Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi – Przemyślenia fana pełne spoilerów


Zgodnie z obietnicą, wpis z przemyśleniami, spostrzeżeniami oraz wnioskami które mam po obejrzeniu najnowszej części Gwiezdnych Wojen pod tytułem Ostatni Jedi. Recenzja filmu znalazła się na blogu już parę dni temu, praktycznie natychmiast po premierze filmu i nie znajdziecie w niej żadnych spoilerów. Teraz jednak nadszedł czas, aby napisać tekst z przemyśleniami, w którym postaram się poruszyć wszystkie najważniejsze wątki które znalazły się w nowym filmie z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Dlatego też osoby które nie oglądały filmu powinny nie czytać tego wpisu. Mimo mojej średniej oceny, to jednak nikt nie lubi spoilerów. Tym samym, najpierw czytajcie recenzje i obejrzyjcie film, a potem dopiero przeczytajcie ten tekst i ewentualnie skonfrontujcie swoje przemyślenia z moimi które zawarte są w poniższym tekście. W grze znajdą się także wątki poruszone w kampanii gry komputerowej Star Wars Battlefront 2, zwłaszcza te które nawiązywały w pewnym stopniu do filmu.

Jeszcze raz napiszę – wpis jest pełen spoilerów, jeżeli nie oglądaliście filmu, natychmiast go wyłączcie, aby nie pokazały wam się nagłówki ważnych informacji, wrzucam parę grafik z BB-8 oraz Chewbacci, tekst pod nimi.

1. Snoke

Zabicie Snoka, lidera nowego porządku było dziwnym posunięciem. Chciałem napisać ostrzej, ale będę się hamować. Jedna z najciekawszych postaci, tajemniczy i potężny Sith został zamordowany czystym fartem przez Kylo Rena. Dziedzictwo Sithów zostało zachowane, chodzi mi oczywiście o morderstwo swojego mistrza, jednak dlaczego tak szybko? Cała seria to kilkadziesiąt lat przygód różnych bohaterów i nie potrafię zrozumieć skąd do cholery jasnej spadł Snoke.

Gdzie był w trakcie Wojen Klonów oraz Wojny z Imperium? Dlaczego się ukrywał? Czemu wrócił dopiero teraz, dlaczego skoro ma dostęp do klonów to ich nie używa? No właśnie, co z klonami, czyli wzmianka z Przebudzenia Mocy? Klony się hoduje i szkoli co najmniej kilkanaście lat. Trzeba więc było złożyć na nie zamówienie (kwestia poruszona w drugiej części, czyli Atak Klonów). I teraz pytanie, skoro Snoke zaplanował użycie klonów to czemu kurzą się one w hangarach na Kamino? Jeżeli dopiero chce ich użyć to trochę potrwa zanim nowa armia klonów zostanie wyhodowana. Strzeżcie się! Za 10 lat przybędę do was z potężną armią klonów.

2. Rodzice Rey

Kylo Ren powiedział dla Rey że jej rodzice są śmieciarzami. Jednak w grze Star Wars Battlefront 2, pod sam koniec kampanii następuje scena kiedy Kylo Ren pojmał Dela, jednego z byłych elitarnych szturmowców imperium. Tuż przed śmiercią dochodzi do dialogu w którym:

  • Kylo Ren wspomina o tym, że Del przez przygody z Lukiem Skywalkerem zostaje uwrażliwiony na moc,
  • Ma córkę dziewczynkę,
  • Doszło do romansu między Delem a Iden, główną bohaterką Star Wars Battlefront 2. Iden jest dosyć podobna do Rey, o ile możemy porównywać postacie komputerowe oraz filmowe,
  • Imperium zostało pokonane na Jakku gdzie Del i Iden zbliżyli się do siebie i mieszkali przez pewien czas,
  • Dziewczynka jest wrażliwa na moc, o czym wie już Del i ostrzega Kylo Rena przed nią. Dziewczynka jest ukryta przed sithem oraz wszystkimi którzy mogliby ją skrzywdzić. Znacie lepsze miejsce na ukrycie kogokolwiek niż takie zadupie jak Jakku?

Jest to albo sprytnie zaplanowany wątek, mający na celu zabawę uczuciami fanów, albo bezpośrednie wskazanie rodziców Rey. Stawiam na to drugie, wiemy już że do Star Wars: Battlefront 2, zostanie wydanych kilka bezpłatnych DLC z kolejnymi misjami single player. Myślę że ten wątek zostanie poruszony jeszcze parę razy.

Skąd więc kłamstwo Kylo Rena? Myślę że użył on sugestii na Rey, aby nie przyznawać się do zabicia jej ojca. W ten sposób próbował stworzyć nić porozumienia między młodą Jedi, a nim samym. Warto pamiętać że w tym czasie próbował on przekonać Rey do przejścia na stronę Nowego Porządku. Wspominanie o morderstwie ojca raczej nie pomogłoby mu przekonać Rey.

EDIT!!!!!!!!

Niestety, w DLC dowiadujemy się że córka Iden jest z nią i jest bezpieczna, została rebeliantem i wspólnie z matką przeszkadza imperium realizować swoje paskudne cele. Więc kwestia rodziców Rey została prawdopodobnie porządnie spalona przez twórców poprzez powiedzenie że to zwykli pijacy którzy sprzedali Rey za pieniądze dla alkoholu i narkotyków. Jak przy kwestii najwyższego wodza Porządku, kwestia została bardzo źle sfinalizowana przez twórców. Ale nie wykluczajmy tego, że Kylo Ren mógł naprawdę użyć sugestii na Rey w sprawie jej rodziców.

3. Armia Rebeliantów oraz Nowego Porządku

Pobór w armii Nowego Porządku następuje prawdopodobnie przez porywanie dzieci i pranie mózgu już od urodzenia (znowu poruszono ten temat w Battlefront 2). Ale z drugiej strony, skąd biorą oni sprzęt, Gwiezdne Niszczyciele oraz takie machiny jak jeszcze większe AT-AT? Gdzie szkolą oficerów? Skąd mają środki na zakup maszyn oraz siłę roboczą do budowania okrętów? Przecież flagowiec Snoka oraz Super Niszczyciel potrzebowałyby olbrzymich stoczni i nakładów materiałów oraz pracy. Skąd surowce i nakłady na to posiada armia będąca niedobitkami Imperium Galaktycznego.

I druga strona medalu – Armia Rebeliantów. Rozumiem że Republika przez problemy biurokratyczne nie mogła utworzyć armii oraz zacząć rekonstrukcji rządu. No ale znowu, dlaczego Rebelianci byli w rozsypce, skoro Nowy Porządek w ramach Operacji Popiół niszczył kolejne zamieszkałe planety. Wydaje się że na brak ochotników nie powinni narzekać. Gdzie się podziały także krążowniki oraz cała flota republiki którą widzieliśmy na końcu Powrotu Jedi? Armia imperium nie złożyła broni po śmierci imperatora, a jeszcze bardzo długo prowadziła działania militarne, rekrutacje oraz budowę nowych jednostek i maszyn. Dlaczego więc Rebelianci nie zbroili się także i doprowadzili do sytuacji kiedy zostało im tylko kilka ciężkich jednostek kosmicznych, a na przeciwko było wiele Gwiezdnych Niszczycieli oraz potężniejsze okręty flagowe?

Obi Wan wiedział o klonach, więc dlaczego nie zamówił jakiejś niewielkiej armii dla Rebelii. Na pewno też przekazał tą informację dla Lei lub innych rebeliantów więc nie możliwe żeby nie wiedzieli oni o potężnych klonerach.

4. Cała Rebelia zmieściła się na pokładzie Sokoła Milenium

Zakończenie było bardziej żałosne niż można było to sobie wyobrazić, kiedy grupka farciarzy ucieka na pokładzie sokoła milenium i planuje potężną zemstę. I znowu, jak doszło do sytuacji że z ruchu oporu pozostało tylko kilku żołnierzy bez żadnego sprzętu. Boję się o dziewiątą część. Najgorsze jest to, że film Ostatni Jedi poruszył wiele ważnych wątków i tak naprawdę nie zostawił wiele tajemnicy na koniec. Czy brygadzie z Disneya uda się coś zbudować na tym wątpliwym dziele?

5. Śmierć Luka Skywalkera

Śmierć to duże słowo. On zniknął jak Yoda, albo wcześniej Obi Wan Kenobi, po których został tylko płaszcz. Wydaje mi się że będzie on teraz pomagać dla Rey i Lei jako duch, tak jak wcześniej robili to inni mistrzowie jedi. Jak będzie naprawdę? przekonamy się prawdopodobnie za dwa lata. Szkoda że tak wyszło, ponieważ jego rola była zdecydowanie najlepiej rozegrana w całym filmie i ogólnie znany aktor spisał się fenomenalnie, znacznie lepiej niż goście od scenariusza.

Powiem na koniec słowem podsumowania. Mimo mojego marudzenia to nie był zły film. Bawiłem się dobrze, ale wyszedłem z kina rozczarowany. Gwiezdne Wojny mają zachwycać, wciągać i zaciekawiać a nie być dobrymi filmami. I źle zaplanowanymi, wątki które powinny okazać się olbrzymimi tajemnicami, okazały się zwykłymi głupotami które zostały zarżnięte mieczem świetlnym i dobite gwiazdą śmierci. Ktoś tutaj nie wie jak budować napięcie w filmach.

2 komentarze

Poprzednio Bloodborne: Gra Karciana - Recenzja - Krew nie woda
Następny Dobry, Zły i Munchkin - Unboxing Gry