Gra komputerowa Wiedźmin wyprodukowana została przez polskie studio CD Projekt Red. Jej historia sięga 2007 roku, więc jak na tę formę rozrywki, jest to już naprawdę leciwa produkcja. 13 lat w Polsce rynek gier komputerowych tak naprawdę dopiero raczkował, a projekt Wiedźmina wyprzedzał inne polskie propozycje o kilka długości.

Oczywiście nie wiadomo było, czy gra odniesie sukces, ponieważ firma stąpała po nowym terenie i była w pewnym stopniu prekursorem w naszym kraju. Pierwsza odsłona gry nie obyła się zresztą bez wad. Spadła na nią nawet fala krytyki za liczne błędy, które uprzykrzały życie graczom. Dostało się jej również za nadmierną seksualizację kobiet. Nie był to łatwy start, ale produkcja wyszła obronną ręką. W poniższym artykule postaram się dojść do tego, co tak naprawdę stoi za sukcesem Wiedźmina?

Świetna powieść, która buduje całą narrację

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że gra Wiedźmin oparta jest na sadze Andrzeja Sapkowskiego o tym samym tytule. Książki Sapkowskiego zrobiły prawdziwą furorę w Polsce, będąc jednocześnie tłumaczone również na inne języki. Cechuje je przede wszystkim barwna opowieść, wiele nowatorskich pomysłów i nietuzinkowy humor.

Mając taką bazę, twórcy komputerowego Wiedźmina z pewnością mieli ułatwione zadanie. Nie można jednak umniejszać przez to ich sukcesowi. Gra wymagała naprawdę solidnego opracowania, a ambitny projekt starał się wyciągnąć maksimum z ówczesnych technologii. Podobnie jest też w Unibet Kasyno, które od lat wyróżnia się nowatorskimi projektami. W ten sposób powstała produkcja wyróżniają się na tle innych i mogąca rywalizować z grami większych studiów zza granicy.

Sam autor nie wierzył w sukces

Co ciekawe, Andrzej Sapkowski nie wróżył grze wielkiego sukcesu. Zresztą z tego powodu powstały później pewne konflikty pomiędzy CD Projekt a Sapkowskim. Autor nie był zadowolony z gaży, którą utrzymał za oddane prawa do wykorzystania fabuły książki. Początkowo zaakceptował kwotę, które wydawała mu się odpowiednia, jednak po wielkim sukcesie gry postanowił pójść po więcej.

Przez długi czas obie strony nie potrafiły dojść do odpowiedniego porozumienia. W końcu studio postanowiło podpisać ugodę z konfliktowym pisarzem i wypłacić mu dogadaną wspólnie sumę. Można podejrzewać, że było to co najmniej kilka milionów złotych!

Kolejne edycje bestsellerowej gry

Znaczący sukces komercyjny Wiedźmina – do czerwca 2011 roku sprzedane zostały niemal 2 miliony egzemplarzy – spowodował zwrócenie na niego uwagi prasy ogólnopolskiej. Dzięki temu powstały kolejne części, które zgromadziły jeszcze większą rzeszę oddanych fanów:

  • w 2011 roku CD Projekt RED wyprodukował sequel utworu pod nazwą Wiedźmin 2: Zabójcy królów,
  • a w 2015 roku ukazała się trzecia, zamykająca trylogię odsłona serii, zatytułowana Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Z każdą kolejną odsłoną studio CD Projekt Red poprawiało kolejne szczegóły w rozgrywce i dodawało więcej smaczków. Ale to nie wszystko, ostatnia odsłona to prawdziwe mistrzostwo pod względem grafiki. Do tej pory, czyli niespełna 5 lat po wydaniu trzeciej części, trzeba mieć mocny komputer, by pograć w Wiedźmina na wysokich ustawieniach graficznych.

Rewelacyjna sprzedaż

Najważniejsze jest to, że gra Wiedźmin, oprócz pozytywnych recenzji, odniosła również sukces komercyjny. Według informacji przedsiębiorstwa CD Projekt gra w ciągu trzech dni od premiery znalazła w Polsce 35 tysięcy nabywców, ustanawiając rekord otwarcia w polskiej branży.

Już w 2008 roku liczba sprzedanych kopii ca całym świecie przekroczyła milion! A to nie wszystko – od lipca 2012 na komputery Macintosh, sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy.

Co dalej?

Jak się okazuje, CDA Projekt wcale nie zamierza rezygnować ze swojej falowej gry. Pomimo ogłoszenia nowego projektu, czyli Cyberpunk 2077, studio nadal mocno skupia się na Wiedźminie. Chodzą słuchy, że gracze otrzymają kolejną część w roku 2021.

Czy tak się stanie i czy gra okaże się równie dobra, co trzy poprzednie odsłony? Tego dowiemy się zapewne w najbliższej przyszłości.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Pokolenie Alpha - co to jest?
Next Mokra paleta - Jak ją zrobić i czy warto kupić gotową?