Bonfire to nowa gra Stefana Felda gdzie aż roi się od komponentów. E-raptor postanowił coś z tym zrobić i stworzył bardzo funkcjonalny insert, który pomaga zarówno w rozgrywce jak i przy przygotowaniu i składaniu gry.

Budowa i pojemność

Insert jest przeznaczony na grę podstawową i przygotowany na koszulki do kart. Składa się z niemała 12 elementów, ale ich budowa nie jest w żadnym stopniu zagmatwana czy problematyczna. Nie znalazłem komponentów, które można by włożyć w nieodpowiednie miejsca, a konstrukcja zajęła około 40 minut od wyjęcia z folii do schowania w pudełku gotowego insertu. Oczywiście, jak to u e-raptora, kleju nie potrzeba, wszystko trzyma się na zatrzaskach.

Omówienie elementów

Cztery tacki na elementy graczy

Chyba najbardziej prominentne elementy w całym insercie. Tacki segregujące komponenty graczy mieszczą początkowe surowce, kafel startowy drogi, kafel wyboru pierwszego gracza, garnki podarunków, kafle żetonów akcji oraz wszystkie drewienka w kolorze gracza. Całość przykrywa planszetka pomocy i wyboru kafli akcji, szczelnie zamykając zawartość i chroniąc przed lataniem po pudełku. Komponent fenomenalnie przyśpiesza rozkładanie gry, choć w niej samej już żadnej roli nie pełni. Funkcja organizacyjna.

Dwie tacki na surowce i kapłanki

Dwie średniej wielkości tacki z sześcioma komorami na wszystkie kolory neutralnych kapłanek oraz na drewniane surowce. Podczas gry pojemnik na kapłanki pełni tylko funkcję organizacyjną i przyśpiesza rozkładanie gry, to już druga tacka na surowce może być używana swobodnie podczas rozgrywki. Ubolewam jednak nad brakiem skośnych ścianek ułatwiających wyjmowanie komponentów ze środka.

Pudełko na kafle drogi

Proste jednokomorowe pudełko mieszczące wszystkie kafle drogi. Pomaga przy rozkładaniu gry, ale też może pełnić rolę stosu dobierania nowych kafli podczas rozgrywki. Funkcja zarówno organizacyjna jak i grywalna.

Dwie tacki na kafelki akcji

Dwie czterokomorowe tacki na wszystkie kafelki akcji występujące w grze. Łatwo się je składa, pełnią funkcję pomocy przy rozgrywce jak i porządkują różne akcje. Mogłyby mieć skośne ścianki dla łatwiejszego wyjmowania drobnych płytek.

Pojemnik na karty i ognisko 3D

Dwupoziomowy pojemnik na karty gnomów, starszyzny i pomocy z dużą komorą na złożone ognisko 3D. Tutaj mam lekki problem, bo podczas gdy dolny poziom na karty jest spoko i można z niego podawać kolejne gnomy na planszę, to górny poziom wypada – tzn część oddzielająca obie talie kart dość swobodnie się porusza. Po chwilowym zastanowieniu, to raczej jej funkcja, czyli górne karty i tak wszystkie się wykłada, potem wyjmuje podziałkę co ułatwia dostęp do dolnej warstwy. Ale i tak dziwnie patrzeć na luźny kawałek drewienka z insertu. Funkcja organizacyjna i grywalna.

Długie korytko na żetony bram

Proste długie korytko gdzie luzem przechowujemy wszystkie żetony bram. Funkcja organizacyjna.

Długie korytko na żetony zadań.

Tutaj szczelnie upakowane są wszystkie żetony zadań które wykładamy na planszę przy przygotowaniu gry. Przyśpiesza znacząco ten proces, a potem pomaga przy składaniu. W samej grze udziału nie bierze. Funkcja organizacyjna.

Pokrywka na otwarte pojemniki

Prosta pokrywka z wypalonym napisem BONFIRE. Przykrywa pudełka i pojemniczki przyciskając je do siebie i zapobiegając lataniu komponentów. Na górę potem kładę instrukcję, planszę główną i 4 planszetki graczy. Wtedy całość jest bardzo dobrze zabezpieczona.

Podsumowanie

Insert do Bonfire od e-raptor sprawdza się bardzo dobrze przy przyśpieszeniu rozkładania i składania gry. Niektóre elementy umilają samą rozgrywkę, choć wolałbym widzieć więcej skosów ułatwiających wyjmowanie małych komponentów z pojemniczków. Estetycznie prezentuje się bardzo dobrze i może być składowany pionowo, co ma też swoje zalety. Jeśli lubisz Bonfire, to jest coś dla ciebie, czas zaoszczędzony na przygotowaniu do gry możesz przeznaczyć na kolejne partie 😉

Mały bonus filmowy na koniec.

Poprzednio Resident Evil Village - Wszystkie Osiągnięcia - Jak zdobyć platynę?
Następny Co obejrzeć w weekend? Nowości z HBO Go i Netflixie na długi weekend! (04.06 - 06.06)