Google Stadia – jak działa Netflix świata gier?


Stadia to nowa platforma Google umożliwiająca streaming gier w chmurze bez konsoli lub komputera i ze świetną jakością obrazu 4K HDR przy 60 klatkach na sekundę. Jakie gry oferuje Google Stadia? Jak działa odpowiednik Netfliksa świata gier i jaki sprzęt będzie potrzebny? Ile kosztuje subskrypcja i czy można skorzystać z miesiąca próbnego? Czy platforma jest dostępna w Polsce?

Google Stadia – jak działa i jakie są wymagania systemowe?


Streaming gier działa podobnie do streamingu wideo – pozwala na dostęp do treści, które nie są fizycznie w posiadaniu użytkownika. Aby zagrać, nie trzeba zatem ani instalować gry z płyty, ani pobierać programu z Internetu tracąc czas i miejsce na dysku. Ponieważ użytkownik wysyła polecenia do zewnętrznych serwerów i jedynie odbiera obraz na swoim komputerze, laptopie lub telewizorze, nie jest wymagany wyjątkowo dobrej jakości sprzęt. Jedyną istotną kwestią pozostaje spełnienie minimalnych wymagań dotyczących dostępu do Internetu oraz posiadanie przeglądarki Google Chrome lub aplikacji Google Stadia na telefonie.

Streaming gier różni się od strumieniowania filmów tym, że poza odbieraniem treści wymaga także odebrania przez serwer sygnału wysyłanego przez użytkownika. Prędkość streamingu gry zależy od przepustowości, odległości od routera, rodzaju połączenia – czy jest to sieć Wi-Fi i ile innych osób jest podłączonych do tej samej sieci. Aby poprawić jakość strumieniowania warto aktywować usługę VPN. Najlepiej będzie grać wykorzystując połączenie kablowe i korzystać z sieci 5 GHz. Aby zachować płynność gry należy wybrać najodpowiedniejszy tryb spośród trzech dostępnych.

Minimalna szybkość połączenie internetowego pozwalająca ograniczyć zużycie danych powinna wynosić 10 Mb/s., co pozwoli na grę w rozdzielczości 720p przy 60 kl./s. Przy 20 Mb/s rozdzielczość wyniesie już 1080p przy 60 kl./s. z włączonym trybem HDR. Aktywacja płatnej usługi Google Stadia Pro pozwala osiągnąć optymalną jakość wizualną w postaci wysokiej jakości grafika o rozdzielczości do 4K. Przy optymalnym poziomie jakości obrazu Stadia zużywa około 20 GB na godzinę, a w przypadku ograniczonego poziomu danych zużycie spada do 4,5 GB na godzinę.

Google Stadia – cena i katalog

Katalog Google Stadia Polska obejmuje gry takie jak Cyberpunk 2077, Destiny 2, Football Manager 2020, Mortal Kombat 11, NBA 2K, Power Rangers: Battle for the Grid, Rise of the Tomb Raider, czy Wolfenstein: Youngblood. Pełna lista pozycji dostępna jest na stronie Google Stadia.

Usługa Google Stadia jest z założenia darmowa, choć istnieje możliwość skorzystania z opcji płatnej subskrypcji Google Stadia Pro, w cenie 39 zł miesięcznie. Pierwszy miesiąc jest gratis. Subskrypcja przyznaje dostęp do dodatkowego katalogu darmowych gier i rabatów na zakup innych tytułów, a także daje możliwość gry w rozdzielczości 4K z efektami HDR i dźwiękiem przestrzennym 5.1.Aby kupić grę, wystarczy wejść na stronę Stadia.com na komputerze lub otworzyć aplikację Stadia w smartfonie, a następnie przejść do sklepu Stadia i kliknąć wybraną grę. Subskrypcja Stadia Pro pozwala na wybieranie gier bez dodatkowych kosztów. Po przejściu do strony głównej zakupiona lub wybrana gra pojawia się w indywidualnym katalogu i jest dostępna za pomocą przycisku odtwarzania.

Wyprodukowano również specjalny kontroler Google Stadia, który wykorzystuje łączność WiFi by zapewnić najlepszą jakość gry. Google Stadia Controller przypomina najnowsze rozwiązanie PlayStation 4 – łączy smukły design obudowy z intuicyjnym układem przycisków. Kosztuje około 300 zł.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Poprzednio W jakie planszówki ostatnio zagrałem? NCWW Styczeń 2021
Następny KING’S BOUNTY II – DATA PREMIERY OGŁOSZONA