Puerto Rico: Gra Karciana – Recenzja Gry


Podsumowanie

Puerto Rico: Gra karciana to lekka i przyjemna a zarazem nowsza wersja starszej siostry, czyli tradycyjnej, planszowej wersji tejże gry.
Przyjemność z Rozgrywki 70%
Interakcja 70%
Regrywalność 80%
Wykonanie 90%
Cena 90%
Pros
-lekka, przyjemna gra
-proste, zrozumiałe zasady
-duże, klarowne napisy na kartach
Cons
-brak negatywnej interakcji

Witajcie w słoneczne sobotnie popołudnie. Jak przystało na sobotę, mam dla Was coś dobrego. Dzisiaj przygotowałam Wam recenzję karcianej wersji gry Puerto Rico od wydawnictwa Lacerta. Ta gra to nic innego jak nieco mniejsza, nowsza wersja tradycyjnej gry Puerto Rico. Karcianą grę możecie bez problemu zabrać ze sobą gdziekolwiek tylko zechcecie, ponieważ bez żadnego problemu wszędzie się zmieści, czy to do torby, czy plecaka.

Puerto Rico: Gra karciana jest przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy, czas rozgrywki wynosi około 60 minut, chociaż to zależy od wielu różnych czynników, a minimalny wiek gracza to dziesięć lat i w górę.

Założenia gry Puerto Rico

Puerto Rico: Gra Karciana ma dosyć proste i łatwe do zrozumienia zasady, oraz jest przyjazna dla nowych graczy (niski próg wejścia). Sama instrukcja jest w formie rozkładanej książeczki. W środku jest sporo tekstu napisanego dość drobnym druczkiem, ale bardzo łatwo jest przez nią przebrnąć.

Sama rozgrywka toczy się przez kilkanaście rund. I w każdej z tych rund jeden gracz wybiera jedną postać, która pełni daną funkcję, i przez to ustalana jest akcja, która będzie dotyczyła również pozostałych graczy. Głównym kluczem do wygrania gry, jest umiejętne zarządzanie możliwościami dostępnych w grze bohaterów oraz mądre wykorzystanie akcji.

Samo przygotowanie do rozgrywki również nie jest długie i nie wymaga wiele zachodu, wystarczy kilka prostych czynności.  Najpierw należy wybrać pierwszego gracza, jak to zrobicie to już Wasza sprawa; pierwszemu graczowi trzeba dać kartę Gubernatora, którą dana osoba wykłada na stole. Następnie na środku stołu kładziemy 5 kart dostępnych postaci, oraz tasujemy 5 kart targowisk i układamy stosy nad kartami postaci.

Po wykonaniu tych niewielkich czynności, można rozpocząć grę, która w zasadzie toczy się kilka rund, a każda z rund przebiega tak samo.

Rundę rozpoczyna gracz z kartą Gubernatora, bierze jedną z kart postaci, kładzie obok siebie i wykonuje akcje na niej zawartą, bądź też akcję pasuje. Oprócz danego gracza, wszyscy wykonują tą akcję. Po akcji pierwszego gracza ruch ma kolejna osoba, która wykonuje dokładnie to samo. Runda kończy się gdy wszyscy gracze mieli okazję raz wybrać postać i wykonać akcje znajdującą się na karcie. Wtedy karty wracają na swoje miejsce a karta Gubernatora wędruje do kolejnej osoby. Gra się kończy, gdy na stole u jednego gracza leży co najmniej 12 budowli.

Interakcja w grze karcianej Puerto Rico

W przypadku gry karcianej Puerto Rico praktycznie nie zaznacie żadnego przeszkadzania sobie nawzajem, ani też nic w ten deseń. Jest to raczej spokojna gra, w której każdy działa na swoją korzyść, nie psując szyku innym graczom. Pod tym względem gra na pewno powinna spodobać się osobom, które wolą spokojne rozgrywki, nie skutkujące spaniem na kanapie po partyjce.

Regrywalność

Regrywalność w przypadku tej gry jest zapewniona. Gra się całkiem przyjemnie, sprawnie, smaczku dodaje losowość, która w Puerto Rico jest spora. Po prostu losowo dociągamy karty. Gra się bardzo dobrze skaluje na dwie osoby, także ludzie grający często w duecie się nie zawiodą. Jednym słowem Puerto Rico to lekka i przyjemna gra, myślę, że odpowiednia dla każdego z nas, przy której można się nieźle bawić bez względu na okazje.


YouTube player


Wykonanie gry

Gra Puerto Rico jest porządnie wykonana. Gra składa się głównie z kart, które znajdziemy wraz z instrukcją w niewielkim opakowaniu, opatrzonym subtelnymi, malowniczymi grafikami. Pudełko jest niewielkie, bez problemu zmieści się do plecaka, walizki, damskiej torebki by je gdzieś zabrać ze sobą. W środku opakowania znajduje się instrukcja w formie rozkładanej książeczki, ze sporą ilością tekstu na kartach. ale tekst jest klarowny, więc przejście przez instrukcję nie stanowi żadnego problemu. Zaraz po instrukcji znajdziecie pliczek kart, z gładką fakturą, delikatnymi grafikami oraz bardzo wyraźnym tekstem. Karty nie przemieszczają się po pudełku, ani nie plątają, ponieważ leżą w tekturowej wyprasce. Opakowanie do gry jest solidnie wykonane, rogi się nie wgniatają, jest to solidna, gruba tektura.

Cena

Puerto Rico: Gra karciana kosztuje między 60 a 80 złotych. Czy to dużo? Nie, uważam, że jak za tak uniwersalną grę to jest duży koszt. Za taką cenę śmiało możecie kupić grę dla siebie, bądź na prezent dla bliskiej osoby.

Podsumowanie

Puerto Rico: Gra karciana to lekka i przyjemna a zarazem nowsza wersja starszej siostry, czyli tradycyjnej, planszowej wersji tejże gry. Jest to gra dla każdego, przyjazna zarówno starym wyjadaczom jak i świeżynkom w świecie planszówek, ze względu na proste zasady nie sprawia problemów w zrozumieniu reguł. W Puerto Rico nie doświadczycie silnej negatywnej interakcji, to spokojna gra, ale z przyzwoitą regrywalnością. Smaczku dodaje losowość obecna pod postacią dobierania kart na rękę. Gra bardzo dobrze skaluje się na każdą liczbę graczy, więc polecam tą pozycję każdemu.


Dziękujemy wydawnictwu Lacerta za udostępnienie gry do recenzji i łaciate przysmaki 🙂

 

 


 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Attack on Titan 2 - Recenzja - Powrót Tytanów!
Następny Ant Man i Osa - Recenzja - Małe, ale cieszy