Elon Musk – Kim jest właściciel Tesli, SpaceX oraz Solarcity?


Dla większości osób Elon Musk pojawił się bardzo nagle. Nikt go nie kojarzył z elektrycznymi samochodami, podbojem kosmosu, ani nawet z PayPalem, którego używa każdy szanujący się geek. Jestem już po lekturze książki biograficznej dotyczącej tej osobistości i powiem wam, że dawno nie zafascynowała mnie taka postać. W tekście krótko opiszę czym się zajmuje oraz kim właściwie jest jedna z najważniejszych postaci doliny krzemowej.

Elon Musk – największe dotychczasowe osiągnięcia

Gość jest szalony albo genialny. Prawdopodobnie jedno i drugie jednocześnie. Równocześnie przeraża i inspiruje, daje nadzieje oraz może zagrażać nam wszystkim. Ale co właściwie do tego momentu osiągnął jeden z największych umysłów i biznesmenów naszych czasów? O zip2 i mniejszych przedsięwzięciach nie będę pisać, były to epizody które ukształtowały przedsiębiorczą smykałkę Elona Muska i są dokładnie opisane w biografii. Skupię się na najważniejszych osiągnięciach.

PayPal

Nie bez powodu zaczynam od tego osiągnięcia. PayPal to obecnie najlepsza alternatywa dla osobistych kont bankowych. Szeroko stosowany za granicą, u nas jeszcze raczkuje i przekonuje do siebie kolejnych użytkowników. Na przestrzeni lat jednak, widzę że coraz więcej osób korzysta z wygody jaką oferuje PayPal. W sklepach internetowych którymi się zajmuję lub zajmowałem w przeciągu ostatniego roku, zawsze implementowałem wtyczkę z płatnościami internetowymi za pośrednictwem PayPala. I do dzisiaj widzę rosnący trend w korzystaniu z tej platformy. Nie zdziwię się, jeżeli w ciągu następnych paru lat wygryzie pośredników płatności internetowych takich jak przelewy24 oraz dotpay. Dla użytkowników po prostu opłaca się korzystać z PayPala, kto już to robi ten potwierdzi.

Elon Musk był jednym z założycieli platformy w 1999 roku i sprzedał ją dla eBaya za 1,5 mld dolarów. Ładny pieniądz. W między czasie został bardzo brutalnie i w brzydki sposób odsunięty od władzy, ale nie chcę tutaj przepisywać tego samego co możecie przeczytać w biografii. Przygoda z PayPalem i poprzednim przedsięwzięciem Muska nauczyła go, aby zawsze posiadać 100% kontroli nad swoimi firmami.

Tesla Motors

Drugi projekt który ma największe szanse wpłynąć na życie zwykłych ludzi. Samochody elektryczne projektowane w Tesla Motors póki co, są ciekawostką technologiczną dla geeków i mało kto może sobie pozwolić na taki, między innymi przez bardzo długi okres oczekiwania. W książce przeczytałem że nawet sam Leonardo Di Caprio błagał Elona o sprzedaż samochodu po za kolejką, jednak Elon był nieugięty.

Z biografii naszego bohatera, bezpośrednio wynika że głównym celem Tesla Motors jest nie tylko stworzenie samochodu na prąd, ale i udostępnienie go jak największej liczbie osób oraz danie możliwości tankowania (ładowania?) samochodu za darmo. To jest dziwne że jeszcze nikt go nie zabił. Największym założeniem całego przedsięwzięcia jest przeniesienie jak największej części produkcji do Stanów Zjednoczonych.

Problem z nietuzinkowym podejściem projektantów oraz Muska do Modelu S i Roadstera powodował prawdziwą bolączkę u dostawców i inżynierów. Takie pomysły jak samodzielnie wysuwane klamki oraz automatyczna wymiana akumulatora na stacjach Tesli sprzyja innowacyjności w stagnacyjnym świecie motoryzacji i doprowadzając do olbrzymiej frustracji konkurentów. Wcześniej oni traktowali Teslę jako nieprzyjemnego karalucha, dokuczliwego, ale nieszkodliwego. Teraz niektóre firmy powołują specjalne zespoły których jedynym celem jest śledzenie tego co robi Tesla.

Kolejnym innowacyjnym i psującym rynek podejściem jest odejście od roczników samochodów. Kolejne modele Tesli są wydawane w ramach nowych innowacji Muska i jego inżynierów. Ciekawa historia jest powiązana z modelem S oraz X. Elon chciał stworzyć także model E, aby stworzyć komplet samochodów modelu SEX, ale Ford zastrzegł nazwę zanim udało się to zrobić prawnikom Muska. Zwróćcie uwagę że Ford od dawna nie produkuje Modeli, na korzyść unikalnych nazw takich jak Focus oraz Mondeo. Oczywiście Elon skontaktował się z jedną z szych Forda i oni zarzekali się że naprawdę planują wyprowadzić na rynek Model E. Googlując okazało się że będzie to samochód elektryczny. Tesla na przekór konkurencji, która od teraz zawsze będzie tą drugą firmą, stworzyła Model 3. Dzięki temu mamy S3X 🙂

Model E to raczej mierna konkurencja Forda, wygląda trochę jakby zestawić pojedynek Nokia vs Iphone.

SpaceX

SpaceX to pierwsza znacząca inicjatywa ludzkości w celu komercjalizacji podróży w kosmos. SpaceX projektuje rakiety wielokrotnego użytku, sondy, satelity oraz wszystko co może być przydatne w podboju marsa. Zbiera najlepszych specjalistów z całego świata, którzy zastanawiają się jak hodować ziemniaki na marsie. Te przedsięwzięcie Elona Muska ma na celu przekształcenie ludzkości w cywilizację międzyplanetarną. I najlepsze jest w tym wszystkim to, że założenia nie są pustymi słowami, a ciągłym, procesowym działaniem które można śledzić na profilach social media firmy (polecam zwłaszcza obserwować konto twitter firmy SpaceX). Podziwiając zdjęcia i informacje publikowane na tym profilu, ciągle mam wrażenie że ci goście zmieniają historię na naszych oczach i robią coś, co wpłynie na nas wszystkich.

Początki były wybuchające. Elon zdobył inwestorów oraz zatrudnił fantastycznych specjalistów których wysłał na tropikalną wyspę. W towarzystwie komarów, upału oraz pająków wielkości kotów, składali i testowali tam rakiety. Kilka pierwszych startów zakończyło się widowiskowo i bardzo drastycznie dla firmy SpaceX. Elon Musk musiał ostro nakombinować się żeby zebrać więcej funduszy. Kolejne Falcony wybuchały i nagle udało się wysłać rakietę na orbitę.

Zabawa trwa dalej, SpaceX projektuje teraz takie cuda jak kapsuły Dragon do przenoszenia towarów i ludzi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz rakiety wielokrotnego użytku. Firma ma kontrakty z NASA oraz paroma prywatnymi firmami i dalej dąży do zmniejszenia kosztu jednostkowego wysłania rakiety. W planach jest stworzenie specjalnego systemu wystrzeliwania rakiet, w pełni zautomatyzowanego który pozwoli na wysyłanie rakiet na orbitę co parę godzin oraz specjalnego stroju kosmonauty. Sprzęt wychodzący z fabryk SpaceX wygląda bajerancko, niczym maszyny z XXI wieku, a nie komputery sprzed 60 lat i pamiętające czasy Związku Radzieckiego. W kapsułach Dragon mamy schludne białe wnętrze, a sterujemy nią za pomocą paneli dotykowych. W planach jest stworzenie w pełni zautomatyzowanego systemu podłączania kapsuł do stacji kosmicznych.

SolarCity

Elon Musk od lat młodzieńczych rozmyślał na bardzo poważne tematy. Nie przysporzyło mu to popularności w szkołach do których uczęszczał, z wyjątkiem studiów gdzie trafił na bardziej ogarniętych rówieśników. Częstym tematem jego rozmyślań, było wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. SolarCity ma ziścić te założenia. Firma po prostu zajmuje się alternatywnymi źródłami energii, zdecydowanie największy nacisk kładąc na pozyskiwanie energii słonecznej.

Na stronie SolarCity możemy poczytać o technologiach które wykorzystuje firma do szerokiej promocji oraz łatwego dostępu do energii słonecznej. Założeniem firmy jest dostarczenie odpowiednich technologii pozyskiwania energii słonecznej w jak największej liczbie domów. Najbardziej aktywnie przedsiębiorstwo działa oczywiście w Stanach Zjednoczonych i to tam każdy może zadzwonić i skonsultować się ze specjalistą w sprawie wykorzystania energii słonecznej.

Hyperloop

Hyperloop to najświeższe dziecko Elona Muska. System bardzo szybkiej podróży międzymiejskiej miał powstać w Los Angeles, jednak jak zwykle coś nie wyszło. Obecnie system jest projektowany i działający system produkcyjny ma być gotowy w roku 2021. Warto odwiedzić linię czasu na stronie Hyperloop gdzie możemy poznać więcej szczegółów o historii Hyperloop i obecnym statusie badań.

Nie zdziwię się jeżeli za kilka lat ta sama technologia zostanie wykorzystana do podróży nie tyle w poziomie, ale i w pionie. Będzie to pomocne do szybkiej podróży na orbitę ziemską, na przykład do podłączonej tam stacji kosmicznej. Wyobraźcie sobie gigantyczny szyb z ziemi, aż do kosmosu który transportuje ludzi oraz towary w przeciągu kilku godzin. Masakra.

Cechy którymi kierował się Elon Musk w swojej karierze.

Czytając biografię, można było wyodrębnić kilka cech szczególnych którymi kierował się Elon Musk przy rozwoju swojej kariery. Poniżej moje spostrzeżenia. Uwaga, będzie trochę pierdolenia z pogranicza rozwoju osobistego i pseudomotywacji. Jednak efekty Elona Musk mówią same za siebie.

1. Wizja ponad wszystko

W jednej ze swoich pierwszych firm, Elon Musk mieszkał w pracy. Jedyne co go ograniczało to sen. Kazał swoim pracownikom budzić go kopniakiem kiedy przychodzili do roboty. Wtedy on wstawał i wracał do swojej pracy tam gdzie skończył przed zaśnięciem. Stołował się w pobliskiej knajpie i kąpał się na stacji benzynowej. Elon nie potrafi sobie wyobrazić zmarnowanej chwili.

2. Ciężka praca i ryzyko wygrywa wszystko

Już kilkakrotnie wspomniałem że Elon zapracowuje się na śmierć. Obecnie lata swoim odrzutowcem między siedzibami swoich korporacji i jednocześnie pyta reporterki ile godzin tygodniowo potrzebować będzie jego nowa dziewczyna. 10 starczy? 

Wszystko ma zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Oczekuje od swojego zespołu pełnego oddania i zaangażowania. Kiedy jego asystentka z ponad 10 letnim stażem poprosiła o podwyżkę, wysłał ją na urlop. Po analizie jej obowiązków … zwolnił ją, ponieważ sądził że wymaga za dużo za swoje obowiązki. Skończyło się skandalem we wszystkich trzech firmach i pewnym niedowierzaniem. Ale prawda jest taka, że Elon wymaga od swoich pracowników dwóch rzeczy – 100% zaangażowania oraz 100% wierności.

3. Uważnie dobieraj ludzi do zespołu

Elon Musk bardzo dokładnie wybiera ludzi do swoich kolejnych przedsięwzięć. Starał się ich pilnować i wyciskał z nich siódme poty. Mistrzem motywacji to on nie jest, ale na pewno jest skuteczny. Do swojej drużyny zebrał gwiazdy związane z technologią lotniczą oraz kosmiczną. Posiadał także bardzo kompetentą asystentkę, która z jednej strony tworzyła fantastyczne warunki pracy w SpaceX (nawet kosze na śmieci w kształcie statków kosmicznych), ale z drugiej strony była bardzo wymagająca wobec innych pracowników. Jednocześnie potrafiła wyrwać Elona ze spotkań, aby mógł zdążyć na następne wydarzenie w jego grafiku. Każdy zapracowany przedsiębiorca wie, że odpowiedni ludzie w jego firmie to największy skarb. A z pracownikami na rynku pracy jest coraz gorzej.

4. Nie poddawaj się

SpaceX oraz Tesla na początku to było jedno wielkie pasmo niepowodzeń. W SpaceX testowane rakiety lubiły wybuchać, w x.com (taki katalog który na samym początku kariery opracował Elon Musk) nikt za bardzo nie chciał wierzyć ponieważ wizja była zbyt nowatorska, za bardzo wyprzedzała obecne czasy, Tesla ledwo wiązała koniec z końcem, kiedy przedłużał się termin realizacji zamówień na Roadstera. A jednak, obie firmy osiągnęły spektakularny sukces, tak samo Tesla zdobywa kolejne osiągnięcia w projektowaniu swoich fantastycznych samochodów.

5. Odpowiadasz za błędy swoich firm i działalności

Kiedy coś się ostro pieprzyło, to Elon Musk sam stawał w szranki z dziennikarzami, wykonywał telefony do prawników oraz groził osobom sprawami sądowymi. Dziennikarze oraz media lubiły naskakiwać na Elona oraz jego firmy, często nie zostawiały na nim suchej nitki. Elon wychodził z założenia, że takie działania są zagrożeniem dla produktu, a firmy które do niego należały były maksymalnie zorientowane na produkt. Jeżeli produkt był krytykowany, zwłaszcza bezpodstawnie, stanowiło to poważne zagrożenie dla wszystkich. Inne firmy oddają takie kryzysy do działów PR, Elon starał się je rozwiązywać samodzielnie.

Swoją drogą, często osoby z działów PR w Tesla oraz SpaceX nie mają pojęcia o działaniach ich szefa 🙂

Czy Elon Musk jest szaleńcem?

Nie jest. A jeżeli ktoś tak myśli to jest szalony. Elon Musk ma wyraźnie zarysowaną wizję oraz swój długofalowy cel – doprowadzenie ludzkości do etapu, kiedy stanie się ona cywilizacją międzyplanetarną. Każde z działań w jakiś sposób na to wpływa i zazębia się. Elon czuje wewnętrzną potrzebę ratowania ludzkości i wyjścia naszej cywilizacji ze strefy komfortu i stagnacji. Wystarczy tylko wspomnieć, że na liście Top 100 wynalazków wszech czasów, nie ma żadnych osiągnięć z ostatnich 10 lat. Elon Musk rozdaje karty na nowo, przemodeluje branżę motoryzacyjną oraz wspiera wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Otwarcie szydzi ze sposobów postępowania starych marek samochodowych, z ich beznadziejnych reklam oraz systemów zarządzania. Żeby było śmieszniej, planuje przekazać wszystkie patenty Tesli do użytku publicznego, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z dobrodziejstw płynących z samochodów elektrycznych. Kiedy wszystkim się wydaje że karty są rozdane, a dupki z korporacji i Państw lekką ręką planują losy całych narodów oraz tysięcy rodzin, Elon Musk zmienia solidnie zasady gry i w długoterminowym okresie jego działania mogą zmienić nie tylko Stany Zjednoczone, ale i cały świat. Takie pozostało moje wrażenie po przeczytaniu książki. Ludzkość potrzebuje zdecydowanie więcej takich ludzi jak Elon Musk.

Previous HistoryLand - To tu bije serce historii
Next Starcraft 2 - Tryb Współpracy - Dehaka! - Poradnik