Kobiety zapomniane. Marvel.


Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi, czasami to tylko „dzień dobry” w spożywczaku, czasami jakaś dłuższa relacja. Jedni zapadają nam w pamięć na lata, innych wymazujemy z niej gdy tylko znikają z pola widzenia. Jak się okazuje superbohaterów też to spotyka. W tym artykule skupimy się na bohaterkach świata Marvela, które kiedyś tam się pojawiły, ale nie zapadły mocno w pamięć fandomu. Dla niektórych być może to będą postaci, które widzą po raz pierwszy. Ciekawi?

SQUIRREL GIRL

Doreen Green, bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko, jest studentką informatyki Uniwersytetu Empire State (tego samego, na którym uczył się Spider-Man). Do tego ma puszysty wiewiórczy ogon i jak domyślić się można posiada moce… wiewiórki. Nie brzmi imponująco? A co jeśli powiem, że dzięki nim pokonała na przykład Thanosa i światożercę wielkości planety? Squirrel Girl jest doskonałym przykładem postaci, której moce nie są tak oczywiste, ale na polu walki sprawdzają się wzorowo. Do tego warto dodać, że Doreen jest bardzo ciepłą osobą i zanim użyje siły zawsze próbuje najpierw środków pokojowych. Jej mentorem jest Tony Stark, o którego zainteresowanie mocno musiała zabiegać, chociażby ratując mu życie podczas swojej pierwszej misji. Krótko mówiąc, Squirrel Girl można opisać jako amatorkę orzeszków, pogromczynię rzezimieszków.

MOON GIRL

Czy można chodzić do czwartej klasy podstawówki, być najmądrzejszym człowiekiem na świecie, za przyjaciela mieć czerwonego dinozaura i mieć tajne laboratorium pod szkołą podstawową? Witam w świecie Lunelli Lafayette. Lunella swoje moce zawdzięcza genowi Inhumans, który uaktywnia się pod wpływem mgły terrigenu. Na szczęście może je monitorować dzięki projektorowi Omni-fal, stworzonemu przez Kree. Jak odkryto, że Moon Girl jest najmądrzejszym człowiekiem na świecie? Zbadał to osobiście Bruce Banner, wykonując test ilorazu inteligencji własnego pomysłu. Małą superbohaterkę należało wprowadzić nieco w świat herosów, w czym pomagały jej Ms. Marvel oraz Ironheart. Przez chwilę Lunella była nawet członkiem Fantastycznej Czwórki, ale zrezygnowała aby walczyć ze złem razem ze swoim przyjacielem czerwonoskórym tyranozaurem z innego wymiaru Devilem.

SILK

Co się stanie gdy do jednego garnka wrzucimy dziewczynę z koreańskiej rodziny, pająka, który ugryzł Petera Parkera, 15 lat przesiedzianych w bunkrze i martwego chłopaka owej dziewczyny? Powitajcie Silk, lub jak kto woli Pajęczą Oblubienicę. Dziewczynę, która przewyższyła zdolnościami Spider-Mana, mimo że ugryzł ich ten sam pająk. Cindy Moon nie miała łatwego dzieciństwa, a do tego 15 lat spędziła w bunkrze ukrywając się przed Morlunem – pożeraczem ludzi-pająków, przez co ma tyły jeśli chodzi o technologię. Była podwójnym szpiegiem SHIELD, jednak to do czego dążyła najbardziej to odnalezienie swojej rodziny. I wiecie co? Udało się jej. Agentka Moon jest aktualnie członkiem Akademii SHIELD i szykuje się do kolejnej misji. Jakiej? Może się kiedyś dowiemy.


AMERICA CHAVEZ

Znacie jakąś silną kobietę? Ale taką serio silną? To pomnóżcie to razy sto i przed Wami stanie America Chavez. Jej historia zaczęła się na planecie Fuertona, będącej częścią Utopii (zamieszkanej przez same kobiety). Będąc dzieckiem wchłonęła Demiturga, czyli świadomą energię zasilającą życie na planecie. Dodatkowo potrafiła otwierać portale międzywymiarowe dosłownie bijąc czasoprzestrzeń. Gdy uciekła z Paraleli Utopii przypadkiem trafiła na Ziemię i odkryła, że kulturowo blisko jej do Latynosów. Niedługo potem została zwerbowana do Young Avengers i to – uwaga – przez Lokiego. Następnie została członkiem Ultimates, gdzie poznała chociażby Blue Marvela, Czarną Panterę oraz Kapitan Marvel. Ogólnie rzecz biorąc America była taką osobą, która każdy problem mogła rozwiązać za pomocą pięści i kopniaka, ale z czasem nauczyła się, że nie tylko siła się liczy. Czasem trzeba swoje ruchy przemyśleć.

Jeśli jesteście ciekawi opowieści o innych kobietach obdarzonych supermocami z universum Marvela, to polecam książkę Lorraine Cink „Marvel. Superbohaterki”. Znajdziecie tam historie 65 kobiet, które wpłynęły na los świata.

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous Sanctum - Po Jednej Partii
Next Altered Carbon - Recenzja ze Spoilerami - Sezon 2.0