Cwaniactwo na Allegro – Jak sobie poradzić z nieuczciwym sprzedawcą?


Parę lat temu miałem bardzo niemiła przygodę z zakupem na Allegro, którą bardzo szybko się udało rozwiązać. Nie wszyscy wiedzą jak sobie radzić w sytuacji oszustwa na tym najpopularniejszym portalu internetowym. Dla takich właśnie osób przygotowałem ten tekst.

Myślę, że historia przedstawiona poniżej przyda się każdemu. Będzie ona dotyczyła zakupu klucza do gry na Allegro. Jednak sądzę, że podobna sytuacja mogłaby się przytrafić każdemu obojętnie czy kupujecie gry planszowe, figurki do Warhammera lub koszulkę z motywem z ulubionej gry. Problem może trafić na nas wszystkich, zwłaszcza jeżeli zrobicie tak jak ja i kupicie po taniości.

Runda Pierwsza – Zdziwienie z Zaskoczeniem

Cała zabawa się rozpoczęła od tego, że chciałem pograć w grę. Nie powiem teraz jej tytułu, bo gra nic nie zawiniła. Kosztowała ona wtedy na rynku około 150 – 200 zł. Na Allegro udało mi się natomiast znaleźć ją w bardzo atrakcyjnej cenie 120 zł. Wiedziałem, że niektóre matoły sprzedają produkty poniżej ceny zakupowej, żeby obracać towarem i miałem nadzieję że trafiłem na takiego gościa.

Sprawdzam opis, czy to nie ściema. Wtedy jeszcze sprzedawanie kont na allegro nie było tak popularne jak dzisiaj (swoją drogą, kto mądry kupuje konta z grą na allegro?), za to prawdziwą plagą były Gifty oraz klucze z aktywacją VPN. Czytam opis raz, drugi, trzeci wszystko wydaje się okej. Musicie też wiedzieć, że klucze i inne produkty wirtualne nie podlegają zwrotowi, więc nawet jeżeli byłoby coś nie tak, to mógłbym mieć duży problem ze zwrotem klucza.

Zrobiłem jeszcze screena oferty, zapisałem na kompie i kluczyk kupiłem. Myślę sobie, dzisiaj pogram, za tydzień recenzja na Big Bad Dice. Będzie fajnie.

Nie było.

Okazało się że klucz nie może być aktywowany w mojej strefie klimatycznej na platformie Steam. Wiecie już co się stało prawda? Cwaniaczek nie wpisał w ofercie informacji o tym, że klucz wymaga aktywacji VPN. Sprawdzam komentarze i grubo poniżej 90%. Zaczynam się zastanawiać nad swoją głupotą, bo mogłem sprawdzić te komentarze wcześniej. Dużo ich tam było, sporo osób skarży się że otrzymało niedziałający klucz. No to przyoszczędziłem.

Następnego dnia dzwonię do gościa (był środek tygodnia). Nie odbiera, no to piszę maila. Piszę w nim, że klucz który mi wysłał ma blokadę regionalną i proszę o wysłanie klucza bez blokady. On na to, że klucze sprzedawane na ofercie potrzebują prostej aktywacji VPN. Słyszałem różne historie o usuniętych kontach przez właśnie takie aktywacje, więc nawet nie myślę bawić się w VPN. Napisał jeszcze, że w ofercie jest wyraźna informacja o potrzebie aktywacji VPN. WHAT?

Runda Druga – Ofensywa

Sprawdzam ofertę i widzę komunikat Allegro Ta oferta zmieniła się od twojej wizyty czy jakoś tak. Przewijam w dół i widzę że rzeczywiście jest tam taka informacja. Na szczęście, na zdjęciu które zrobiłem wcześniej tej części opisu po prostu nie ma. Gość po mojej wiadomości dodał ten fragment do opisu. Nieźle co? Piszę do niego, że ma mi zwrócić pieniądze, oczywiście wystawiam też komentarz negatywny. Pieniędzy zwrócić nie chciał oczywiście (bo klucze nie podlegają zwrotowi), nawet mimo tego że mnie oszukał.

Napisałem klika różnych wiadomości, oczywiście temat się urwał i gość przestał odpisywać na kolejny mój spam. Negatywem nawet się nie przejął. Sprawdzam internety jakie mam możliwości i wychodzi na to że praktycznie żadne. Nawet mimo tego że mam udokumentowane oszustwo (zdjęcia i prawdopodobnie Allegro zachowuje stare opisy), to jednak bez UOKiK lub Sądu nie uda się tego rozwiązać. Ale oszczędziłem. Spróbujmy od innej strony.

Runda Trzecia – Program Ochrony Kupujących

Wiedzieliście że Allegro chroni klientów przed ściemniaczami? Do tego właśnie powstał Program Ochrony Kupujących. W tym przypadku cała rejestracja zdarzenia przebiegła przez formularz internetowy. Cała zabawa rozpoczyna się od zgłoszenia wszystkiego na policję. Możemy to zrobić sami lub skorzystać z usługi Allegro. Samodzielnie wydrukowałem zgłoszenie i zaniosłem na pobliski komisariat. Poszło łatwo.

Następnie potrzebny był skan dowodu osobistego oraz dowód wpłaty. Na decyzję musiałem czekać tylko 7 dni. Oczywiście została zaakceptowana. Miałem wszystkie potrzebne dowody oraz konwersację ze sprzedawcą. Wszystko skończyło się dobrze, grę kupiłem na innej aukcji gdzie wyraźnie pisało że klucz jest przeznaczony na Europę. Cała historia ma dwa morały. Po pierwsze, jeżeli ktoś coś sprzedaje bardzo tanio, to tego lepiej nie kupować. Po prostu, bycie sknerą powoduje że możemy stracić dwa razy. Ja straciłem nerwy i czas, nie dostałem też mojej gry. Po drugie, kupując na allegro jesteśmy bardzo chronieni i jeżeli zostaliśmy naprawdę oszukani, to możemy liczyć na pomoc.

Dlatego właśnie było potrzebne te zgłoszenie na policję, jeżeli chcesz kombinować i wykorzystać program by wyłudzić zwrot gotówki, to możesz się liczyć z odrzuceniem wniosku w najlepszym wypadku. W najgorszym natomiast możesz dostać zarzuty za próbę wyłudzenia. Program jest skierowany do ludzi uczciwych.

Parę linków dla leniwych. Więcej info znajdziecie poniżej:

Zostałem oszukany na Allegro

Zostałem oszukany na Allegro, co zrobić?

Zostałem oszukany na Allegro, jak odzyskać pieniądze?

Previous Immortal: Unchained - Recenzja - Po prostu NIE
Next Star Wars: X-Wing 2.0 - Unboxing - Nadciąga nowy początek