Chcesz handlować e-przedmiotami? Musisz zadbać o bezpieczeństwo!


Close-up of unrecognizable hacker in black fingerless gloves sitting at desk and typing on computer keyboard while working on virus

Nieprzerwanie wzrastająca liczba transakcji internetowych oraz obrotu dobrami cyfrowymi powoduje, że kwestia ich bezpieczeństwa jest coraz częściej poruszana. Nie brak najróżniejszych stron scammerskich oraz nieuczciwych sprzedawców żerujących na naiwności niektórych graczy. W jaki sposób zabezpieczyć się przed cyberkradzieżą i uchronić cenne skiny przed utratą?

 

Handel skinami

Podczas handlu skinami podstawą jest dokładne sprawdzenie poprawności wpisanego adresu. Jedną z najpopularniejszych praktyk kradzieży dóbr cyfrowych jest podszywanie się pod znane strony internetowe zajmujące się handlem dobrami cyfrowymi w celu pozyskania wrażliwych danych użytkownika. Podstawowe zasady bezpieczeństwa obejmują dokładne sprawdzenie szyfrowania, poprawności wpisanego adresu i certyfikatu bezpieczeństwa. Jest tu mały haczyk: niektóre scammerskie strony rzeczywiście posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Nie ma on jednak za wiele wspólnego z prawdziwym – zawsze trzeba koniecznie sprawdzić jego poprawność.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa polegają na dokładnym sprawdzeniu danych osoby, z którą przeprowadzasz transakcję. Nawet drobna literówka w nicku czy niewielkie różnice w mailu mogą świadczyć o tym, że kontaktujesz się z osobą, która nie jest tym, za kogo się podaje. Jedna z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów podczas wyłudzania itemów z gier (np. skinów z CS:GO i innych dóbr z takich gier jak Dota 2 czy Team Fortress 2), obejmuje wykorzystanie tzw. Steam API. Co to dokładnie oznacza i jak zabezpieczyć się przed tego rodzaju metodami?

Strony łudząco podobne do oryginałów

Steam API jest unikalnym tokenem, który może wygenerować każdy użytkownik tego serwisu. Służy on do zarządzania ofertami na danym koncie – przede wszystkim zatwierdzania oraz anulowania ich. Choć nie można przy jego pomocy przeprowadzić całości transakcji (wymaga ona potwierdzenia mobilnego), jest wykorzystywana jako narzędzie do uskuteczniania sprytnych internetowych oszustw.

Polegają one na podszywaniu się pod znane strony internetowe handlujące np. skinami do CS:GO. Dzięki temu złoczyńcy otrzymują dostęp do passów danego konta Steam. Mogą przy jego pomocy wygenerować token Steam API. Infiltrowany użytkownik, gdy otrzyma jakąś ofertę, jest już o krok od bycia okradzionym – przy pomocy tokena oszuści anulują wystawioną ofertę i podstawiają zamiast niej własną, łudząco podobną do oryginału. W taki oto sposób przejmują kanał handlu skinami, uzyskując do nich nieautoryzowany dostęp.

Jak ukrócić ten proceder? Jego powszechność wskazuje na to, że całkowita eliminacja tego zjawiska, biorąc pod uwagę ogromne rzesze użytkowników Steam, jest właściwie niemożliwa. Mimo to można z łatwością zadbać o bezpieczeństwo każdej transakcji oraz konta Steam samego w sobie, dzięki czemu utrudnisz złodziejom robotę.

Sprawdź też: opcje uruchamiania cs go

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami?

Niestety, nie ma metod niezawodnych – zwłaszcza że nie da się takiego oszustwa odkręcić. Mimo to można podjąć kilka prostych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji.

Podstawową metodą zabezpieczającą jest tzw. mobilny token uwierzytelniający Steam Guard, który ułatwia odzyskanie pełnej kontroli nad kontem. Jest on ściśle powiązany z numerem telefonu użytkownika. Po otrzymaniu SMSa z tokenem, można łatwo zmienić hasło konta, co skutkuje odcięciem do niego dostępu przez osoby niepowołane. A zatem, jeśli podejrzewasz, że Twoje konto padło ofiarą internetowego oszustwa, jak najszybciej wygeneruj token.

Oprócz tego, zawsze sprawdzaj poprawność danych konta, z którym dokonujesz transakcji. Istotny jest jego level, staż oraz dokładna i bezbłędna pisownia nicka. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że faktycznie dokonujesz transakcji z osobą, która nie ma złych zamiarów.

Kolejnym krokiem może być regularne zmienianie passów do konta Steam. Prawdopodobnie każdemu wydaje się, że jego hasło jest niepowtarzalne i silne. Trzeba skończyć z tego rodzaju myśleniem i ustalić regularny odstęp czasowy, po upłynięciu którego będziesz zmieniać swoje hasło. Taki nawyk zmniejszy prawdopodobieństwo włamania się na twoje konto przez niepożądane osoby.

Ostatnim i bardzo rozsądnym krokiem jest szczegółowa weryfikacja stron, z jakich korzystasz. Nie daj się zwieść fejkom – polegaj na sprawdzonych platformach.

Sprawdź też: mapy cs go

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Gloria Victis: Siege Survival - Recenzja - Oblężenie od środka
Next Najciekawsze premiery gier na PC i Playstation 5 - Czerwiec 2021