Chromosome – zapowiedź gry


Hej, hej! Dzisiaj będzie co nieco o nowości wydawnictwa Factory of Ideas, znanego nam wszystkim głównie z gry rodzinnej Czary Mary oraz ze znakomitej i inspirującej karcianki Ashes Odrodzenie z Popiołów. Teraz po długotrwałym aczkolwiek owocnym śledztwie załoga wydawnictwa wpadła na trop gry, która z pewnością zadowoli nawet bardzo wybrednych planszówkowych maniaków. Już niedługo wielkie wejście gry Chromosome. Jeśli ktoś z Was marzył za dzieciaka żeby wcielić się w mikroba podczas rozgrywki jego marzenia ujrzą światło dzienne 🙂 tutaj musimy wejść w skórę małego zarazka i nie będzie to proste. Laboratorium w którym mikroby są przechowywane niedługo ulegnie zniszczeniu a naszym zadaniem jest walka o przetrwanie za wszelką cenę. Jesteście pewnie ciekawi czegoś więcej? Wobec tego zachęcam do lektury 🙂

Przygotowanie gry dla czterech graczy.
Przygotowanie gry dla czterech graczy.

Na czym polega gra w Chromosome?

W przypadku gry Chromosome można zauważyć pewne nieduże podobieństwo z Neuroshimą Hex, chodzi głównie o planszę złożoną z heksowatych kafelków, na której będzie się toczyła rozgrywka. Każdy z tych kafelków w grze będzie odpowiednikiem jakiegoś z pomieszczeń w laboratorium badawczym. Każde z naszych pomieszczeń cechuje się swoim własnym poziomem sterylności, im wyższy jest ten poziom tym większym wyzwaniem będzie wejście do danego pomieszczenia. Zapowiada się całkiem fajna zabawa. Wszyscy gracze będę mieli do dyspozycji swoje 12 żetonów mikrobów, z których to należy tworzyć grupę zdolną do wykonywania bojowych zadań. Dobrze by było, żebyśmy stworzyli naprawdę mocną grupę, od siły zależy mobilność mikrobów. A i te żetony to kwestia niezwykle istotna, ponieważ liczą się one do puli naszych punktów a gdy stracimy wszystkie  żetony niestety wylatujemy z hukiem z gry.

Jak już wiecie w Chromosome wszystko toczy się wokół małych zarazków, i każdy z graczy mając swoją własną planszą ze ściśle określonym gatunkiem mikroba może decydować o tym w jakim kierunku wyewoluują jego geny. W grze dostępne są cztery geny: akcji, telepatii, walki a także budowy. Można nimi dysponować w zależności od tego czego w danej chwili najbardziej potrzebujemy. To jak zmodyfikujecie postępowanie swojego mikroba zależy również od Was i może dać wiele frajdy. Możliwe jest zrobienie z wściekłego mikroba o instynkcie zabójcy mikroba, który będzie potulny i grzeczny jak baranek.

Czterech indywidualistów.
Czterech indywidualistów.

Każdy z mikrobów uwolnionych z laboratorium posiada swoje unikalne cechy przeznaczone tylko dla niego. Więc również na planszach graczy dostępne są cztery akcje dostosowane do charakteru mikrobów. Ponadto każdy gracz może korzystać z pięciu akcji dostępnych i jednakowych dla wszystkich graczy.

Pozwólcie więc, że przedstawię Wam cechy i nastawienie mikrobów dostępnych w grze:

 • Pars- mikrob z bardzo pokojowym nastawieniem, nie jest skory do walki i dominacji ale posiada cechy, które pozwolą mu na szybki rozwój. Jeśli nie jesteście entuzjastami walki i dominacji ten mikrob jak najbardziej się do Was nadaje.
 • Ferox- kompletne przeciwieństwo Parsa, jeden z najbardziej agresywnych typów, nastawiony bojowo do wszystkiego i wszystkich, jest skutecznymi narzędziami jakimi włada jest dominacja, walka i charyzma
 • Cadum- działa w skupieniu ale potrafi znienacka zgasić przeciwnika w bardzo szybkim tempie, jest specjalistą w manipulowaniu energią.
 • Alium- to, że umieściłam go na ostatnim miejscu, wcale nie przesądza o jego słabości. Alium jest perfekcjonistą jeśli chodzi o zamianę genów w chromosomie na inne. Ułatwia mu to przystosowanie i prowadzi do zwycięstwa.

Jeszcze jednym bardzo istotnym elementem jest profesja Caduma czyli energia, to ona gra główne skrzypce w grze i jest potrzebna do wykonywania akcji, Podczas rozgrywki i wykonywania akcji trzeba będzie rozładować żetony by ponownie je naładować, do tego niezbędne będą pola radioaktywne emitujące promieniowanie. Jeśli żetony przekroczą dopuszczalną pulę promieniowania wtedy wypadają z gry.

Niespotykane kości do gry.
Niespotykane kości do gry.

Wspomniałam wyżej, że Ferox to gościu, który bardzo lubi się bić, więc i walka jest również elementem gry. Polega na porównywaniu sił atakującego i broniącego się. Pewnie widzieliście w internetach kości do Chromosome, które robią wrażenie swoim kształtem i wyglądem. Te kości będą używanie głównie w walce, co doda grze dreszczyku wrażeń.

Co znajdziemy w pudełku?

 • 20 kafelków pomieszczeń
 • 48 żetonów populacji
 • 4 żetony napromieniowania
 • 4 żetony losu
 • 4 plansze gracza
 • plansza pomocnicza
 • 10 kostek napromieniowania
 • 1 kostka znacznika czasu
 • 64 kostki genów
 • specjalna kość
 • 12 kart wydarzeń
 • instrukcja

Pokochasz tą grę, jeśli:

 • szukasz niebanalnej gry
 • cenisz sobie negatywną interakcję w grze
 • lubisz strategię i planowanie
 • nie masz zamiaru siedzieć nad jedną grą godzinami
 • jesteś entuzjastą dynamicznych rozgrywek
 • nie wyobrażasz sobie gry bez elementu walki

Podsumowując to gra zapowiada się bardzo dobrze. Negatywna interakcja, fantastyczne grafiki, oryginalne kości do gry a także dynamika i tematyka, która nie zdarza się często czynią ją  niezwykłą. Szczerze mówiąc nie spotkałam się jeszcze z grami osadzonymi w świecie można powiedzieć biotechnologii, ta pozycja jest pierwszą w takim klimacie jaką znam. Przedsprzedaż ruszyła pełną parą, więc kupno Chromosome nie stoi na przeszkodzie. A i portfel za bardzo nie ucierpi.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Diablo 3 Sezon 8 - Czy Blizzardowi skończyły się pomysły?
Następny Gwint Zamknięta Beta - Wrażenia z gry