Prędzej czy później, każdy gracz będzie musiał stanąć przed poważnym wyborem – jaką klawiaturę wybrać. Która z nich – mechaniczna czy membranowa jest lepsza? Dzisiaj odpowiem na to pytanie.

Oczywiście podstawą będzie tutaj moja wiedza jako długoletniego, liczącego już w kilkunastu latach w branży, gracza. Przez moje palce przebrnęło wiele różnych klawiatur, zarówno tych z najwyższego segmentu cenowego, jak i także modele bardziej budżetowe. Klawiatury biurowe oraz przeznaczone do grania czy też zwykłego codziennego użytkowania. Mam ściśle określone zdanie na temat klawiatur i dzisiaj się z Wami podzielę. Na warsztat weźmiemy klawiatury membranowe oraz klawiatury mechaniczne.

Czym się różnią klawiatury mechaniczne od membranowych?

Różnica wynika z tego, na jakim mechanizmie są umieszczone poszczególne klawisze klawiatury. Dokładny opis znajdziecie w kolejnych akapitach, jednak zanim do tego przejdziemy warto wiedzieć, że to właśnie klawiatury mechaniczne rządzą wśród rankingów klawiatur. Dlaczego? Powodów jest wiele i sam osobiście po latach także przeszedłem na klawiatury mechaniczne i swojego modelu używam już od lat – nie tylko do grania, ale także i do pisania.

Co to jest klawiatura membranowa?

Są to modele klawiatur, w których przyciski umiejscowione są, jak nazwa wskazuje, na membranach, specjalnych gumowych mechanizmach, które są tanie w produkcji. Sprawia to, że takie klawiatury są nieraz dużo tańsze od swoich mechanicznych odpowiedników. Warto tutaj mieć także na uwadze fakt, że tego typu klawiatury są dużo cichsze. Dzięki temu są one bardzo popularne w biurach czy też wśród graczy, którzy muszą zachować pewien stopień ciszy nocnej – jak na przykład u grających rodziców, którzy nie chcą zbudzić swojego dziecka. Niestety klawiatury membranowe są też dużo mniej trwałe niż mechaniczne, co w przypadku bardziej zaawansowanych graczy będzie dużą wadą. Trzeba też pamiętać o tym, że klawiatury membranowe, z mojego własnego doświadczenia, czyści się dużo ciężej.

Co to jest klawiatura mechaniczna?

Sytuacja się zmienia w przypadku klawiatur mechanicznych, które jak już wspomniałem są bardzo popularne wśród graczy. Są one najczęściej głośniejsze, chociaż nie jest to regułą i dzisiaj coraz więcej klawiatur mechanicznych ma specjalne rozwiązania tłumiące. Sam mam taką klawiaturę i nie mogę powiedzieć, żeby była ona szczególnie głośniejsza w porównaniu do moich starych klawiatur. Klawiatury mechaniczne są też dużo łatwiejsze w czyszczeniu – łatwo z nich zdejmuje się przyciski i w ten sposób bez problemu można wyczyścić nawet najgłębsze zakamarki klawiatur. Teoretycznie także klawiatury mechaniczne powinny być droższe, ale to także nie jest prawda – sam używam od ponad dwóch lat klawiatury mechanicznej, którą kupiłem na promocji za 40 zł. Nie jest głośna i spełnia swoje zadanie.

Dodatkowym aspektem o którym należy pamiętać przy klawiaturach mechanicznych, jest rodzaj przełączników przycisków klawiatury, który jest w nich zawarty. Można go podzielić na parę rodzajów, które różnią się naciskiem oraz momentem aktywacji. Sprawia to, że sprawują się one w różnych sytuacjach. Tak więc Czerwone przełączniki aktywują się bardzo lekko, co sprawia, że przycisk natychmiast reaguje na lekki nacisk – tego typu mechanizmy są najczęstsze w dobrych klawiaturach gamingowych. Czarne są podobne do czerwonych, ale wymagają trochę większego nacisku. Potem są niebieskie, które są głośne i reagują w połowie nacisku – są bardzo popularne wśród osób które dużo piszą. Ostatnimi są brązowe, które są kompromisem między czerwonymi i brązowymi klawiaturami mechanicznymi. Te są przeznaczone dla osób które jednocześnie używają jej do grania oraz do pisania. Podsumowując wszystkie przedstawione informacje, lepsza będzie klawiatura mechaniczna. Porady odnośnie sprzętu gamingowego, recenzje gier i różne porady komputerowe można znaleźć na portalu Ekspert Ceneo.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Arnak - Recenzja insertu E-Raptor
Next Conqueror's Blade - Poradnik dla Początkujących - Jak zostać lepszym dowódcą?