Jak wybrać dobry serwis laptopów


Side view of crop young concentrated guy repairing laptop and sitting at table between different gadgets and tools

W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez sprawnego laptopa. Naprawa laptopów lub komputerów stacjonarnych to nie jest łatwe zadanie, dlatego należy je przekazać w ręce profesjonalistów. Ale jak wybrać dobry serwis, tak aby naprawa wykonana była rzetelnie, a my będziemy zadowoleni?

Jakie usługi świadczy serwis komputerowy?

Naprawa laptopów i komputerów jest stosunkowo popularną usługą, aczkolwiek nie oznacza to, że każdy serwis będzie w stanie odpowiednio zająć się uszkodzonym sprzętem. Awaria laptopa może wynikać zarówno z usterek mechanicznych, jak i problemów systemowych, a zakres napraw może być skrajnie różny. Usługi będące w ofercie serwisu komputerowego obejmują:

  • naprawę płyty głównej,
  • naprawę laptopa po zalaniu,
  • wymianę obudowy,
  • wymianę baterii,
  • usterkę gniazda ładowania,
  • usuwanie złośliwego oprogramowania,
  • przyspieszanie działania laptopa,
  • konserwację układu chłodzenia (jeśli sprzęt działa wolniej albo zacinają się różne programy),
  • pomoc w instalacji i aktualizacji systemów operacyjnych
  • oraz odzyskiwanie danych.

Zalanie laptopa

Zalanie laptopa zdarza się dość często. Ważna jest szybka reakcja, ale warto zachować spokój. Należy pamiętać, że woda przedostaje się do wnętrza sprzętu w ekspresowym tempie, w związku z tym komputer osobisty należy jak najszybciej odłączyć od prądu i wyłączyć. Później należy wyjąć baterię lub otworzyć sprzęt i odwrócić go do góry nogami – woda powinna wyciekać wszelkimi możliwymi kanałami. Następnie zanosimy laptop do serwisu – warto zapytać jak wygląda ocena szkód i diagnostyka. Naprawa zalanego sprzętu może zająć nawet dzień, o ile nie wymaga wymiany podzespołów. Po wykonanej naprawie klient otrzyma dokumentację podsumowującą, jakie dokładnie działania były przeprowadzone w ramach usługi serwisu.

Wymiana lub naprawa gniazda ładowania

Jeśli doszło do uszkodzenia gniazda ładowania, serwis może albo naprawić usterkę, albo wymienić część na nową. Jeśli gniazdo nie jest zupełnie zniszczone, wystarczy zlutowanie go we właściwych miejscach. Aczkolwiek, obsługa punktu najpierw powinna skonsultować się z klientem, który podejmie decyzję – naprawiać czy wymieniać. Czas wykonania naprawy to zazwyczaj kilka godzin.

Usługa door2door i usługa wysyłkowa

Jeśli interesuje nas oddanie uszkodzonego sprzętu do serwisu bez wychodzenia z domu, możemy skorzystać z opcji door2door. W tym przypadku to serwisant osobiście odbiera od nas komputer i dostarcza go do punktu napraw.

Druga opcja to naprawa wysyłkowa. Wysyłamy uszkodzony komputer czy notebook pocztą lub kurierem na wskazany adres.

Na co zwrócić uwagę wybierając serwis komputerów?

Naprawa laptopów i komputerów stacjonarnych powinna odbyć się w zaufanym punkcie, który zagwarantuje bezpieczeństwo danych zawartych w sprzęcie. Najlepiej byłoby oddać laptopa do sprawdzonego lub poleconego przez znajomych serwisu laptopów, ale nie zawsze takowy mamy.

Należy uważać, jeśli serwis kusi nas zaniżoną ceną, podczas gdy pozostałe aspekty budzą nasze wątpliwości – w takim serwisie mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan komputera.

Sprawdź jak długo serwis komputerowy działa na rynku

Serwis komputerowy, który działa na rynku od wielu lat, to wiarygodny i dobry serwis. Fakt, że jest na rynku długi czas, oznacza, że klienci często go wybierają, dzięki czemu miał szansę się utrzymać, a także ma duże doświadczenie w tej dziedzinie, które może okazać się bardzo pomocne podczas naprawy sprzętu komputerowego. Ponadto, masz pewność, że w takim miejscu laptop będzie w pełni bezpieczny.

Odwiedź stronę internetową firmy

Sprawdzając stronę internetową danego serwisu komputerowego, możemy dowiedzieć się jakich narzędzi używa, w jaki sposób serwis funkcjonuje i jaki dokładnie sprzęt elektroniczny dany punkt naprawia. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie opinii, jakie zostawiają zadowoleni (lub nie) klienci.

Upewnij się, że dany serwis komputerowy udziela gwarancji na naprawy

Przy przekazywaniu komputera do naprawy, warto upewnić się, że serwis udziela gwarancji na swoje naprawy.

Udaj się do serwisu laptopów, który oferuje bezpłatną diagnozę

Wybierając serwis laptopów, warto wybrać taki, który oferuje bezpłatną ocenę szkód i diagnozę, po której dopiero podejmiemy decyzję czy naprawa laptopa jest opłacalną opcją. Rzetelne serwisy nie pobierają opłat za wstępną diagnozę. Dzięki temu klient ma poczucie bezpieczeństwa, gdyż nie ryzykuje, zanosząc sprzęt do naprawy, gdyż jeśli na początku dowie się, że naprawa jest nieopłacalna (a czasem niemożliwa), nie wyda pieniędzy na uzyskanie tej informacji.

Ponadto, w dobrym serwisie, żadna naprawa nie jest wykonywana bez konsultacji z właścicielem sprzętu.

Zobacz, jak wygląda punkt obsługi klienta

Profesjonalny serwis komputerowy zazwyczaj zamieszcza w Internecie zdjęcia przedstawiające punkt obsługi klienta. Jeśli zdjęcia wzbudziły w Tobie wątpliwości co do rzetelności serwisu, nie zostawiaj tam swojego laptopa.

Szeroki wybór usług

Warto zdecydować się na serwis komputerowy, który oferuje szeroką gamę usług. Oznacza to, że w danym miejscu pracują fachowcy, którzy na laptopach znają się bardzo dobrze.

Serwis autoryzowany czy nieautoryzowany?

Jeśli sprzęt elektroniczny jest jeszcze na gwarancji, najkorzystniejszą opcją będzie oddanie go do autoryzowanego punktu. Jeśli natomiast czas gwarancji upłynął, nie ma takiej konieczności, szczególnie że często wydłuża to czas naprawy.

Wybór serwisu – podsumowanie

Przeglądając oferty serwisów, warto wybrać miejsce, w którym laptopy zostaną szybko, sprawnie i profesjonalnie naprawione. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą znaleźć taki punkt.

Poprzednio Armored Core 6 - Najlepsze bronie, które musisz posiadać
Następny Armored Core 6 - Strider - Jak pokonać bossa?