Elder Scrolls Online to MMORPG absolutnie wyjątkowe. Posiada masę zawartości dla grup graczy, jednocześnie po prostu uwielbia graczy którzy bawią się samemu. Mimo wszystko, przez lata od premiery Elder Scrolls Online rozrósł się do olbrzymich rozmiarów i na początku może wydawać się mylący i skomplikowany, a to jest nie prawda.

Dlatego właśnie został przygotowany ten artykuł, w którym to odpowiem na parę pytań które nurtują początkujących graczy w Elder Scrolls Online. Po przeczytaniu tego tekstu nie powinniście mieć problemów z grą.

Jak zacząć grać w Elder Scrolls Online?

W Elder Scrolls Online możecie zagrać na platformie PC, PS4 oraz Xbox. Skupimy się na wersji PC. W obecnej chwili najbardziej sensownym rozwiązaniem jest zakup pakietu Elder Scrolls Online wraz z dodatkiem Elsweyr. Dodatek ten daje całkowicie nowy tutorial oraz zastępuje podstawowy wątek fabularny. Został on jednak zaprojektowany w taki sposób, że nowi gracze będą odkrywać po kolei nowe aspekty gry. W podstawce było tak, że bardzo szybko kończyliśmy w stolicy frakcji i zostaliśmy zasypani dziesiątkami zadań i wątków.

Kiedy już zakupisz grę i zainstalujesz ją na swoim komputerze, będziesz musiał stworzyć swoją postać. Awatar w grze podlega jednej z trzech frakcji, a każda dostępna rasa posiada swoje oddzielne drzewko rozwoju wskazujące, w czym dana postać się specjalizuje, np. Bretoni to urodzeni magowie, a Khajit jest świetnym złodziejem. Nie przejmuj się tym jednak tak bardzo. Jak pamiętasz pewnie ze Skyrim, nie raz spotykaliśmy magów orków, więc rasa nie jest ostatecznym wyznacznikiem tego kim musisz być.

YouTube player

 

Nie bądź elf, dej suba!

 

Weźmy na przykład mojego Khajita, mój live z początku gry możecie zobaczyć wyżej. Wybrałem dla niego klasę nekromanta. Khajit posiada dwie cechy pasywne, które absolutnie mi nie pomogą (ale też nie przeszkodzą) – lepsza nauka używania średnich pancerzy oraz bonusy do złodziejstwa. Logiczne, Khajit to rasa kocich kleptomanów. Oprócz tego Khajit posiada także solidny bonus do głównych statystyk i z niego korzystam bardzo chętnie. Warto też wspomnieć, że bonusy rasowe kupujemy za punkty umiejętności i uwierz mi, przez większość gry będziesz ich miał za mało. Więc rasa może tobie pomóc, ale na pewno nie zaszkodzi jak weźmiesz złą lub nie do końca pasującą.

Co do wyboru klasy …. tutaj także jest samowolka. Weź to co czujesz, bo większość klas może przyjmować dwie role w drużynie (mamy podział na tanka, dps i healera), a klasy z dodatków, czyli Warden i Nekromanta, mogą przyjąć każdą z ról. Dlatego też weź klasę która pasuje do twojego ulubionego archetypu. Do moich zawsze należał zakuty w grubą zbroję wojownik walczący w zwarciu lub szalony berserker (dlatego tak często gram Zabójcą w Vermintide 2). I znowu, mój nekromanta to założenia kot czołg – gość który bierze na klatę armię wrogich jednostek, by towarzysze mogli bezpiecznie czarować i atakować. Wbrew pozorom ma to olbrzymi sens, gdyż nekromanta posiada dziesiątki zdolności regenerujących i zwiększających zdrowie, a także nakładających dodatkowe statusy na wrogów (strach) oraz wzmacniające całą drużynę. Rozumiecie? Nie bójcie się testować.

Jakie umiejętności wybrać? Jak resetować skille?

W trakcie gry będziecie zdobywać punkty umiejętności, które to przeznaczamy na kolejne skille. I tutaj pierwsza uwaga – wykupujcie wszystkie umiejętności klasowe i testujcie je. Najlepiej testować je tak długo, aż będziecie je mogli formować w lepsze wersje. Dlaczego o tym mówię? Reset umiejętności nie jest drogi i można go wykonać w każdym większym mieście, a bez tej wiedzy nie będziecie wiedzieć które umiejętności są wam najbardziej przydatne i które się po prostu podobają. W internecie jest wiele najlepszych buildów do danej sytuacji, ale ze swojego doświadczenia wiem, że najlepiej się bawić umiejętnościami które lubimy. Po co się męczyć? Zwłaszcza, że mamy do wyboru dziesięć umiejętności oraz dwa ultimate podzielonych na dwa paski. W moim przypadku mój nekromanta posiada szereg umiejętności ofensywnych które go leczą i zadają olbrzymie obrażenia (reaper scythe) a także pozwalają szybko związać wroga walką (szarża). W większości buildów tych skilli nie ma, gdzie najczęściej występuje reflect shield zwiększający obronę. Ale jak do tej pory mam wystarczającą obronę i nie potrzebuję tej ekstra umiejętności.

Jakiś czas temu w grze pojawił się świetny system pomocy przy zakupie umiejętności. Po otwarciu okna skilli (przycisk K) pojawią się po lewej stronie podpowiedzi. Będzie to generyczny build, najbardziej podstawowy do naszej postaci. Będziemy mogli jednak wybrać alternatywne buildy i wtedy pokażą się umiejętności, które są nam najbardziej przydatne do danej roli. Dla osób które nie mogą się zdecydować, może to być świetny motyw, jednak znowu zachęcam do zakupienia ich wszystkich by wybrać te które nam najbardziej się podobają.

Jeżeli chodzi o crafting, to proponuje robić drzewko związane z używanym przez nas orężem oraz zbroją. I codziennie robić daily, dzięki czemu otrzymamy solidny zastrzyk surowców lub mapy gdzie możemy wykopać nawet kilkaset materiałów. Aby odblokować daily, należy wykonać zadanie w stolicy które jest na tablicach w dzielnicy rzemieślniczej (tam gdzie są crafting stations).

Tutaj zresetujesz umiejętności

Drugi pasek umiejętności, a właściwie drugi zestaw broni, odblokujemy na 15 poziomie postaci. Wtedy to otrzymamy pełen pakiet 10 umiejętności aktualnie w wyposażeniu. W praktyce jednak na tym etapie gry, ciężko będzie zebrać 10 dobrych umiejętności. Skill pointy zdobywamy nie tylko za poziomy postaci, ale także za wykonywanie niektórych zadań (zwłaszcza z głównego wątku) oraz tzw. skyshards, czyli kryształy porozrzucane na mapie.

Jak przywołać konia? jak zdobyć wierzchowca?

Wielu z was kiedy będzie rozpoczynać grę na pewno zacznie się zastanawiać, w jaki sposób przywołać wierzchowca. Niestety najpierw będziemy go musieli zakupić. Wierzchowce dostępne w stajniach kosztują sporo pieniędzy, jednak po prostu warto je posiadać. Oprócz tego możemy kupić wierzchowca za walutę (crown) w sklepie z przedmiotami premium. Kosztuje to oczywiście prawdziwe pieniądze, dlatego zastanów się czy warto.

Po zakupie wierzchowca musimy go aktywować w oknie kolekcji (klawisz U). Po tym jak to zrobimy, przywołujemy zwierzaka za pomocą H. Możemy ulepszyć nasze umiejętności jeździeckie zwiększając szybkość, udźwig lub wytrzymałość naszego wierzchowca. Robimy to w stajni w każdym większym mieście. Możemy ulepszyć za niewielką opłatą jedną umiejętność na 20 godzin. Warto to robić, jeżeli będziemy grać regularnie to po paru tygodniach odczujemy znaczną różnicę. Moja propozycja rozwoju:

  • jeżeli grasz głównie PvE to rozwijaj szybkość i udźwig zwierzaka
  • Jeżeli jednak ważne jest tobie PvP to skup się na szybkości i wytrzymałości

Champion Points

Kolejnym bardzo ważnym mechanizmem, na który napotkacie przy wejściu do endgame na 50 poziomie będą champion points. Za wykonywanie zadań oraz robienie różnych rzeczy dalej będziemy dostawać doświadczenie, tym razem jednak będą one iść do systemu champion points. Punkty które zdobywamy będziemy przydzielać do jednej z 9 konstelacji. Są one między sobą drastycznie różniące się. Po przypisaniu pewnej liczby punktów, otrzymamy także potężne pasywne zdolności (w każdym drzewku są inne). Gorąco zachęcam do dokładnego przestudiowania wszystkich możliwości oraz wybraniu takich umiejętności, które idealnie będą grać z waszym stylem gry.

Addony – z których korzystam?

Gorąco zachęcam do korzystania z addonów do gry Elder Scrolls Online. Pozyskać je możecie ze strony www.esoui.com, jest ich bardzo wiele, więc dokładnie przemyślcie czego potrzebujecie. Na pewno przydadzą się wskaźniki na mapie, które pokażą gdzie są książki do gildii magów oraz skyshards (gildie magów i wojowników odblokujesz w odpowiednim budynku w stolicy, wystarczy zagadać i się zapisać). Addony z których osobiście korzystam:

  • Lorebooks – lokacje książek dla gildii magów,
  • SkyShards – lokacje skyshards (co za niespodzianka),
  • AdvancedUI – bardziej rozbudowany interfejs, bardzo przydatny bo pokazuje aktywne buffy na naszej postaci oraz statusy na wrogu.

Na obecną chwilę więcej ich nie potrzebuje, ale znajdziecie także Addony pozwalające mierzyć DPS podczas instancji (fajna sprawa jak konkurujemy z przyjaciółmi) lub też specjalne narzędzie do zarządzania skrzynką na pocztę. Wybierajcie addony do swoich potrzeb.

Jak instalować addony do Elder Scrolls Online? Większość z nich wrzucamy do folderu Addons C:\Users\[TWÓJPROFIL]\Documents\Elder Scrolls Online\live. Niektóre jednak będą wymagać specjalnych bibliotek lub innych rozszerzeń by dobrze działały. Sugeruję tutaj lekturę opisów addonów które was interesują.

4 komentarze

Poprzednio Blackout Hongkong - recenzja - ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Następny Conan Unconquered - Recenzja - Pustynia, Piach, Nic