Jak bezpiecznie grać w gry multiplayer online? 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę


Bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich danych, podczas gier multiplayer online, jest zagrożone. Kluczowa jest wiedza, jak chronić swoje dane podczas gier online dla wielu graczy.

Powszechnie dostępne gry multiplayer zobowiązują nas do nieustannego połączenia z Internetem. Kolejnym obowiązkiem jest konieczność założenia konta i każdorazowego logowania się do swojego profilu, przed rozpoczęciem gry. Założeniem gier wieloosobowych jest możliwość grania i kontaktowania się z wieloma graczami. Całkowitym fenomenem jest to, że możesz kontaktować się z osobami z różnych stron świata. To właśnie te kontakty są elementem ryzyka. Często zakładane profile w jednej grze, powiązane są z innymi portalami bądź serwisami społecznościowymi. Taką drogą można udostępnić za dużo poufnych informacji tj. wrażliwe dane osobowe czy dane do karty kredytowej.

Niezwykle ważne jest dbanie o ochronę swoich danych. Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

#1: Zachowanie prywatności informacji z profilu

Często informacje na temat Twojego profilu w grze może zobaczyć każdy, ponieważ domyślnie te dane są publiczne. W zakładce tej znaleźć można takie dane jak osiągnięty poziom, trofea, które zdobywasz, ale też lokalizacja czy Twój kraj i znajomi. Cyberprzestępca, który szuka wrażliwych danych, może z Twojego profilu wyciągnąć istotne dla siebie dane. Te dane niekoniecznie powinny być tak łatwo dostępne, ale często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Lepiej jest zachować te informacje w tajemnicy. 

Nigdy nie ujawniaj swoich danych osobowych podczas konwersacji online. W trakcie gry można także rozmawiać z innymi graczami, czy to przy użyciu wiadomości głosowych, czy też zwykłych wiadomości na czacie. Nigdy nie wiesz, kim jest człowiek po drugiej stronie. W związku z tym ufność powinna być ograniczona. W każdej sytuacji, nawet jeżeli wydaje Ci się, że z kimś grasz już długo, najlepiej zachować swoje dane osobowe w tajemnicy.

#2: Brak kontaktu z graczami, którym nie ufasz

Gry multiplayer to okazja do poznawania ciągle nowych osób. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze są to osoby pozytywne czy warte zaufania. Jeżeli pojawia się gracz, który nadaktywnie wykazuje zainteresowanie Twoją osobą czy też Twoimi danymi, bezwzględnie zakończ taką rozmowę lub grę. W taki sposób cyberprzestępcy często wyciągają poufne dane na temat Twojego życia osobistego. Za każdym razem, podczas nawiązywania nowych kontaktów, należy pamiętać, że po drugiej stronie może być osoba, której jedynie zależy na wydobyciu od Ciebie poufnych danych. 

#3: Korzystanie z VPN podczas gier

Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże w pewnym stopniu zabezpieczyć Twoje połączenie, jest VPN. Poprzez wykorzystanie VPN można zaszyfrować połączenie sieciowe. W ten sposób uzyskujesz gwarancję, że jesteś osobą anonimową podczas grania online. VPN to nic innego jak wirtualna sieć prywatna, której zadaniem jest ochrona prywatności użytkowników przez zakodowanie lokalizacji i używanego adresu IP.

Sieć VPN do gier chroni Twój komputer przed nieświadomym udziałem lub staniem się ofiarą rozproszonych ataków typu odmowa usługi (DDoS). Nie jest tajemnicą, że niektórzy gracze używają DDoS w celu uzyskania przewagi nad konkurencją, aby spowolnić lub całkowicie wykluczyć ich z gry.

Wiele popularnych gier trafiło do świata wirtualnego. Obecnie odbywa się masa turniejów, a nawet Mistrzostwa w takich grach jak League of Legends, World of Warcraft czy Counter Strike, a także wielu innych. Dlatego tak istotne jest wykorzystanie VPN. Gdy staniesz się celem ataku DDoS, Twój adres IP zostanie zalany wieloma danymi, aby przeciążyć Twoją sieć.

#4: Aktywacja uwierzytelniania dwuskładnikowego

Zabezpieczenie połączenia sieciowego to jedno, jednak z drugiej strony hakerzy mogą złamać hasło do Twojego profilu. W takich przypadkach konieczne jest dodatkowe chronienie swojego konta poprzez np. uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jest to system, który wymaga podwójnego potwierdzenia Twojej tożsamości. Sposób ten praktycznie uniemożliwia osobom postronnym, dostanie się do Twojego konta.

Istotne jest również, aby w każdej grze czy też platformie do gier, mieć różne i unikalne hasła. Najlepiej hasła wygenerować i przechowywać w menadżerze haseł.

#5: Unikanie zainfekowanych gier multiplayer i ciągłe aktualizacje gry

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z grą multiplayer pamiętaj, że należy grać zgodnie z jej zasadami. Nie wolno korzystać z pomocy, które zostały stworzone, by oszukiwać w tych grach. Pobranie takich dodatków może stanowić zagrożenie, ponieważ nie ma pewności, co dokładnie zawiera takie oprogramowanie. Zawsze należy brać pod uwagę fakt, że dodatek pozwalający na drogę na skróty, może zawierać złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować nie tylko grę, ale również komputer czy telefon.

Warto, każdorazowo, weryfikować źródło gry, aby nie paść ofiarą oszustwa czy kradzieży. Konieczne jest także unikanie gier, które korzystają z nieznanych serwerów firm trzecich.

Obecnie każda gra jest na bieżąco aktualizowana. Istotne jest, aby te aktualizacje pobierać i instalować. Często jest tak, że proponowana aktualizacja zawiera pewne ulepszenia wykorzystywanych zabezpieczeń. Dodatkowo korzystając z najnowszej wersji gry wieloosobowych, możesz grać w gry płynniej i przyjemniej, nie martwiąc się o ewentualne zagrożenia, które mogą czaić się w Internecie.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous WandaVision - Recenzja - Szkarłatna Wiedźma pozytywnie rozpoczyna IV fazę MCU
Next Breathedge - Poradnik dla początkujących - Jak przetrwać w kosmosie?