Ewolucja gier o Harrym Potterze – Od skromnych początków po Hogwarts Legacy


Świat Harry’ego Pottera jest fenomenem kulturowym już od przeszło 20 lat, obejmuje serię książek, filmów i produktów, które zdołały podbić serca widzów niezależnie od ich wieku. W Świecie gier komputerowych o Harrym Potterze na przestrzeni lat zdołano wprowadzić wiele nowych rozwiązań co w znaczny sposób przyczyniło się do rozwoju uniwersum. Gry przeszły drogę od prostych adaptacji filmów, do w pełnoprawnej rozgrywki w otwartym świecie. W dość krótkim czasie seria Harry Potter osiągnęła bardzo wiele.

Zaczęło się od…

Pierwsza gra z Harrym Potterem, Harry Potter i Kamień Filozoficzny miała premierę w 2001 roku. Wydano ją na PlayStation, PlayStation 2 i PC. Oparta na pierwszym filmie z serii gra opowiada o przygodach Harry’ego, Rona i Hermiony w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Wcielimy się w słynnych bohaterów i będziemy rozwiązywać zagadki, stawimy czoła czarnym charakterom. Choć głosy krytyków były podzielone, gra i tak zdołała osiągnąć sukces na rynku sprzedając ponad 3 miliony kopii na całym świecie.


Kolejna gra z serii – Komnata Tajemnic, poszła w ślady poprzednika, aby ostatecznie osiągnąć jeszcze większy sukces. Po dziś dzień jest uznawana za najlepszy tytuł z oficjalnej serii gier o Harrym Potterze. Niestety, kolejne odsłony serii nie zdołały powtórzyć sukcesu wcześniejszych tytułów.

Choć próbowano

W ciągu kolejnych lat mogliśmy zagrać w kilka nowych gier z Harrym Potterem, każda z nich była oparta na filmach i powielała schemat rozgrywki. Gry spotkały się z entuzjastyczną reakcją fanów, krytycy jednak zwrócili uwagę mało nowości oraz powtarzalną rozgrywkę. Czara ognia zrezygnowała z eksploracji świata gry na rzecz linearnej fabuły Zakon Feniksa zdołał szczegółowo odtworzyć detale Zamku Hogwart na miarę możliwości ówczesnej technologii, a gracze mogli do woli eksplorować wszystkie zakamarki Hogwartu, brakowało jednak tego, co najważniejsze — magii.

Upadek

W 2010 doczekaliśmy się premiery nowej gry z Harrym Potterem, kamienia milowego serii, który odmienił jej oblicze na zawsze. Niestety na gorsze. Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 1 kontynuowała trend spadkowy w serii. Mając na względzie sukces gier Call of Duty, które wyznaczały wówczas złoty standard branży, wraz z nie mniejszym sukcesem gier Halo, twórcy gry Insygnia Śmierci: Część 1 postanowili zainspirować się wyżej wymienionymi gigantami gatunku FPS. W rezultacie grze bliżej było do symulatora strzelnicy niż do pełnoprawnej gry z uniwersum Harry’ego Pottera. Insygnia Śmierci: Część 2 próbowały naprawić błędy poprzednika, ostatecznie gra okazała się bezduszną parodią cover-shooterów z perspektywy trzeciej osoby. Taki był koniec serii gier o Harrym Potterze, do czasu…

Czas na powrót?

Gdy stracono już wszystko nadzieję na dobrą grę AAA Harry Potter, Avalanche Studios wchodzi całe na biało zapowiadając nowy tytuł MMORPG osadzony w uniwersum Harry’ego Pottera. W grze nie wcielimy się, ani nawet nie spotkamy się osobiście z Postacią Harry’ego, mimo to Hogwarts Legacy zabierze Cię do świata magii i czarodziejstwa prosto z XIX w. W tym świecie to właśnie Twoja postać gra główną rolę. Masz możliwość stworzyć bohatera swoich marzeń, przydzielić się do jednego z czterech domów, będziesz chodzić na lekcje, nauczysz się zaklęć, będziesz warzyć mikstury, oswajać, dosiadać i walczyć z fantastycznymi stworzeniami. Zwiedzaj zakamarki świata gry i otwórz wszystkie tajemnicze komnaty kultowego zamku.

Właściciele konsol PS4 oraz Xbox One nadal muszą czekać kilka miesięcy, aby zagrać w grę. Hogwarts Legacy na PS5 i Xbox Series X/S za to, już czeka za rogiem. Hogwarts Express odjeżdża 10 Lutego, a Hogwarts Legacy Deluxe Edition nie tylko pozwoli Ci kupić bilet taniej na cyfrowym rynku Eneba, lecz także dojechać do Hogwartu kilka dni przed premierą.

Gry H P przeszły daleką drogę, ale liczne porażki pozwoliły im ponownie uchwycić magię serii. Hogwarts Legacy pozwoli Ci odkryć świat czarodziejów w zupełnie nowej odsłonie. Jeśli gra okaże się tak dobra, jak zapowiadano, możemy liczyć na od dawna wyczekiwany powrót do łask serii gier Harry Potter, co więcej Hogwarts Legacy ma szansę zyskać miano jednej z najlepszych gier roku 2023. Bez wątpienia Hogwarts Legacy to spełnienie marzeń wszystkich fanów Harry’ego Pottera!Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Poprzednio Co obejrzeć w weekend? Premiery na VOD i w kinie w styczniu!
Następny Relikty Ludzkości – recenzja – co po nas zostanie?