🎮 Poznaj główne punkty różniące zwykłe gry i hazard, dowiedz się, gdzie leży granica

Różnice między hazardem a grą online w 2021


Czy każda gra ma w sobie coś z hazardu? Na pewno nie. Ale to, w którym momencie zaczyna się hazard, to rzecz mocno dyskusyjna. Nie chodzi bowiem jedynie o rozróżnienie praktyczne, ale też na gruncie pewnym, jako że dostęp do hazardu jest z założenia ograniczony. Tylko jak się w tym odnaleźć?

Brak zgody co do podziału na gaming i hazard w Polsce

Polskie przepisy są dość rygorystyczne w kwestii hazardu, więc podział na zwykłe gry i gry hazardowe jest tu sprawą kluczową. Zgody jednak w tej sprawie nie ma, a przepisy zdecydowanie nie nadążają za rzeczywistością. O ile bowiem nie ma wątpliwości, że jednoręki bandyta za pieniądze to hazard, to już gry w wersji demo są za hazard uznawane tylko przez prawo, a przez ekspertów – niekoniecznie. Poza tym dochodzą jeszcze elementy hazardowe w grach zasadniczo niehazardowych. Również one budzą spore kontrowersje.

Loot-boxy i zakłady na skiny: są formą hazardu czy nie?

W grach, które właściwie nie mają hazardowego charakteru, pojawiają się hazardowe elementy: zakłady na skiny czy loot-boxy. Nie pojawiają się one zupełnie losowo – wymagają albo wykonania określonej akcji, albo wprost: zakupu obarczonego pewnym ryzykiem, że wartość otrzymanego przedmiotu będzie poniżej oczekiwań. Hazard na loot-boxach jest w zasadzie oczywistością i żaden ekspert z tym nie polemizuje. W takim razie jak gry obchodzą przepisy hazardowe? Wcale, ponieważ tego typu rozwiązania w ogóle nie zostały rozpoznane przez polskie prawo, nie ma więc przepisów, które należałoby obejść.

Na granicy: zachowania hazardowe w grach online

Czasem mechanika gry przewiduje element hazardu. O ile w grę nie wchodzi użycie prawdziwych pieniędzy, jest to coś, co wprawdzie tworzy pewne problemy w grach online, jednak nie jest zwykle uznawane za hazard. Ponieważ jednak wiele popularnych gier bazuje na mikropłatnościach, często na przykład zdobycie elementu wyposażenia albo poprawa statystyk postaci może zależeć od wpłacenia określonej kwoty, przy czym nie jest pewna, a jedynie prawdopodobna, co spełnia wymagania formalne hazardu. Wśród ekspertów nie ma też pełnej zgody co do tego, czy ryzykowanie wirtualną walutą jest także elementem hazardu – raczej tak, ale tutaj ważne w ocenie będą też inne czynniki, jak na przykład możliwość przejścia na hazard realnymi środkami.

Czy hazard w Polsce jest legalny?

To wszystko prowadzi do pytania o legalność elementów hazardowych w grach online. Możliwe są trzy scenariusze. Wspomniane już wyżej nierozpoznanie przez prawo to jeden z nich. Tutaj potrzebna by była ścisła definicja: hazard i gaming – jaka jest różnica. Drugi wariant to legalny hazard. Tego jest niewiele, ponieważ wymagania formalne wobec organizatorów są na tyle wysokie, że nie spełniają ich nawet największe kasyna online. Trzecia opcja to szara strefa – hazard nielegalny, który od legalnego różni się jedynie uznaniem przez agencje rządowe. Mechanika gier w tych dwóch ostatnich przypadkach będzie identyczna, różnica ogranicza się do statusu prawnego. Paradoksem może być więc to, że jakiś automat kasynowy online będzie legalny w jednym kasynie, a nielegalny w innym.

Najpopularniejsze gry mobilne w Polsce

Statista szacuje liczbę graczy na niewiele poniżej 3 miliardów. Nie ma tu rozróżnienia na rekreacyjne gry i hazard, co oczywiście generuje kolejne problemy z grami online i szacowaniem ich popularności. W Polsce natomiast od dość długiego czasu top-lista się nie zmienia, aczkolwiek też brak twardych danych o ilości aktywnych użytkowników. A na liście na przykład Asphalt, Fortnite, Minecraft czy CoD. Czasem też na dość wysokich miejscach trafi się jakiś slot na Android, ale nieprzesadnie często. Oczywiście część tych popularnych gier zawiera elementy hazardowe, takie jak loot boxy. Jest też czasem wyróżniana taka kategoria, jak darmowe gry hazardowe, ale to taki skrót myślowy, ponieważ jeśli brakuje elementu ryzyka na prawdziwych pieniądzach, to też nie ma pełnej zgody co do tego, czy można mówić o hazardzie. Najlepsze gry mobilne też będą różne na różnych platformach – iOS pod tym względem daje znacznie mniejszy wybór niż Android i tam udział gier w puli pobranych programów wynosi 30%, a na Androidzie 45%. 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Poprzednio Hades - Poradnik dla początkujących - 10 zasad łatwiejszej ucieczki
Następny Historia świata Cyberpunk 2077