Sektor elektronicznej rozrywki rozwinął się dynamicznie w ostatnich latach, głównie za sprawą wszechobecnej cyfryzacji oraz nowych technologii. Branża gier komputerowych i wideo generuje większe obroty, niż rynek muzyczny i filmowy łącznie. Powstają gry będące epickimi produkcjami, tworzonymi przez wielkie studia, z zaangażowaniem zawodowych aktorów i kompozytorów ścieżki dźwiękowej, niektóre z nich są kierowane wyłącznie do pełnoletnich odbiorców. Średnia wieku graczy na świecie wynosi obecnie grubo powyżej 30 lat. Powstało pojęcie e-sportu, czyli drużynowej rywalizacji w gry, z udziałem profesjonalnych graczy, czyli e-sportowców. Ile zarabiają e-sportowcy i czy to opłacalny wybór drogi kariery?
Najbardziej dochodowe tytuły e-sportowe
Mało która gałąź cyfrowej rozrywki rozwija się tak dynamicznie jak sport elektroniczny. Liczba corocznych turniejów e-sportowych sukcesywnie rośnie, tak samo jak pule nagród w nich przewidziane. Wśród najlepszych zawodowych graczy pojawiają się nawet milionerzy. Rywalizacja tego typu przyciąga coraz większe zainteresowanie graczy, kibiców, ekspertów, mediów oraz bukmacherów. Branża generuje wielomiliardowe obroty. Pojawia się zatem pytanie, ile zarabia gracz e-sportowy i jakie są główne źródła jego dochodu? Raport Blockchain Centre zawiera dziesięć najbardziej dochodowych tytułów gier e-sportowych minionego roku, pod względem wysokości puli turniejowych w zawodach:
Dota 2 – kultowa gra strategiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym z gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), stworzona przez studio Valve, z pulą na samym tylko ubiegłorocznym turnieju International w wysokości ponad 32,5 miliona dolarów.
Arena of Valor i PUBG: Mobile – mobilne produkcje coraz częściej oferujące astronomiczne pule na turniejach, o wartości przekraczającej 40 milionów dolarów.
Counter Strike: Global Offensive – legendarna strzelanka FPP, najbardziej popularna wśród polskich graczy e-sportowych, z łączną pulą nagród turniejowych przekraczającą 15 mln $.
PUBG: BATTLEGROUNDS – strzelanka TPP z gatunku battle royale, pozwalająca jednocześnie rywalizować 100 graczom, zawody w którą zebrały pulę o wartości 16 mln $.
Fortnite, League of Legends, Rainbow Six Siege, Rocket League i Valorance – pozostałe popularne tytuły e-sportowe, których pula nagród na turniejach wyniosła łącznie ponad 35 milionów dolarów amerykańskich. Pierwszy z nich pojawi się na olimpiadzie e-sportowej.
Podsumowując, z raportu wynika, że dziesięć najbardziej dochodowych tytułów gier e-sportowych na rynku sportu elektronicznego wygenerowało prawie 150 milionów dolarów w nagrodach pieniężnych przeznaczonych dla zwycięskich drużyn turniejów i zawodów e-sportowych. Nic dziwnego zatem, że spośród najlepszych profesjonalnych graczy, blisko 150 posiada już status milionera. Są traktowani jak celebryci, gwiazdy sportu i mają rzesze fanów.
W jaki sposób i ile zarabia e-sportowiec?
Branża gier przynosi największe dochody spośród wszystkich sektorów rozrywki elektronicznej. Na świecie jest ponad 3 miliardy aktywnych graczy, a ich średnia wieku wynosi między 35, a 44 rokiem życia. W trzech czwartych wszystkich gospodarstw domowych w USA, przynajmniej jedna osoba gra w gry wideo. To obok rozwoju technologicznego główna przyczyna popularności e-sportu. W 2020 roku turnieje e-sportowe na trybunach aren międzynarodowych oraz przed ekranami streamów, śledziło łącznie prawie pół miliarda osób, a ilość godzin obejrzanych transmisji w serwisach Facebook, Twitch i YouTube wyniosła 28 miliardów.
Rynek sportu elektronicznego zawiera ponad 150 zarejestrowanych tytułów gier. Najpopularniejszym tytułem e-sportowym jest obecnie Counter Strike: Global Offensive, w którego profesjonalnie gra ponad 3000 graczy na świecie, mimo że teoretycznie bardziej dochodowa jest DOTA 2. Oba te tytuły są też najchętniej i najczęściej obstawiane w zakładach bukmacherskich GG.bet kasyno. Corocznie organizuje się około 500 turniejów w Counter Strike, który przoduje w ilości rozgrywanych zawodów. Zatem ile zarabia e-sportowiec CS: GO?
Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów miesięcznie, nie licząc kontraktów drużynowych i reklamowych. Natomiast w rankingu najwięcej zarabiających e-sportowców zeszłego roku aż dziewięć miejsc zajmują zawodowi gracze DOTA 2, a tylko jedno, szóste miejsce, zawodnik Fortnite. Ile zarabia e-sportowiec z pierwszego, a ile z ostatniego miejsca na liście? Ich gaże wahają się od pół do dwóch milionów dolarów rocznie. Na dziewiątej pozycji znalazł się Michał „Nisha” Jankowski, z rocznym dochodem na poziomie około 600 tysięcy dolarów. Ile zarabia e-sportowiec w Polsce? Dotychczasowe zarobki Polaków to między 300 tysięcy, a 2 mln $.