Czym jest Pokemon ex i Tera ex?


Dodatek Pokemon TCG Scarlet & Violet wprowadził do gry karty Pokemon ex oraz Tera ex. Dzisiaj sprawdzimy czym one są.

Każda nowa era Pokemon TCG wiąże się z nową mechaniką kart, która znacząco zmienia rozgrywkę. Dla kolekcjonerów najważniejsza jest estetyka, podczas gdy dla rywalizujących graczy kluczowe znaczenie mają względy strategiczne. Nowe projekty kart muszą zatem odpowiadać obu tym grupom. Ostatni przykład takich kart to karty Pokemon EX, które mieliśmy okazję poznać (ponownie) w dodatku do Pokemon Trading Card Game – Scarlet & Violet oraz będziemy mogli poznać w Rozszerzeniu Scarlet & Violet—Paldea Evolved (na rynku od 9 czerwca 2023).

Pokemon ex

Na początku 2000 roku, kiedy popularne były Pokemon Ruby & Sapphire, TCG wprowadziło  karty Pokemon w zestawie EX Ruby & Sapphire. „Ex” oznaczało „extra”, odnosząc się do wprowadzenia Pokemona, którego ataki miały dodatkowe efekty. Kiedy Pokemon został znokautowany, gracze mogli wybrać dwie karty nagród. To była prosta mechanika, bez tak dużego nacisku na liczbę obrażeń –  wręcz przeciwnie do dzisiejszych czasów VMaxów.

Następnie na rynek wprowadzony został dodatek Black & White i Pokemony EX (nie mylić z wcześniejszymi ex). Są jakieś różnice? Karty Pokemon ex są zgodne z tradycyjnym systemem ewolucji TCG opartym na etapach, w którym gracz musi najpierw zagrać podstawową kartę Pokemon, a następnie przekształcić ją w kartę Pokemon Stage 1 lub Stage 2. W przeciwieństwie do tego, karty Pokemon EX nie są zgodne z tym systemem ewolucji i są uważane za podstawowe karty, coś jak karty z gatunku V. Inną istotną różnicą między tymi dwoma rodzajami kart jest ich względna siła. Karty Pokemon EX są generalnie potężniejsze niż karty Pokemon ex (chociaż nie zawsze tak jest, ponieważ siła karty zależy od różnych czynników, takich jak jej HP, ruchy i umiejętności).

Pokemon ex

Po pewnym czasie karty Pokemon ex, jak i Pokemon EX zostały zastąpione odpowiednio mechaniką Pokemon-GX i Pokemon V – aż do dodatku Pokemon TCG, Scarlet & Violet, który ponowne wprowadza mechanikę Pokemona ex (z małej litery).Pokemon ex w Scarlet i Violet może być albo podstawowym Pokemonem, ewolucją pierwszego etapu, albo ewolucją drugiego etapu. Istotną modyfikacją jest też wprowadzenie Tera Pokemon ex, który bazuje na  zjawisku Terastal, znanym z gier Scarlet i Violet. Tera Pokemon ex działa podobnie do ex Pokemona, ale z dodatkową korzyścią polegającą na tym, że jest odporny na obrażenia podczas odpoczynku a na ławce.

Inne zmiany, które wprowadziło S&V:

  • żółte ramki na kartach Pokemonów zostały zastąpione srebrnymi ramkami, aby dopasować wygląd do japońskiej wersji gry,
  • pojawił się nowy wzór kart trenerów, aby ułatwić widoczność – nazwy Tool, Item, Supporter i Stadium zostały przeniesione w lewy, górny róg karty,
  • holo karty mają teraz holograficzne ramki,
  • nazwa Podstawowej Energii od teraz znajduje się na górze karty, obok znacznika podtypu Energii. Symbol Energii znajdujący się do tej pory na kartach Energii pojawia się w prawym dolnym rogu kart Energii, dzięki czemu ilość i rodzaj Energii dołączonej do każdego Pokemona jest bardziej widoczna.

Pokemon ex

W ostatnim czasie Pokemony ewolucyjne pełniły bardziej rolę wspierającą, niż główny cel talii. Gracze skupiają się głównie na V Pokemonach, uzupełniając talie o kilka przemian, tym samym sama gra przesunęła się w kierunku szybkich meczów. Cieszę się, że możemy doświadczyć odskoczni od tych trendów. Sama jestem po kilku rozgrywkach S&V i muszę przyznać, że urozmaicenie gry o Pokemon ex było dobrym pomysłem.

 

Więcej o TCG możecie dowiedzieć się wchodząc w tag: Pokemon TCG

Możecie też zerknąć na nasz unboxing kilku paczek boosterów – film na naszym kanale YouTube

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Everspace 2 to olbrzymi sukces! Jest trailer z recenzjami (w tym z naszą)
Następny Goldberryco.com Opinie: Otwórz konto z minimalną liczbą dokumentów potwierdzających