Już od kilku dekad rynek gamingowy jest ściśle związany z branżą filmową. Od wprowadzenia pierwszych produkcji na komputery osobiste czy konsole przewijają się wśród nich gry oparte na znanych filmach czy serialach. Niestety nie zawsze kinowy sukces musi się przełożyć na wyniki sprzedaży gier licencyjnych. Tym bardziej, że wiele dotychczas wydanych tytułów to po prostu marne produkcje, które wykorzystują znaną i rozpoznawalną markę. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jakie były największe hity i kity wśród filmowych gier licencyjnych. 

 

Hity

 

Zestawienie najlepszych produkcji powinno zawierać przeszło 30 cenionych przez graczy tytułów filmowych. Postanowiliśmy jednak ograniczyć się jedynie do 5 z nich.

 

Alien: Isolation

 

Zaczynamy z wysokiego C. Alien: Isolation to jedna z najlepiej ocenianych gier na podstawie filmów. Mamy tu jednak do czynienia nie z osadzeniem produkcji w konkretnej fabule filmowej, lecz w uniwersum kinowego Obcego. 15 lat po wydarzeniach z Ósmego Pasażera Nostromo wcielamy się w rolę Amandy, która jest córką zaginionej Ellen Ripley. Wraz z nią wyruszamy na stację handlową Sevastopol. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że znajduje się na niej czarna skrzynka z Nostromo. Na miejscu okazuje się jednak, że Sevastopol opanowany został przez tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną istotę. Dzięki klimatowi grozy, nieustannym chowaniu i skradaniu się tytuł ten ze wszystkich gier w świecie Alien najbardziej przypomina oryginalny film z 1979 roku. 

 

Gry z serii Harry Potter

 

Niewątpliwie zarówno saga książkowa jak i filmowa o przygodach czarodzieja okazały się olbrzymim sukcesem. Nic też dziwnego, że wraz z premierą kolejnych filmów na rynku pojawiały się gry osadzone w świecie Hogwartu. Oczywiście wiele z tych produkcji nie było wolnych od wad, jednak fani z reguły całkiem pozytywnie podchodzili do gier na PC czy konsole. Tym bardziej, że wiele z nich wprowadzało do fabuły dodatkowe wątki. Do dziś największym uznaniem cieszą się takie tytuły jak Harry Potter i Zakon Feniksa, LEGO Harry Potter: Collection, Harry Potter: Quidditch World Cup czy też Harry Potter i Komnata Tajemnic. 

 

The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

 

Richard B. Riddick doczekał się do tej pory trzech produkcji kinowych, z których zwłaszcza dwie pierwsze cieszą się uznaniem fanów i krytyków. Wraz z premierą w 2004 roku Kronik Riddicka na Xboxa i PC ukazała się gra Escape from Butcher Bay. Stanowi ona prequel, dzięki któremu możemy znacznie więcej dowiedzieć się o przeszłości głównego bohatera. Naszym zadaniem jest tutaj ucieczka z jednego z najgorszych więzień na świecie. Głosu postaci udzielił sam Vin Diesel, co również ma wpływ na pozytywny odbiór tej produkcji. 

 

GoldenEye 007

 

Zdaniem wielu to właśnie gra na Nintendo 64 z 1997 jest najlepszą w historii adaptacją filmu. Mogliśmy się tutaj oczywiście wcielić w słynnego agenta 007 i przeżyć przygody z 17. odsłony o Jamesie Bondzie. Na owe czasy GoldenEye 007 wprowadziło rewolucyjne rozwiązania, zwłaszcza możliwość skradania się i ataku z zaskoczenia. Dzięki temu gra wymagała od gracza czegoś więcej niż tylko notorycznego strzelania do wrogów. 

 

Star Wars: Knights of the Old Republic

 

Gier osadzonych w świecie Gwiezdnych Wojen była cała masa, jednak zdecydowanie jednym z najlepszych tytułów było Knights of the Old Republic. Tytuł z 2003 roku przenosił graczy tysiące lat przed wydarzeniami z Mrocznego Widma. Poznawaliśmy zatem galaktykę z czasów walk między rycerzami Jedi a lordami Sith. Mogliśmy stworzyć własną postać i przemierzać wiele światów. Od naszych czynów zależała przewaga jasnej lub ciemnej strony mocy. 

 

Kity 

 

Niestety wiele gier opartych na scenariuszach filmowych okazało się totalną klapa. Oto kilka produkcji, o których ich twórcy woleliby jak najszybciej zapomnieć. 

 

E.T. the Extra-Terrestrial 

 

Wydana w 1982 roku gra na konsolę Atari 2600 miała wedle twórców okazać się takim sukcesem jak film Stevena Spielberga. Nadzieje okazały się jednak płonne. Produkcja ta okazała się jedną z najgorszych w historii, przyczyniając się do wielkiego kryzysu konsol telewizyjnych. Mimo początkowych sukcesów w sprzedaży tytuł ten okazał się słaby pod względem grafiki, fabuły, grywalności. Do dziś produkcja ta uchodzi za jedną z najgorszych w historii całej branży gier wideo!

 

Enter the Matrix

 

Enter the Matrix to tytuł, który miał w zamierzeniu wyjaśnić wiele nieścisłości między drugą a trzecią częścią filmu. Powstająca przy udziale Wachowskich produkcja okazała się niestety słaba pod względem sterowania, fabuły. Wiele osób rozczarowanych było tym, iż zamiast wcielić się w rolę Neo czy Trinity muszą kierować zupełnie nieznaczącymi postaciami. 

 

Catwoman

 

Kobieta Kot to idealny przykład tego, że zarówno produkcja filmowa jak i elektroniczna mogą okazać się wielkimi klapami. Film to jedna z najgorszych ekranizacji komiksu, natomiast gra to niezwykle słabe dzieło, pełne błędów, słabych rozwiązań fabularnych czy z tragicznym systemem sterowania. Electronic Arts po raz kolejny udowodniło w tym czasie, że niezbyt nadawało się do gier licencyjnych. 

 

Street Fighter: The Movie

 

Pomysł, aby stworzyć grę na podstawie filmu opartego na grze od razu wydawał się nieco szalony. Powstała przez to jedna z najgorszych bijatyk w historii. Z samym Street Fighterem tytuł ten miał mało do czynienia, przypominając bardziej nieudany klon Mortal Kombat. 

 

Filmowe gry w kasynie internetowym

 

Warto przy okazji wspomnieć o tym, że gry licencyjne na podstawie filmów obecne są również w kasynach internetowych. Już od wielu lat głównie za sprawą marki Playtech tworzone są video sloty, które mniej lub bardziej nawiązują do znanych produkcji filmowych. Wśród znanych i cenionych tytułów znaleźć można między innymi: Iron Man 2, Iron Man 3, Avengers, Rocky, Gladiator, Creature From The Black Lagoon, South Park, Justice League. Z reguły producenci na bębnach umieszczają postaci znane z filmów, jak i również korzystają z motywów muzycznych. W ten oto sposób video sloty są okazją nie tylko do gry o mniejsze czy większe stawki, lecz również i wczucia się w klimat filmowy. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach są to zupełnie darmowe kasyno gry, które można przetestować w wersji demo. Dzięki temu za pomocą wirtualnych żetonów symulowane są warunki podobne do tych, jak w przypadku gry za prawdziwe pieniądze.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Śmierć nadejdzie dziś - recenzja ze spojlerami
Next The Surge 2 - Recenzja - Najlepszy soulslike science fiction