Czwarta Faza Marvela – Czyli jedna wielka niewiadoma


Czwarta Faza Marvela

Czwarta Faza Marvela budzi wśród widzów mieszane uczucia. Mieliśmy Thora w filmie Miłość i Grom, Ethernalsów, którzy raczej nie rozbili banku. Wiele osób zastanawia się, do czego to w ogóle zmierza?

Czwarta Faza Marvela wraz z produkcjami Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu oraz Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta. Było tu mnóstwo treści, poruszono kilka poważnych wątków, które ni w ząb się ze sobą nie kleją. W MCU pojawiło się mnóstwo nowych bohaterów jak i złoczyńców. Linia czasowa wszystkich uniwersów została mocno zachwiana. I tak naprawdę, gdy wszyscy myślimy, że Czwarta Faza Marvela jest pozbawiona ładu i składu, miała on swój zalążek już w filmie Avengers: Endgame (2019), kiedy to Loki naruszył „Świętą oś czasu”, chwytając i kradnąc Teserakt. To zdarzenie nie powinno mieć w ogóle miejsca, co za tym idzie – w linii czasowej zrobił się lekki bałagan.

Uprzedzam, tekst może zawierać spoilery, jeżeli zatem nie oglądałeś produkcji Marvela, a masz takie zamiary – kontynuujesz na własną odpowiedzialność.


Ostatnio pisaliśmy, że w filmie Ant-Man i Osa: Kwantomania pojawi się nie kto inny, a Kang Zdobywca. Nie jest to jednak jego debiut. Postać tę po raz pierwszy mogliśmy oglądać w produkcji Loki dostępnej na platformie Disney+. Marvelowski symbol oszustwa otworzył Multiwersum poprzez przekombinowane podróże w czasie angażując w to Kanga Zdobywcę. Bóg Psot został złapany przez TVA (Organizacja odpowiedzialna za obserwację i kontrolę multiwersum) kiedy nawiał z Teseraktem (jak wspomniane zostalo wyżej). Po tym, gdy został schwytany, zlecono mu zadanie sprowadzenia jego odpowiednika z innej lini czasowej. Jak się potem okazuje, inną wersją Lokiego jest kobieta o imieniu Sylvia. Kiedy dochodzi do konfrontacji tej dwójki, postanawiają oni połączyć siły by ostatecznie pokonać TVA. W rezultacie para spotyka Kanga – Zdobywcę, który utrzymuje całą linię czasową w porządku. Żeński odpowiednik Lokiego z innego świata zabija starożytnego złoczyńcę, co doprowadza do tymczasowego trzęsienia ziemi w całym Multiwersum.

Skoro mowa o samym Kangu – warto zaznaczyć, że Marvel Studio planuje stworzyć film Avengers: Kang Dynasty. Co za tym idzie – jest szansa, że największym złoczyńcą będzie nie kto inny, a sam starożytny strażnik linii czasowej. Śmierć w Marvelu nie przekreśla wszystkiego. Mamy wątek otwartego Multiwersum, dzieją się różne szalone rzeczy, w Dr Strange jest motyw dziewczyny, która skacze sobie po różnych światach jak po kanałach telewizyjnych. I jest jeszcze sprawa samego Ant-Mana, w którym będzie kolejne nawiązanie do Kanga. Są także plany na stworzenie filmu Avengers: Secret Wars. Co to może oznaczać? To spora szansa na to, że na ekrany wróci nasz ukochany Tony Stark oraz Fantastyczna Czwórka. A jak już wiemy, Disney ma teraz prawo do X-Menów oraz Fantastic Four. Avengers: Secret Wars jest przewidziany dopiero na 2026 rok! Nie zmienia to jednak faktu, że to stwarza ogromne możliwości dla przyszłych produkcji. Studio Marvel przez trzy lata może wprowadzić mnóstwo zawrotnej akcji. Nie zdziwię się szczególnie wtedy, gdy zobaczymy powrót Spider-Carnage’a. Byłoby ciekawie.

Czwarta Faza Marvela wprowadziła także grupę nieśmiertelnych istot, które żyją pośród ziemian. W produkcji tej pojawia się wątek Celestiali. Wśród fanów krążą pogłoski, że MCU planuje wprowadzić adamantium za pośrednictwem Celestiala pokonanego przez grupę Eternals. Warto zaznaczyć, że Adamantium jest bardziej gęstym metalem. Oznacza to, że w odpowiednich okolicznościach adamant może okazać się skuteczniejszym materiałem od samego Vibranium, na który Wakanda ma kompletną wyłączność. Pojawienie się Rosomaka w Deadpool’u 3 raczej nie jest przypadkowe i wiele osób wierzy, że ma to związek właśnie z tym metalem. Inni z kolei uważają, że samo adamantium pojawi się na ziemi za sprawą meteorytu. Cóż – tego poza twórcami współpracującymi z Marvelem nie wie tak naprawdę nikt. Czwarta Faza Marvela to tak naprawdę wielka niewiadoma. Nie da się jednak ukryć, że skoro pojawił się wątek Celestiala, to powinien on zostać w jakiś sposób wykorzystany. Twórcy nie powinni zostawiać tego tak po prostu.

Innym interesującym wątkiem, na który warto zwrócić uwagę jest film Thor: Miłość i Grom. W pewnym sensie był to dla mnie pewnego rodzaju szok. W sieci padały zarzuty, że poza kozami nie ma tam nic szczególnego i ten film to jedno wielkie rozczarowanie. Pomińmy jednak na chwilę ten lekki niedosyt i zwróćmy uwagę na kilka ciekawych szczegółów. W tej produkcji pojawia się Gorr – Rzeźnik bogów w rolę którego wcielił się Christian Bale. Mamy zatem Celestiali, mamy wątek bogów, ogromny bałagan w Multiwersum, na karku siedzi nam Kang, a w najnowszym trailerze pojawia się jeszcze M.O.D.O.K.  Co to wszystko jest, ja się pytam? Jakieś swoiste battle royale? Czwarta Faza Marvela psoci z całą historią tak bardzo, jak nasi dzielni i lubiani bohaterowie z Multiwersum. Roztworzono mnóśtwo wątków, które niby mają jakieś powiązania, ale tak naprawdę plany na przyszłe produkcje skutecznie zbijają nas – widzów – z tropu.

Czwarta Faza MarvelaCzego możemy się zatem po tym wszystkim spodziewać? Czwarta Faza Marvela roztworzyła mnóstwo wątków, ale tematem głównym, który przewija się przez większość produkcji jest właśnie Multiwersum. Jeżeli coś zostało tu zamieszane, niewykluczone, że kogoś to rozdrażniło, lub po prostu otworzyło furtkę. Musimy się liczyć także z tym, że bohaterowie, którzy odgrywali kluczowe role w filmach, zdążyli się trochę zestarzeć i niewykluczone, że studio po prostu szuka alternatyw, byśmy dalej mogli cieszyć się widowiskowym kinem. Hugh Jackman odgrywa tytułowego Wolverine’a od lat. Mimo wieku, wciąż wraca do swojej ikonicznej roli w Deadpoolu. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby była to jego ostatnia rola jako przedstawiciel mutantów. A szkoda. Lecz nic nie poradzimy – latka lecą. Być może zatem Czwarta Faza Marvela to taka ogromna puszka pandory, która otwiera dla producentów mnóstwo możliwości na przyszłe produkcje? W końcu jakby nie patrzeć, wdrażane są coraz to nowsze wątki, a przy okazji pojawiają się też nowi bohaterowie, a to oznacza, że w najbliższych latach możemy spodziewać się różnych interesujących produkcji.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Poprzednio Relikty Ludzkości – recenzja – co po nas zostanie?
Następny Far Cry 7 prawdopodobnie w produkcji przez Ubisoft