Obecnie sieć jest przez nas wykorzystywana na różne sposoby. Miłośnicy hazardu odwiedzają kasyna bez depozytu, firmy bukmacherskie online, zaś zwolennicy rozrywki chętnie korzystają z serwisów streamingowych. Czy jednak ich cena jest odpowiednia?

Rozwój serwisów streamingowych

Nie da się ukryć, że ostatnie kilka lat to ogromny rozwój serwisów streamingowych. Dzięki nim zyskaliśmy dostęp do wielu albumów muzycznych, filmów oraz seriali online. Sewisy typu Tidal czy Spotify skutecznie zastępują nam radio czy domową dyskografię. Jeśli z kolei korzystamy z Netfliksa czy HBO GO, to zyskujemy szansę na oglądanie wielu hitów kinowych, kultowych filmów czy najnowszych seriali.

Nowością na rynku są specjalne serwisy w chmurze, które umożliwiają streaming gier. Rozwój wszystkich serwisów streamingowych sprawił, że dziś na całym świecie korzystają z nich miliardy osób. Podczas pandemii koronawirusa obciążenie sieci było tak wielkie, że oficjalnie poproszono Netfliksa i kilka innych serwisów o obniżenie jakości streamingu. Dzięki temu uniknięto poważnych kłopotów z siecią internetową.

Jak kształtują się ceny w Polsce?

Sednem tego artykułu jest to, dlaczego serwisy streamingowe są drogim wydatkiem. Jednak trzeba się zastanowić nad tym, czy faktycznie aż tak wiele musimy zapłacić za korzystanie z nich? Weźmy na pierwszy ogień serwisy z filmami i serialami. Tutaj najczęściej oglądanie materiałów wideo wiąże się z koniecznością wykupienia miesięcznego abonamentu. Ceny kształtują się na różnym poziomie.

 • Netflix: od 34 do 52 PLN
 • HBO GO: 24.99 PLN
 • Amazon Prime Video: 5.99 EUR
 • CDA Premium: 19.99 PLN
 • Apple TV+: 24.99 PLN
 • Player+: od 10 PLN.

Jak zatem widać miesięcznie za dostęp do filmów i seriali musimy zapłacić od 10 do 52 złotych. Warto jednak wiedzieć o tym, że w przypadku niektórych serwisów można podzielić abonament między kilku członków. Przykładowo Netflix za 52 złote miesięcznie oferuje dostęp do 4 ekranów. Można zatem podzielić abonament na 4 osoby, więc końcowa cena wyjdzie nam jedynie 13 złotych, a to przecież mniej niż bilet do kina. W Amazon Prime Video mamy 3 ekrany, zaś w HBO GO 2. Nawet jeśli samodzielnie będziemy opłacać abonament w HBO GO czy Netfliksie, to jego cena wciąż wydaje się niezwykle atrakcyjna.

Inaczej wygląda sprawa z serwisami muzycznymi. Tutaj bowiem możemy spotkać się zarówno z darmowym jak i płatnym dostępem. W niektórych serwisach darmowe konto wiąże się z kilkoma ograniczeniami: reklamy audio, limit pomijania utworów, brak niektórych artystów, albumów. Jednak naszym zdaniem darmowe korzystanie ze Spotify czy Deezera nie jest tak uciążliwe, zwłaszcza na komputerze. A tak wygląda cena abonamentów:

 • Spotify: darmowy bądź 19.99 dla jednej osoby, 24.99 dla pary, 29.99 dla rodziny
 • Deezer: darmowy bądź 19.99 dla jednej osoby, 29.99 dla rodziny
 • Tidal: 9.99 dla studenta bądź 19.99 dla jednej osoby, 29.99 dla rodziny
 • YouTube Music: darmowy bądź 19.99 dla jednej osoby, 29.99 dla rodziny
 • Apple Music: 9.99 dla studenta bądź 19.99 dla jednej osoby, 29.99 dla rodziny.

Także i w tym przypadku widać, że koszt miesięcznego abonamentu nie jest zbyt wysoki, zwłaszcza w sytuacji, jeśli dzielimy go z jedną osobą lub rodziną.

Czy zatem dużo płacimy?

Naszym zdaniem obecnie ceny serwisów streamingowych w Polsce są dość niskie. Przy aktualnej inflacji, wzroście zarobków wydawanie mniej niż 50 czy 100 złotych na filmy i muzykę nie jest zbyt dużym wydatkiem. Rodzinne wyjście do kina w weekend to znacznie większy koszt, a zakup płyty muzycznej to dziś kilkadziesiąt złotych.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous New Frontiers vs Roll For The Galaxy - Starcie gier
Next Asus zbudował ultrakompaktową bezprzewodową klawiaturę do gier z panelem dotykowym