Expeditions – mały planszowy zgrzyt


Expeditions

Expeditions, czyli Ekspedycyje to gra planszowa zapowiedziana na dniach przez Phalanx Polska. W ostatnim czasie jednak wynikł jednak mały konflikt interesów.

Bez obaw – Expeditions (pol. Ekspedycyje) od Phalanx Polska ujrzy światło dzienne. Niedawno jednak w Internecie pojawił się wpis Jamey’a Stegmaier’a na temat pewnej sytuacji. Nim jednak do tego przejdziemy, musimy przedstawić wam kolejny planszowy tytuł!

Expeditions Super meeple

W ostatnim czasie wydawnictwo Super Meeple zapowiedziało plan odświeżenia kolejnego starszego tytułu. Postanowili odkurzyć grę Wolfganga Kramera z 1996 roku – Expeditions. Ta produkcja przedstawia mapę świata i polega na rozbudowie połączeń reprezentujących ekspedycje organizowane w poszukiwaniu różnych stanowisk archeologicznych. Warto podkreślić, że w 1997 roku ta produkcja była rekomendowana nawet przez kapitułę Spiel des Jahres.

Jak zatem możemy zauważyć – jest tu lekka zbieżność nazw. Expeditions od Phalanx Polska osadzona w uniwersum Scythe, a także odświeżony tytuł z 1996 roku od Super Meeple. W DRODZE PRZYPOMNIENIA: Phalanx Polska grę Ekspedycyje sprzedaje w przedsprzedaży, a jeżeli zamówimy produkt do końca lutego, otrzymamy darmową dostawę, elementy promocyjne oraz niższą cenę. Nie wiadomo ile ta gra będzie kosztować w sprzedaży detalicznej, ale biorąc pod uwagę fakt, jak dobrze wykonane są gry od ekipy z Opola, osobiście uważam tę ofertę za okazję. Zwłaszcza po ogromnym sukcesie Władców Ziemi.

Hexowe kafle mapy

Expeditions od Phalanx Polska to gra oparta na rywalizacji. Została zaprojektowana tak, by budzić te same odczucia i wrażenia co znany wszystkim Scythe, mimo, że mechanika jest zupełnie inna. Być może nazwa budzi kontrowersje, że jest zbyt prosta, lub nawet zbyt powszechna, jednak Jamie informuje, że podczas procesu wyboru pełnej nazwy tytuł Expeditions wypadł dobrze na tle legalności, łatwości w wyszukiwaniu oraz pisowni dużo lepiej, niż inne nazwy, które były brane pod uwagę. Oficjalnie gra miała się nazywać EXPEDITION (liczba pojedyncza), jednak we wrześniu 2022 roku ogłoszono na Essen Spiel grę o tej właśnie nazwie, przez co trzeba było wprowadzić małą modyfikację.

Expedition

Dla producentów gier planszowych ważne jest także zestawienie BoardGameGeek (w skrócie BGG), gdzie tytuły są poddawane ocenie graczy z całego świata. Po przeanalizowaniu, twórcy stwierdzili, że żadna gra o nazwie Expedition nie miała więcej, niż kilku ocen w ciągu ostatnich 20 lat. Jednak gdy Korea Board Games zapowiedziało grę o tej właśnie nazwie, Deweloperzy musieli podjąć szybką decyzję. Ta jednak nie była zła, ponieważ lepiej odzwierciedla klimat i tematykę gry.

Kiedy Twórcy myśleli już, że pożar został ugaszony, a problem rozwiązany, na przełomie stycznia i lutego, kiedy to gra Expeditions miała zostać ogłoszona, na Instagramie pojawiły się kolejne wzmianki o planach wydawniczych na grę w tym samym tytule. Niestety na chwilę obecną plan wydawniczy nie przewiduje kolejnych zmian, ponieważ te wydłużyłyby czas produkcji. Nie ma zatem szans na to, by cokolwiek modyfikować. Nazwa Ekspedycyje (Expeditions) jest już zatem tą ostateczną. Mimo to, wydawcy planszowych gier wspierają się nawzajem i zawsze starają się współgrać. Planszowe Community jest na tyle spore, że nie ma tu raczej potrzeby o agresywną ekspansję oraz walkę o konsumenta. Zwłaszcza, że każdy lubuje się w czymś innym. Jamey Stegmaier skontaktował się z wydawnictwem Super Meeple, aby poinformować ich o ogłoszeniu gry Expeditions. Nie prosił ich o jakiekolwiek zmiany czy modyfikacje, była to raczej czysta uprzejmość wobec innych twórców, by byli świadomi tego, że ich nazwy się dublują. To mogłoby być bardzo nieprzyjemne doświadczenie, biorąc pod uwagę fakt, że gry te potem my – Gracze – szukamy na BGG. O ile ktoś jest zaznajomiony z tematem, o tyle nowi w środowisku mogliby czuć małe zakłopotanie. Są zatem spore szanse na to, że Super Meeple doda do swojej produkcji podtytuł ułatwiający odróżnienie od siebie dwóch różnych gier.

Expeditions

Na koniec powiem tylko tyle, że chętnie zagram w Expedition…s. Pozostawię to jednak bez dalszej dywagacji na ten temat, ponieważ mój mózg musi to sobie przetrawić. Tymczasem zanim stanę przed trudnym wyborem, na stół ląduje gra Tortuga 2199, którą udało mi się ostatnio dorwać na promocji! Czas grania! Czas testowania! Czas planszowania! Weekendu czas!

Poprzednio Wild Hearts - Recenzja - To nie jest kopia Monster Hunter
Następny Dziś zaczyna się dwudniowy IGN Fan Fest 2023