Główne zasady odpowiedzialnego hazardu


Hazard pochodzi od perskiego lub tureckiego słowa zar (kości do gry), z którego w języku arabskim powstał wyraz az-zahr (szansa, szczęście). Następnie poprzez język hiszpański (azar), starofrancuski (hasard) i wreszcie angielski (hazard) – w których to oznacza przypadek, ryzyko, a nawet zagrożenie – słowo to trafiło do nas. Słownik PWN podaje dwie definicje hazardu: „gra lub zakład, w których stawką są pieniądze” oraz „ryzykowne przedsięwzięcie, którego wynik zależy od przypadku”.

Już samo znaczenie tego słowa brzmi jak ostrzeżenie, ale czy należy bać się hazardu? A może właśnie nieprzewidywalność i związane z nią emocje sprawiają, że jest to tak wciągająca forma rozrywki i wystarczy poznać kilka zasad, by cieszyć się nią bez narażania się na przykre konsekwencje?

Rodzaje hazardu

Słysząc „hazard”, zapewne masz przed oczami kasyno ze stołami do gry w karty lub ruletkę, stosami żetonów oraz kolorowymi automatami. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do gier hazardowych zaliczyć można również obstawianie meczów, loterie, zdrapki czy gry liczbowe. Dodatkiem do tej już i tak sporej różnorodności jest możliwość stawiania zakładów za pośrednictwem komputera lub smartfona. Dostępność do gier hazardowych jest dziś niezwykle łatwa i ważne jest, by robić to z głową. Ta strona wspiera odpowiedzialną grę, a właśnie takie powinno być nasze podejście do tej formy rozrywki.

Hazard to ryzyko

Gry hazardowe podzielić można na dwie kategorie. Do pierwszej zaliczymy te, w których liczymy wyłącznie na szczęście i szanse na wygraną są całkowicie losowe. Doskonałym przykładem będą automaty do gier, loterie i gry liczbowe. W tym przypadku nie mamy żadnego wpływu na wynik. W drugiej grupie znajdą się gry takie jak poker, blackjack i zakłady bukmacherskie. Prawdopodobieństwo wygranej również zależy od szczęścia, jednak można mu pomóc, gdy posiada się odpowiednią wiedzę na temat gry, doświadczenie z wcześniejszych sukcesów i porażek oraz gdy obierze się prawidłową strategię.

Bez względu na to, jaki rodzaj gry wybierzemy i jak bardzo jesteśmy doświadczeni, a także jak wiele do tej pory mieliśmy szczęścia, Hazard – jak pokazuje samo znaczenie tego słowa – zawsze związany jest z ryzykiem. Nigdy nie możemy być pewni wygranej i spośród wszystkich porad dotyczących bezpiecznej gry ta jest najważniejsza.

Czy hazard jest niebezpieczny?

Jak od innych przyjemności w życiu, od hazardu można się uzależnić. I nie ma się co łudzić: jeśli tak się stanie, z pewnością będzie miało to negatywne konsekwencje nie tylko dla samego uzależnionego, ale także dla jego bliskich.

Wyróżnić można cztery typy hazardu. Pierwszym jest hazard rekreacyjny, czyli po prostu traktowanie gry w kasynie jako jednej z form na miłe spędzenie czasu. Hazard ryzykowny to moment pojawienia się w życiu negatywnych skutków związanych z graniem. Są one jednak na tyle małe, że gracz jest w stanie sam sobie z nimi poradzić. W przypadku hazardu problemowego zauważalne są pierwsze poważne konsekwencje, takie jak długi czy negatywny wpływ na pracę i relacje w rodzinie. Ostatnim kryterium jest hazard patologiczny, oznaczający uzależnienie i w zasadzie poświęcenie wszystkiego i wszystkich na rzecz gry. Brzmi to dramatycznie, ale odpowiednie podejście pozwoli uniknąć takich zmartwień.=

Odpowiedzialny hazard

Gracz odpowiedzialny, to gracz świadomy. Ktoś taki wie, że wygranej nigdy nie można być pewnym, a przegrana jest tak samo prawdopodobna. Hazard jest dla niego jedynie formą rozrywki i nie wpływa negatywnie na życie. Aby nie dopuścić do pojawienia się problemów związanych z grą, należy:

  • traktować hazard jedynie jako miłe spędzenie czasu, a nie sposób na zarabianie,
  • pamiętać o tym, że przegrana jest elementem gry,
  • nie przekraczać kwoty przeznaczonej na rozrywkę oraz grać tylko za pieniądze, które możemy wykorzystać w tym celu (a nie pożyczone czy te, które mają służyć do opłacenia rachunków),
  • ustalać częstotliwość i czas trwania wizyt w kasynie i innych miejscach stawiania zakładów,
  • nie traktować hazardu jako ucieczki przed problemami i nie grać, gdy jest się w złym nastroju,
  • nie grać pod wpływem substancji psychoaktywnych,
  • jak w przypadku wszystkich innych aspektów naszego zdrowia – dbać o dietę, sen, aktywność fizyczną, relacje z bliskimi i inne pasje.

Jeśli obawiasz się (lub ktoś zasugerował), że hazard ma zbyt duży wpływ na Twoje życie, warto skonsultować to ze specjalistą. Można również zasięgnąć porady na forach internetowych a nawet skontaktować się ze wspólnotą „Anonimowi Hazardziści”, która działa również w Polsce. Tutaj natomiast wystarczy odpowiedzieć na dwanaście pytań, aby ocenić ryzyko zagrożenia.

Istnieje wiele możliwości na uprawianie hazardu i dostęp do niego jest bardzo łatwy. Do czynienia mają z nim nawet dzieci, ponieważ we współczesnych grach komputerowych (w których losować można różne przedmioty, nierzadko po dokonaniu niewielkiej opłaty) zaciera się różnica pomiędzy zwykłym graniem a hazardem. Jeśli nie zachowamy rozsądku, istnieje prawdopodobieństwo, że hazard przerodzi się z niewinnej rozrywki w uzależnienie ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialna gra i stosowanie się do wymienionych wcześniej punktów. Dzięki temu nasze pieniądze, zdrowie i relacje będą bezpieczne.

Poprzednio Stray - Ślepy Zaułek - Playstation 5 #04
Następny F.I.S.T. Forged in Shadow Torch - Sewers, Rage and Fury Boss, poboczny boss Jet Armor