Czas krwawego księżyca (2023) – Co wiemy o filmie?


Historia Zachodu: Wyzysk i Rzeź

W oazie czarnego złota na terenie rezerwatu Osagów w Oklahomie rozbrzmiewają dźwięki wyścigów buickami, brzęczenia kijów golfowych na zielonych trawiastych polach, i huku prywatnych samolotów. To niezaprzeczalny dowód na transformację życia Indian Pierwszego Narodu, którzy stali się multimilionerami dzięki bogactwom naftowym. Jednakże, ta nowo odkryta fortuna niesie ze sobą ciemne cienie, a obawy o własne życie nie opuszczają ich. Przecież historia Zachodu to także historia wyzysku i rzezi.

Morderstwa Osagów: Tajemnica XX-Wiecznej Tragedii

Lata dwudzieste XX wieku przyniosły ze sobą szereg niewyjaśnionych zgonów Osagów, które stały się tematem bestsellerowej książki Davida Granna z 2017 roku. Teraz ta historia stała się podstawą wspaniałego eposu w reżyserii Martina Scorsese. W obsadzie znaleźli się tacy znakomici aktorzy jak Leonardo DiCaprio, Robert De Niro i Lily Gladstone.

Scorsese na Festiwalu Filmowym w Cannes: Powrót z Potężnym Filmem

Czas krwawego księżyca cały film” to pierwsza produkcja Scorsese na festiwalu filmowym w Cannes od czasów „Po godzinach” z 1985 roku. To także jego najbogatszy i najmocniejszy film od prawie trzech dekad.

Ernest Burkhart i William Hale: Niebezpieczna Gra O Fortunę

Po powrocie z wojny, Ernest Burkhart (DiCaprio) pragnie pieniędzy, nowego początku i, być może, młodej żony. Wszystkie te rzeczy obiecuje mu jego wuj, William Hale (De Niro), bogaty baron bydła. Jednak jedno źródło bogactwa wydaje się niewystarczające, dlatego Ernest zostaje skierowany w stronę Mollie (Lily Gladstone), która kontroluje złoża ropy na jej ziemi. Małżeństwo z nią może zapewnić Ernestowi i Hale’owi kontrolę nad majątkiem, choć Mollie sama może nie zyskać wiele w zamian.

Mocna Gra Aktorska

Robert De Niro wciela się w postać wuja Billa Hale’a w sposób imponujący. Jego autorytet łączy ludowy autorytet Lyndona Johnsona z błyskiem Billa Cosby’ego. To występ tak potężny, że może zrównoważyć inne słabsze aspekty filmu.

Epicki Film o Wyzysku Zachodu

„Czas krwawego księżyca” to monumentalnie długi film (206 minut), który porusza się w spokojnym tempie, ale zawsze wie, dokąd zmierza. To opowieść, która ukazuje mroczną stronę historii Stanów Zjednoczonych, z naciskiem na wyzysk Indian Osagów. Scorsese tworzy film w duchu starej szkoły, dbając o szczegóły i wyrażając słuszną wściekłość.

Oblicza Dobroci i Zła

Film pokazuje, że nawet ci, którzy udają się za dobroczyńców, często działają z własnych interesów. Bill Hale twierdzi, że troszczy się o Osagów, ale w rzeczywistości wykorzystuje ich sytuację, gdy zmaga się z alkoholizmem, depresją i kradzieżą ich ziem plemiennych.

Alternatywny Mit o Stworzeniu Ameryki

Scorsese rysuje obraz alternatywnego mitu o Ameryce, ukazując, jak eksploatacja surowców naturalnych zmieniała niegdyś rajskie tereny w jałowe obszary, gdzie jedynym owocem jest ropa naftowa.

„Czas krwawego księżyca” to muskularna, mroczna tragedia, która odsłania prawdziwą historię podboju Zachodu i jakie skutki niesie ze sobą ta przemiana.

Poprzednio Armored Core 6: Fires of Rubicon - Recenzja - To jest kolejny typowy souls
Następny Starfield - Jak przemycać i sprzedawać kontrabandę? - Poradnik