Od wielu lat Football Manager jest najpopularniejszym symulatorem futbolowej menadżerki na świecie. Pierwszy tytuł z tej serii wyszedł w 2005 roku i od tego czasu, co roku pojawia się nowa wersja, której ogłoszenie zawsze wzbudza nie lada emocje wśród fanów piłki nożnej.

FM 2020 pojawił się na rynku pod koniec zeszłego roku i w tym momencie, wersja na peceta kosztuje około 175 zł. Czy warto jednak w nią zainwestować? I jakie różnice widzimy między nową odsłoną, a poprzednimi wersjami gry?

Zacznijmy od tego, że największe portale gamingowe takie jak Steam, GamesRadar lub PCgamer jednogłośnie dają nowemu menedżerowi wysokie oceny. Jest ku temu powód, ponieważ mamy kilka ważnych zmian, które z pewnością przypadną do gustu każdemu miłośnikowi futbolu. Po pierwsze, pojawiła się nowa funkcja “wizji klubu”, która pozwala nam o wiele lepiej zaplanować, jak zarządzany przez nas zespół będzie się rozwijać w ciągu następnych kilku lat.

Pozwala to menedżerom skoncentrować się na długoterminowym planie i podejść do gry w bardziej strategiczny sposób. Po drugie, w FM 2020 mamy nowe centrum rozwoju młodych talentów. Jest to jedna z najciekawszych funkcji gry, pozwalająca nam zidentyfikować graczy, którzy mają potencjał na sukces w największych klubach na świecie. Co ciekawe, predykcje z Football Mangera często sprawdzają się w prawdziwym świecie futbolu, co tylko nadaje wirtualnej rozgrywce większego znaczenia.

Nigdy w historii nie było symulacji futbolu, która dawałaby tyle aktualnych detali na temat klubów menedżerów i piłkarzy (baza danych gry posiada ponad 600,000 zawodników i 2,500 klubów). Wszystko to sprawia, że Football Manager jest znakomitym narzędziem w rękach również tych, którzy potrzebują sprawdzonych informacji: począwszy od zbierania materiałów na potrzeby skautingu, poprzez zakłady sportowe, aż do przygotowywania skomplikowanych raportów i analiz.

Przykładowo: możesz rozegrać symulację między dwoma klubami od 10 do 100 razy i zobaczyć, która drużyna najczęściej osiąga zwycięstwo. W zakładach sportowych prawo średnich jest niesamowicie ważne i czasami można się zdziwić z jaką dokładnością Football Manager potrafi przewidzieć, która drużyna wygra mecz czy zdobędzie tytuł.

Jak widać, FM 2020 pozwala fanom piłki na doświadczenie gry na wielu poziomach. Budowanie niepokonanego zespołu i zajmowanie się milionowymi transferami graczy to tylko początek. Kolejny krok to obserwowanie jak nasze przewidywania sprawdzają się na co dzień na prawdziwej murawie. W dalszej kolejności może to być nawet stawianie zakładów na te zespoły, które naszym zdaniem mają większe szanse na wygraną, a mamy przecież do dyspozycji o wiele bardziej szczegółowe informacje od przeciętnego fana futbolu. Oprócz tego, silnik graficzny Football Managera uległ zdecydowanej poprawie. W tym momencie, rozgrywka prezentuje się o wiele lepiej, a żeby jej doświadczyć, wystarczy nam procesor typu Intel Pentium 4, karta graficzna NVIDIA GeForce 9600 oraz jedynie 2 GB RAMu.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mimo wielu poprawek, nowa wersja FM nie jest idealna i z pewnością kilka rzeczy będzie trzeba naprawić przy pomocy wszelkiego rodzaju patch’ów i aktualizacji. Okazuje się, że rozgrywka nie zawsze jest w pełni realistyczna i czasami światowej klasy piłkarze nie są w stanie pokonać bramkarza w sytuacji jeden na jeden. Jeśli jednak mają trochę miejsca, potrafią strzelić w samo okno bramki z ponad trzydziestu metrów. Oczywiście, strzały tego typu wzbudzają więcej emocji i przyciągają uwagę, lecz Football Manager powinien głównie bazować na realizmie, a tego niestety czasami brakuje.

Do tego, jako że jesteśmy menedżerami klubów, przyjdzie nam uczestniczyć w konferencjach prasowych. Z początku brzmi to super, no bo kto nie chciałby wcielić się w rolę Mourinho lub Zidane’a i cieszyć się sławą (nawet jeśli dzieje się to w świecie wirtualnym). Konferencje jednak są bardzo słabe, także większość graczy z pewnością się bez nich obędzie.

Podsumowanie

Mimo tych kilku niedociągnięć, FM 2020 to najlepszy symulator futbolu, który do tej pory wyszedł, więc jeśli masz zapał, pieniądze i czas, warto w niego zainwestować.
Ocena Końcowa 8.0

1 komentarz

Poprzednio Avermedia Live Gamer MINI GC311 - Recenzja - Odpowiedni sprzęt do nagrywania i streamowania?
Następny Tyler Rake: Ocalenie - Recenzja ze spoilerami - Dobry akcyjniak?