzy zdobyte umiejętności.

1. Kleryk / Cleric

Główne atrybuty: Mądrość

Drugorzędne atrybuty: Wytrzymałość, Siła

Zalety: Najlepszy uzdrowiciel, bardzo elastyczny jako całość, kilka wspaniałych zaklęć

Wady: Broń wojenna byłaby miła, typowe ograniczenia slotów zaklęć

Klerycy byli dość potężni w D&D 5E i tutaj też są potężni: ci czarodzieje są jednymi z najlepszych uzdrowicieli w grze, ale mają też siłę ognia i wszechstronność, aby działać też samodzielnie jako DPS. Dodaj do tego fakt, że mogą wyposażyć się w średni pancerz i tarcze, aby przetrwać w walce, a staną się dość potężną klasą jako całość. Samo zaklęcie Przewodnictwo jest trochę łamańcem gry i jednym z najlepszych zaklęć w Baldur’s Gate 3, dodając kość D4 do czegokolwiek poza walką.

Najlepsza podklasa Kleryka: Domena Życia. To jasny wybór między tym a Domeną Światła, ponieważ szczerze mówiąc, nie ma zbyt wielu powodów, aby wybrać Podstęp, biorąc pod uwagę, że Shadowheart spełnia tę rolę. Domena Życia zwiększa leczenie – chleb powszedni Kleryka – dodatkowo zapewnia biegłość w ciężkiej zbroi, co może być świetne, jeśli nie zainwestowałeś zbyt wiele w zręczność swojej postaci.

Podsumowanie

Ostatecznie jednak, klasa, którą wybierzesz, powinna być zawsze tą, która najbardziej Ci się podoba. Wszystkie z nich są w stanie przejść przez grę, wszystkie są przyjemne w graniu, a fakt, że możesz wybierać spośród grupy towarzyszy z różnych klas, oznacza, że zawsze znajdziesz kilka postaci, które będą w stanie wypełnić role, które twoja postać nie jest w stanie obsłużyć. Zajrzyj także do naszego poradnika dla początkujących do Dungeon and Dragons.


Baldur’s Gate 3 ogrywamy za pomocą Boosteroid, które jest partnerem naszego serwisu. Dzięki Boosteroid nie musisz nawet pobierać Baldur’s Gate 3 na swój komputer, a w grę pograsz płynnie w rozdzielczości 4k i 60 fps bez różnicy jaki sprzęt posiadasz.

Poprzednio Elon Musk przeistacza Twittera w 'X': Szok i zdumienie wśród internautów
Następny 8 najlepszych cytatów z filmu Barbie: od humoru do autorefleksji