Jak skutecznie uczyć się przez internet?


Ze względu na pandemię, znaczna część pracowników przeszła na pracę zdalną. Również i uczniowie w szkołach zaznali warunków uczenia się w domu. Sprawiło to rozpowszechnienie się wykonywania większości spraw przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Jeśli jednak świadomie decydujemy się na formę edukacji online, to musimy liczyć się z tym, że przyjdą trudniejsze momenty związane z nauką z domu. Jak sobie z nimi poradzić?

Olbrzymie możliwości edukacji online

Coraz więcej uniwersytetów umożliwia naukę zdalną. Co więcej wiele kierunków np. studiów podyplomowych odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Internetu. W sieci można znaleźć coraz więcej szkół takich jak kursyszkolenia.online, które dają wiele możliwości kształcenia się w zasadzie w dowolnym kierunku.

Daje to olbrzymie możliwości rozwoju nie tylko z punktu widzenia kształcenia zawodowego, ale także rozwijania swojego hobby. Często po ukończonych kursach, jest możliwość otrzymania certyfikatu, który warto dodać do CV. Zwykle również koszty takiego szkolenia są nieco niższe i można w nich zastosować wygodne metody płatności.

Największe trudności związane z nauką w domu

Mimo wielu zalet, nauka zdalna niestety, ale wiąże się z kilkoma utrudnieniami. W zależności od formy prowadzonego kursu, często nie ma możliwości bezpośredniej interakcji kursanta z nauczycielem.

Tworzy to sytuację, że gdy chce on dowiedzieć się czegoś więcej na dany temat, dopytać o jakieś informacje czy po prostu zrozumieć trudniejsze zagadnienie, może być problem z udzieleniem odpowiedzi. Jednak organizatorzy, starają się wybrnąć z tego problemu, tworząc np. grupy wsparcia w na facebooku.

Kolejną trudnością jest brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym i innymi kursantami. Wielu specjalistów od nauki online, zastrzega, że jest to zbędne, jednak dla wielu osób może stanowić to trudność, gdyż czują się odizolowani.

Nauka zdalna jest uzależniona od po pierwsze Internetu, po drugie od sprzętu. Może to stanowić trudność np. w momencie problemów z Internetem.

Kolejną ważną kwestią, bardziej psychologiczną jest motywacja. Jeśli zdecydujemy się na kurs z bezterminowym dostępem, bez konkretnej daty ukończenia go, to jest ryzyko, że go po prostu nie ukończymy.

W sytuacji, kiedy wybieramy się na kurs stacjonarnie, gdzie spotkania są zaplanowane z góry, dużo łatwiej jest znaleźć motywację na ukończenie takiego kursu.

Jak radzić sobie z przeciwnościami nauki zdalnej?

Po pierwsze, aby móc efektywnie uczyć się z domu, potrzeba zorganizować do tego odpowiednią przestrzeń. Na pewno nie powinien być to nasz pokój sypialniany, a tym bardziej łóżko. Najlepszym rozwiązaniem, jest oczywiście wyjście z domu np. do biblioteki lub kawiarni, gdzie moglibyśmy oderwać się od domowych spraw i skupić tylko na nauce.

Jeśli wolisz zostać w domu, to zorganizuj sobie do tego trochę osobnej przestrzeni. Aby łatwiej przyswajać wiedzę. Najlepiej jeśli rozpiszemy sobie dokładny plan nauki. Badania na temat technik szybkiego uczenia wykazują, że najlepiej jest zmieniać miejsce, gdzie powtarzamy materiał. Jeśli chcesz zostać z domu, a planujesz powtórki wiedzy, możesz na chwilę przejść do innego pomieszczenia, aby zrobić szybkie podsumowanie, tego co już wiesz.

Jeśli zacznie Ci doskwierać brak ludzi, to również i na to znajdzie się rozwiązanie. Poszukaj wśród swoich znajomych osób, zajmujących się daną tematyką i poproś ich o pomoc w nauce. Możecie wspólnie zorganizować np. powtarzanie materiału. Jeśli nie masz nikogo takiego, to poszukaj w swojej miejscowości, społeczności, które gromadzą się wokół danej tematyki. Nie muszą to być regularne spotkania, ale np. konferencje czy eventy.

Kiedy napotkasz trudności w zrozumieniu materiału, to nawet jeśli nie ma takiej możliwości oficjalnie, spróbuj skontaktować się z organizatorem szkolenia. Opowiesz o tym czego nie rozumiesz, jakie masz wątpliwości co do treści. Taka informacja, jest niezwykle cenna dla szkoleniowców, być może ubogacą oni nawet zawartość kursu o te elementy, które wskażesz.

 

Dołącz do społeczności i ucz się z innymi

Dobrym pomysłem będzie również poszukanie społeczności online. W Internecie można znaleźć fora internetowe, gdzie użytkownicy chętnie odpowiadają na pytania, grupy w mediach społecznościowych, czy poradniki blogowe. Nawet jeśli nie czujesz potrzeby, warto zerknąć na te miejsca, gdyż można nawiązać ciekawe znajomości, a być może nawet znaleźć pracę.

Wyznacz sobie konkretny kalendarz z datami i godzinami. Zaplanuj naukę swojego kursu, tak, aby mieć pewność, że gdy stracisz ochotę na naukę, nie przestaniesz realizować kursu. Trzymaj się wyznaczonych terminów. Niektórzy specjaliści, dają wskazówki jak to zrobić. Można na przykład skorzystać z małej karteczki, na której napiszesz „do dnia 20 listopada, skończę kurs grafiki”, podobno noszenie jej przy sobie i dzielenie się z innymi tym postanowieniem, daje dużo motywacji i chęci do nauki.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous New World - Kopanie skałek, Senne Łowisko, Prawda i Konsekwencje, Kluczem jest ektoplazma
Next Naturalnie - Recenzja - domino prosto z lasu