Historia pewnej foliowej torebkiCześć, nazywam się Foliowa z Biedronki i mam 400 lat

Historia rozpoczęła się od zakupu napojów i czipsów. Jest to opowieść która powtarza się codziennie na całym świecie tysiące razy. Może się zmienić zawartość torebki, ale jej story jest takie same. Bierzesz torebkę foliową z biedronki za 50 groszy brutto, kupujesz prowiant na wieczorny seans z partnerem bądź partnerką i liczysz na małe co nieco. Dla wielu osób historia torebki w tym momencie się kończy i nikt nie zwraca na nią większej uwagi. Pół biedy kiedy trafi do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Gorzej jeżeli trafi do nieodpowiedniego, a najgorzej jeżeli trafi na ziemię w parku lub lesie. A totalnie jest do bani jeżeli trafi do morza lub jeziora.

Dramatyzuję? Jest to mój drugi tekst tego typu i nie sądzę żeby poprzedni zmienił świat. Ale jeżeli chociaż jedna osoba podjęła dzięki niemu dobrą decyzję i na przykład korzysta z torebek wielokrotnego użytku, to spełnił swój cel. Dlaczego piszę ponownie? Bo uważam że to ważne i możliwe że będę wracać do tematu regularnie, aż ziemia nie będzie piękna, zielona i czysta. Inni blogerzy (także gamingowi i geekowi) piszą o ważnych dla nich sprawach – kastracji kotów, problemie alkoholizmu wśród młodzieży lub o patologii polskiej służby zdrowia. Te tematy są ważne, ale moim konikiem będzie nie ekologia, a rozsądek i odpowiedzialność za naszą piękną planetę. Ona da sobie radę bez nas. My bez niej na pewno nie.

Ale wracając do tematu. Torebka foliowa jest dosyć mała i zdaje się niegroźna. Spójrz teraz na poniższe zdjęcie

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci

Pod tą epicką nazwą kryje się nadzwyczajny problem powiększany każdego dnia, którego jeszcze nie odczuwamy. Jest nas, ludzi, dużo za dużo. Problem generują głównie USA, Chiny oraz Indie, ale Europa też ma swoje do powiedzenia – bo i swoje morza oraz ocean mamy prawda? Taka losowa torebka może prędzej czy później trafić do takiej plamy zasilającej największy wstyd ludzkości. Foliowe torebki tam będą jeszcze trwać 400 lat. Patrząc na nasze obecne zachowanie, może istnieć jeszcze lata po tym jak ludzi już nie będzie – bo się na przykład upieczemy od zmieniającego się klimatu, który doprowadza nie tylko do zwiększonych temperatur w Polsce i innych krajach. Dochodzi także do katastrof naturalnych, takich jak huragany czy tajfuny. A jeżeli nic nie zrobimy, to będzie gorzej.

Pacyficzna Plama Śmieci ma rozmiar zajmowany przez trzy kraje wielkości Polski. Wiem że ty czy ja mamy mały wpływ na poprawę klimatu. Możemy dbać o segregowane śmieci. Możemy pić przygotowaną wodę, a nie z plastikowych butelek (najgorszy syf naszych czasów). Możemy sprzątać plaże oraz okoliczne lasy. To jest ważne, oczywiście. Ratujesz nie tylko siebie, ale i swoich sąsiadów i rodzinę. I ty czy ja sami nie zrobimy większej różnicy. Ale tysiące takich jak my – ludzi odpowiedzialnych, nie szalonych eko terrorystów – różnicę zrobią.Musicie też podejść do tego ekonomicznie, sprytnie. Nie kupujcie pseudo eko warzyw i owoców. Widzieliście zapakowane w foliowe woreczki pomarańcze, a te jeszcze zapakowane na tackach oraz kolejnej folii? Dupa, nie eko, niech idiota który to wymyślił udławi się tą folią. TO jest prawdziwym problemem.

A żeby tak być sprytniejszym i ratować świat robiąc zakupy?

My z Olą nosimy przy sobie niewielkie, płócienne biodegradowalne torby i nigdy nie kupujemy torebek foliowych (a nawet jeżeli nam się trafi, to wiemy jak je sortować). Oprócz drobnych oszczędności, mamy spokój ducha. Przypuśćmy, że codziennie na zakupach kupujesz torebkę foliową za 0,50 groszy (w niektórych sklepach jest nawet drożej). W ciągu miesiąca jest to koszt tylko 15 zł, a w ciągu roku już 180 zł. A można na przykład łatwo dorwać lub kupić takie bardzo eleganckie worki płócienne – my nosimy torby które dostaliśmy od Underworld Kingdom, z logiem Stworza. Do dzisiaj używamy tylko dwóch z nich – jedną mam ja, drugą Ola.

Masz firmę? To tym lepiej dla ciebie, bo możesz być odpowiedzialny za środowisko i jednocześnie fenomenalnie wypromować swoją markę. Wejdź na stronę ecobagnetwork.eu. Znajdziesz tutaj dziesiątki różnych rozmiarów torebek papierowych oraz wzorów. Istnieje możliwość dodania także swojej grafiki na każdą z torebek. Nie bądź jednym z tych gości, którzy wydają miliony foliowych torebek swoim klientom i uwierz mi, twoi kontrahenci docenią twoje zaangażowanie bo takie papierowe worki nie tylko promują twoją firmę. Są także bardzo wytrzymałe. No i zmieniają twoich klientów w chodzące reklamy 🙂

1 komentarz

  1. Emink
    27 listopada 2020
    Odpowiedz

    W czasach kiedy jesteśmy niemal „zalewani” przez tony śmieci, bardzo ważne jest, abyśmy zwracali większą uwagę na to co kupujemy i z czego pochodzą produkty. Na szczęście możemy zauważyć, że wiele potężnych koncernów zdecydowało promować styl eko. M.in. dotyczy to również branży modowej i związanej z nią torebkami. Do niedawna nikt nie słyszał o eko torbie powstałej z surowców ekologicznych, natomiast obecnie, takie rozwiązania możemy znaleźć w wielu sklepach. Torby eko także mogą być modne. Warto wspierać takie inicjatywy i dbać o naszą Ziemię.

Zostaw komentarz

Poprzednio Destiny 2: Porzuceni - Recenzja - Dodatek na który czekałem!
Następny Ulm: Tempora in Priscum Aurum - Recenzja