Gry które mają kilka dodatków często mieszkają razem z nimi na półce w oddzielnych pudłach. Można oczywiście zrzucić je do głównej gry, ale nie zawsze jest to możliwe oraz dodaje chaosu do  woreczkowego piekła.

Brzdęk w Kosmosie jest taką grą, a insert od Spike Craft elegancko pomaga w zagospodarowaniu przestrzeni i szybszym przygotowaniu do gry.

Budowa i pojemność

Składanie insertu zajęło mi około 45 minut i to dwa razy. Po pierwszym razie okazało się, że drewienka nie chcą ułożyć się w pudle. Szybki mail do producenta z zapytaniem co począć i w błyskawicznej odpowiedzi otrzymałem zapewnienie o wprowadzeniu drobnych przeróbek wraz z wysyłką nowego insertu. To doprawdy ciekawa sprawa, bo mój wchodził na styk rozpychając ścianki pudełka, a na filmiku przysłanym przez wykonawcę można spokojnie było zaobserwować kilka milimetrów luzu. Problem rozwiązał przeprojektowany insert – zmniejszony dosłownie o 3 milimetry. Ten już pasuje jak ulał i nie sprawia kłopotów.

Insert składa się z 14 różnego rodzaju pudełeczek, korytek i tacek. Samo składanie nie jest trudne, choć odrobinę czasochłonne. Ma miejsce, aby pomieścić grę podstawową wraz z oboma dużymi dodatkami.

Należy pamiętać, że insert ma jedną stronę całkowicie czarną – przed rozpoczęciem pracy koniecznie trzeba przejechać ją wilgotną szmatką, aby nie pobrudzić komponentów i rąk. Producent piszę o tym na opakowaniu więc ciężko to przeoczyć.

Omówienie elementów

Pojemnik na talie startowe graczy oraz karty sklepu – standardowy pojemnik na karty z przesuwanymi przegródkami, które można dowolnie przekładać. Spełnia funkcję czysto organizacyjną z uwagi na specyfikę gry. Można go w ogóle nie wyciągać z pudełka. Wszystkie karty mieszczą się w koszulkach.

Mały pojemnik na karty z dodatku – prosty pojemnik z dwoma komorami na karty z rozszerzeń, które nie zmieszczą się w głównym sortowniku. Niestety nie posiadam dodatków, więc ten element jest pusty. Funkcja czysto organizacyjna.

Szufladka na kosmiczną sakwę – długa komora, do której wkładamy zwiniętą sakiewkę. Fajne rozwiązanie, idealnie mieści się w pudle i pełni funkcję porządkową.

Pojemnik na kafel marketu i karty planów – dwa przedziały zaprojektowane z myślą o podłużnym kaflu marketu za kredyty oraz karty planów z dodatku. Funkcja porządkowa.

Korytko na kredyty, kryształy i kody dowodzenia – korytko jak najbardziej używane w trakcie rozgrywki. Ukośna ścianka ułatwia pobieranie żetonów, a plastikowe wieczko zapobiega wypadaniu zawartości podczas transportu. Funkcja organizacyjna jak i grywalna.

Pudełko na różne żetony – zamykane pudełeczko na żetony sklepu za kredyty, kapsuły ratunkowe, artefakty sekrety oraz czarne i czerwone kubiki. Posiada dużo komór dedykowanych poszczególnym kafelkom, ma plastikowe wieczko i pomaga w szybkim rozkładaniu i składaniu gry. Funkcja organizacyjna.

Pudełko na meple bossów – małe pudełko z trzema komorami przeznaczonymi dla poszczególnych bossów z podstawki i dodatków. Posiada plastikowe wieczko. Funkcja organizacyjna.

Małe pudełeczka na komponenty graczy – cztery pojemniczki na elementy każdego z graczy zamykane plastikowym wieczkiem. Bardzo przyśpiesza rozkładanie gry i jest używane podczas przebiegu rozgrywki. Funkcja organizacyjna i grywalna.

Tacka na wymienne elementy mapy – tacka na wszystkie kafle mapy używane w rozgrywce, posiada oczywiście miejsce na te dodawane w rozszerzeniach. Przyśpiesza rozkładanie gry i posiada funkcję organizacyjną.

Podsumowanie

Insert Spike Craft do Brzdęka w Kosmosie mocno przyśpiesza przygotowanie do gry i posiada elementy ułatwiające sam jej przebieg. Początkowe problemy z wkładką zostały szybko i profesjonalnie rozwiązane przez producenta, a test obrotowy wykazał, że nic nie wypada ze swoich miejsc i nie lata po pudełku. Nadaje się zarówno do pionowego jak i poziomego przechowywania gry.

Jako bonus – filmik z przepakowania insertu

YouTube player
Poprzednio Frozenheim - Wrażenia ze wczesnego dostępu - RTS z Wikingami
Następny (new) Pokemon Snap - recenzja - bezmyślnie spędzony czas dla pełnej regeneracji mózgu