Czym wyróżnia się dobry komputer gamingowy?


Komputery dla graczy wyróżniają się lepszymi parametrami technicznymi niż modele wykorzystywane podczas standardowego użytkowania. Są one dostosowane nawet do bardzo wymagających gier, zapewniając ich płynną obsługę, dzięki elementom takim jak szybki dysk SSD do komputera gamingowego, karta graficzna, procesor, płyta główna, a także innym wykorzystanym w nich komponentom. Ze względu na to, że granie staje się popularną rozrywką i wciąż przybywa graczy, oferta komputerów gamingowych jest coraz bardziej zróżnicowana. Czym wyróżnia się jednak dobry komputer dla gracza i w jakie powinien być wyposażony podzespoły, aby gwarantował znakomitą rozrywkę? Podpowiadamy.

Dobry procesor w komputerze gamingowym

Pierwszym elementem, którym powinien wyróżniać się dobry komputer gamingowy, jest odpowiedni procesor. Najlepiej postawić na jak najmocniejszą wersję, aby dobrze radził sobie on nawet z wymagającymi programami. Procesor w komputerze gamingowym powinien mieć minimum cztery rdzenie i obsługiwać cztery wątki. Najlepiej jednak zwrócić uwagę na sprzęt z sześciordzeniowym lub ośmiordzeniowym procesorem, ponieważ ten element wpływa na szybkość uruchamiania najnowszych gier. Od lat głównymi graczami na rynku procesorów jest Intel oraz AMD i obie te marki utrzymują się na podobnym poziomie, jeśli chodzi o jakość. Dlatego wybierając procesor, zwróćmy przede wszystkim uwagę na model, a także jego generację, ponieważ w komputerze gamingowym powinniśmy stosować procesory co najmniej Intel Core i5 lub Ryzen 5.

Dysk SSD do komputera gamingowego

Kolejnym elementem, którym powinien wyróżniać się dobry komputer gamingowy, jest odpowiedni dysk twardy. Mimo że w przypadku takich urządzeń można zastosować dwa dyski, czyli HDD lub SSD, to jednak większość użytkowników stawia na tę drugą wersję. Dysk SSD do komputera gamingowego działa dużo szybciej od tradycyjnego HDD, co jest niezwykle istotne podczas korzystania z gier na komputerze. Dodatkowo dyski SSD są też dużo bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, jednak mają one dość ograniczoną pojemność ze względu na to, że zazwyczaj dostępne są w wersji 512 GB lub 1 TB, podczas gdy tradycyjne dyski HDD dostępne są w wersjach nawet 16 TB danych. Z tego powodu wielu użytkowników decyduje się na zastosowanie obu tych typów dysków jednocześnie w swoim komputerze gamingowym.

Karta graficzna w komputerze gamingowym 

Żeby móc wyciągnąć z obrazu jak najwięcej detali, a jak wiadomo, gry zazwyczaj opierają się na szczegółowej grafice, podczas doboru komputera dla gracza, należy zwrócić szczególną uwagę również na kartę graficzną. Wśród najlepszych gamingowych wyborów wymienia się serie GTX lub RTX. Pewną alternatywą jest Radeon RX od firmy ADM. Pamiętajmy jednak, że płynne działanie karty graficznej uzależnione jest nie tylko od doboru konkretnego modelu tego elementu, ale również od pamięci RAM.

Pamięć RAM w komputerze gamingowym

Pamięć RAM wpływa nie tylko na płynność działania karty graficznej, ponieważ jest to element, dzięki któremu oprócz grania możemy nie martwić się o wielozadaniowość swojego komputera. Dlatego podczas wyboru pamięci operacyjnej, obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Chociaż absolutne minimum to 8 GB pamięci RAM, to jeżeli wybieramy bardziej wymagające tytuły i chcemy pograć na wyższych ustawieniach, wówczas lepiej zaopatrzyć się w komputer gamingowy z pamięcią RAM o pojemności co najmniej 16 GB.

Chłodzenie w komputerze gamingowym

Bardzo duże znaczenie w komputerach, a także laptopach gamingowych ma chłodzenie. Wpływa ono bezpośrednio na jakość i wydajność procesora, a także karty graficznej. Dlatego, aby zapobiegać przegrzewaniu się podzespołów, należy postawić na komputer z wentylatorem do chłodzenia komponentów. Istotne znaczenie ma również jego obudowa, w której muszą znajdować się nie tylko odpowiednie wentylatory, ale także filtry przeciwkurzowe. Pamiętajmy, by zwrócić też uwagę na parametry ekranu. Najlepiej, by był on wykonany w technologii IPS i miał możliwie jak najwyższą częstotliwość odświeżania, a dodatkowo posiadał powłokę matową lub antyodblaskową.

Poprzednio Jak aktywować grę na platformie Ubisoft Connect (dawniej UPLAY)? Poradnik
Następny Sporo darmowej zawartości w aktualizacji 1.4 do Jagged Alliance 3