Jak to jest być komentatorem esportowym


Esport rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, a zatem nic dziwnego że coraz to więcej młodych ludzi chce wiązać swoją przyszłość właśnie z tą branżą. Dla wielu osób komentowanie największych potyczek esportowych to marzenie. Jedni będą mogli je spełnić, inni oczywiście nie, jednak warto na temat tego zawodu wiedzieć kilka rzeczy. Podobnie jak w przypadku innych mniej standardowych zawodów, czeka tutaj wiele okazji, jak i pułapek.

Jak zostać komentatorem esportowym?

Najbardziej rozpoznawalni komentatorzy esportowi rozpoczynali swoją karierę od zabawy. To właśnie ona wprowadziła ich w wielki świat, kiedy to z domowego, amatorskiego studia i relacji w serwisie Twitch otrzymali pierwsze szanse na profesjonalne występy. Trzeba jednak przyznać, że los jest niczym gra w kasyno – ciężko przewidzieć kolejne zdarzenia. Dla niektórych taka zabawa może przez długie lata być jedynie hobby, a dla innych już po kilku tygodniach przerodzić się w pełnoetatową pracę.

Za przykład można tutaj wziąć chociażby „izaka”, który swoją przygodę zaczynał od wspólnych streamów z przyjaciółmi. Po jakimś czasie rozpoczęły się pierwsze turnieje do komentowania, pierwsze współprace z markami, pierwsze duże osiągnięcia. Aktualnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego Counter-Strike’a, a jego głos zna chyba każdy fan turniejów w tę grę.

Aktualnie esport rozwija się w oszałamiającym tempie, co z kolei tworzy kolejne okazje do odnalezienia się w tej branży. Dla początkujących komentatorów sportów elektronicznych co jakiś czas pojawiają się tak zwane akademie, gdzie mogą oni próbować swoich sił. Najlepsi z nich otrzymają możliwość komentowania rozgrywek polskich profesjonalistów, a z czasem nawet międzynarodowych turniejów offline! Inną drogą jest rozpoczęcie współpracy z amatorskimi drużynami lub ligami. Komentując regularnie spotkania, nawet dla małej widowni, młody caster może zostać zauważony przez kogoś bardziej popularnego, kto da mu możliwość postawienia kolejnego kroku, napędzającego rozwój kariery.

Esport rządzi się swoimi prawami – to nie jest praca od 8 do 16

Jeśli wiesz, że bycie komentatorem esportowym będzie twoim pełnoetatowym zajęciem, musisz zdawać sobie sprawę z tego, ile wyrzeczeń cię czeka. Przede wszystkim esport nie jest tak zorganizowany jak chociażby piłka nożna. Turnieje odbywają się tutaj o nieregularnych godzinach, każde spotkanie może trwać zarówno kilkanaście minut jak i kilka godzin, a w najgorszych przypadkach, mecze mogą odbywać się na innym kontynencie, co oznacza inną strefę czasową i konieczność pracy w nocy lub nad ranem.

Dodatkowo, będąc naprawdę znaną twarzą esportu możesz być zapraszany na turnieje offline, które odbywają się na całym świecie. Kilka takich wypadów w roku potrafi nieźle namieszać w życiu, jeśli nie jesteś dobrze zorganizowany. Komentator musi lubić podróżować i poznawać nowych ludzi! Nierzadko bowiem przyjdzie mu pracować z innymi, a żeby transmisja mogła odbyć się na jak najwyższym poziomie, potrzebna jest doza elastyczności i empatii.

Komentowanie może stać się tylko dodatkowym zajęciem

Nierzadko zdarza się tak, że pierwotni komentatorzy stają się kimś innym w branży esportu. Oglądając z odpowiednim nastawieniem dziesiątki pojedynków tygodniowo można wynieść naprawdę dużo merytorycznych treści, które przydadzą się chociażby przy planowaniu strategii dla drużyny. Po odpowiednim czasie, w chwili wypalenia zawodowego, można zatem myśleć nad rozwojem w inną stronę. Pozostanie taktykiem lub trenerem jest na wyciągnięcie ręki, szczególnie jeśli jest się już dość znaną osobą w esporcie.

Osoby, które z niejednego pieca chleb jadły będą również doskonałymi osobami na tzw. grono ekspertów. Podczas wielu turniejów zatrudnia się kilka osób, które swoim merytorycznym komentarzem okraszają przerwy pomiędzy spotkaniami, dyskutując na temat rozgrywki, formy zawodników czy danych zagrań.

 

No Comment

Zostaw komentarz

Previous First Battle of Lincoln 1141 - Age of Empires IV - Kampania Norman
Next Darkest Dungeon 2 - Poradnik dla Początkujących - O czym chciałbym wiedzieć, zanim rozpocząłem grę?