Great Western Trail wraz z dodatkiem – recenzja insertu


Granie w krowy zawsze było poprzedzone długim rozkładaniem gry, szukaniem żetonów i kart, oraz przewalaniem sterty woreczków strunowych. NIGDY WIĘCEJ! reDrewno uratowało moją kopie Great Western Trail swoim eleganckim insertem o którym opowiem z niekrytą przyjemnością.

Poniżej znajdziecie zdjęcie każdego komponentu wraz z jego krótkim opisem. Na koniec dorzucam filmik abyście mogli sami ocenić czy koszule w kratkę pasują do gry o kowbojach, aha, no i czy podoba wam się sam insert.

W insercie mieści się

Gra podstawowa, dodatek Koleje na Północ, 4 plastikowe nakładki na plansze graczy oraz 4 małe plastikowe nakładki na mini-planszetki z dodatku. Tego ostatniego elementu nie posiadam, ale patrząc po wolnym miejscu spokojnie by się zmieściły.

Budowa insertu

Do budowy potrzebowałem kleju Vikol, dużo papieru toaletowego, ostry nożyk i matę do cięcia. Nożyk przydał się do zeskrobywania nadłamek z brzegów, aby krawędzie elementów były równe na całej długości. Myślałem, że będę nim wycinał wszystko z wypraski dostarczonej przez reDrewno, ale okazało się to nie potrzebne; elementy się prosto, szybko i bezszkodowo wyłamywały. Papier był toaletowy używany do ścierania szczodrze występujących nadlewek kleju, żeby nie zastygał w bąblach.

Insert składał się bezproblemowo, z jednym wypadkiem, o którym później. Instrukcja dobrze opisuje co z czym połączyć, a płyty wyprasek są ponumerowane dla łatwego lokalizowania potrzebnych elementów. Palce oczywiście lepkie już po pierwszej minucie pracy z klejem, ale Vikol świetnie zmywa się wodą, więc to nic wielkiego. Nie używałem żadnych gumek do zaciskania sklejonych komponentów razem, nie widziałem takiej potrzeby, a końcowy efekt jest w zupełności zadowalający.

Problem jaki napotkałem podczas klejenia, wystąpił przy tworzeniu długiego centralnego korytka na budynki. Jeden z jego końców pozwala na przyklejenie go na dwa różne sposoby, przy czym tylko jeden jest prawidłowy. Ja oczywiście przykleiłem go odwrotnie i musiałem zrywać i skrobać zaschnięty klej. Uczulam zatem abyście nie szli w moje ślady.

Całość zajęła mi 1.5 godziny.

Omówienie elementów

Płaska komora na planszetki graczy: Duża płaska komora mieści 4 planszetki graczy, 4 plastikowe nakładki, 4 przystawki z rozszerzenia i kajecik punktacji. Na dnie ma wycięte dwa okręgi ułatwiające wyjmowanie wszystkich komponentów. Sama komora sprawuje się dobrze, mieści co powinna, jest prosta w budowie i nie bierze udziału w rozgrywce.

Płaski pojemnik z 6 komorami: Pojemnik zawiera wszystkie żetony w grze poza budynkami. Trzy większe komory mieszczą żetony pomocników, niebezpieczeństw i tipi potrzebne w każdym z trzech etapów gry. W mniejszych przedziałkach lądują żetony zawiadowców stacji, żetony średnich miast oraz żetony wymiany z dodatku Kolej na Północ. Pojemnik jest częściowo przydatny podczas rozstawiania gry, ale będziemy też do niego wracać przy dociąganiu nowych żetonów wraz z rozwojem gry. Jest prosty w budowie i spełnia role zarówno porządkowe jak i gamingowe.

Dwukomorowy pojemnik na monety: Mieści monety potrzebne do gry. Jest mega prosty w budowie i z przyczyn oczywistych bierze udział w każdej rozgrywce.

Dwa dwukomorowe pojemniki na drewniane komponenty graczy: W sumie cztery komory mieszczą całość dobytku graczy poza budynkami. Nie biorą udziału w grze, bo i tak wszystko ląduje na planszetkach gracza, które przykrywam nakładkami. Funkcja czysto porządkowa.

Pojemnik na karty: prosty do zbudowania pojemnik na karty zawiera 6 podziałek i mieści wszystkie karty w koszulkach premium. Podziałki można dowolnie przemieszczać. Funkcja raczej porządkowa, choć da się dobierać z niego krowy podczas gry.

Podłużny pojemnik na budynki: Podłużny pojemnik zawiera 4 komory na budynki graczy, 1 na budynki startowe, 1 na kafle ilości graczy i 1 na nie wiem co. Jest to najbardziej skomplikowany element do budowy i to przy nim popełniłem błąd. Pamiętajcie o dobrym przymierzeniu przedziałek przed ich sklejeniem. Funkcja czysto porządkowa.

Luka na planszę: plansza dodatku jest wpasowana nad pojemnikiem z planszetkami graczy. Powinna być układana grubszym bokiem do zewnętrznej ściany, co zapobiega chybotaniu planszy głównej, układanej bezpośrednio na niej.

Wideo z przepakowania gry

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Idpy55rTgjo&w=560&h=315]

Wrażenia końcowe

Insert do Great Western Trail od reDrewno jest prosty do złożenia i nie wymaga żadnych zaawansowanych umiejętności. Pamiętajcie jednak o tym podłużnym elemencie na budynki, nie powielajcie moich błędów. W rozgrywce używamy dwa jego elementy, więc reszta pełni funkcje porządkowe, co i tak przyśpiesza zarówno rozłożenie gry jak i jej pakowanie. Gorąco polecam dla fanów porządku w pudłach.

Poprzednio Darmowe gry w Playstation Plus na Marzec 2021
Następny Crimson Desert - saga napisana krwią w dobie gasnących legend… - czyli nowość od Pearl Abyss