Lost Ark – Karty i System Kart – Poradnik


Lost Ark posiada wiele nie zawsze logicznych mechanik, które na początku mogą wydawać się bardzo skomplikowane, a sama gra niespecjalnie próbuje je objaśnić. Tak właśnie jest z systemem kart kolekcjonerskich, który zostaje wprowadzony prawie na początku gry, a największe znaczenie ma właśnie dla endgame.

Mówiąc w wielkim skrócie, system kart w Lost Ark to mechanika pozwalająca na zbieranie kart przedstawiających bohaterów, postacie niezależne, przedmioty oraz wrogów (w tym bossów). Karty te pasywnie dobierają się do przynajmniej jednego z wielu zestawów dając nam konkretne korzyści – zarówno dla pojedynczego bohatera, jak i oddzielnie dla wszystkich innych postaci które zrobiliśmy na naszym koncie (roster). W ten o to sposób rozwijamy jedną olbrzymią kolekcję kart, które to mogą wpływać na wszystkie postacie na naszym koncie. Zajrzyj także do naszego poradnika dla początkujących graczy do Lost Ark.

Jakie bonusy dają karty w Lost Ark?

System kart w Lost Ark daje dostęp do dwóch innych rodzajów bonusów. Pierwszym z nich i trudniejszym do zdobycia, gdyż nie raz wymaga większej liczby rzadkich kart są zestawy, które możemy aktywować w naszej tablicy. Jest to pierwsza zakładka po wejściu do menu kart. Tutaj będziemy przesuwać karty z lewej listy do matrycy pośrodku. Jesteśmy w stanie aktywować tak sześć kart, a zestawy dają różne bonusy w zależności od liczby kart aktywowanych w matrycy. Musicie przy tym pamiętać, że nie wszystkie zdobywane karty należą do tych zestawów. To jeden z pierwszych problemów, których nie mogłem zrozumieć po rozpoczęciu zabawy z systemem kart w Lost Ark. Zestawy na tej liście często dają wyspecjalizowane bonusy, które możemy aktywować i zmieniać w zależności od sytuacji. Jeżeli na przykładwalczymy z bossem wrażliwym na obrażenia światła, to tutaj z czasem znajdziecie zestaw zwiększający takie obrażenia (oraz przy tym zwiększający obronę przed ciemnością). Są to bonusy nieraz sytuacyjne i skierowane na określoną aktywność.

Drugim bonusem jakie dają karty w Lost Ark są komplety w kolekcji kart. Te znajdziemy w drugiej zakładce i dają one najczęściej bonusy do statystyk zarówno związanych z walką. Tych zestawów i bonusów nie musimy aktywować i są one działające dla wszystkich postaci na naszym koncie. Jedyne o co musimy zadbać, to o zdobycie odpowiednich kart do naszego zestawu. Ulepszając wszystkie karty z danego zestawu (jeżeli już go mamy uzupełnionego) aktywujemy kolejne bonusy, często bardziej wyspecjalizowane jak np. zwiększanie obrażeń dla nieumarłych. Te także są aktywne dla wszystkich postaci.

Jak zdobywać karty w Lost Ark?

Istnieją różne sposoby zdobywania kart w grze Lost Ark. Część z nich zdobędziemy wykonując misje z naszego notatnika. Przy pierwszym przejściu gry będziesz w stanie ukończyć większość lokacji do poziomu mniej więcej 60 – 70%. To wystarczy by zdobyć określony pojedynczy egzemplarz karty. Będzie on wystarczający do aktywacji pierwszego poziomu ulepszeń na liście kart, jednak kolejne poziomy będą wymagać kolejnych egzemplarzy tej samej karty. Karty możemy też zdobywać wykonując kolejne zadania w grze, część z nich będzie nawet powtarzalna, więc jeżeli będziemy regularnie logować się do gry i robić te questy, to otrzymamy z czasem sporą kolekcję.

Innym pewnym sposobem na zdobywanie nowych kart jest wykonywanie dungeonów oraz walka z world bosses, które nie raz wymagają od nas dołączenia się do grup innych graczy. Ci bossowie jednak często dropią karty, w tym przedstawiające ich samych. Pokonując bossów z początkowych terenów prawdopodobnie zdobędziesz swój pierwszy podstawowy zestaw. Tak było w moim przypadku. Właściwie karty można zdobywać z najróżniejszych aktywności, zwłaszcza z końca gry, więc prawdopodobnie grając i robiąc swoje zdobędziesz pokaźny zestaw. Niestety obowiązuje tutaj niejednokrotnie olbrzymia losowość, a zestawy mogą mieć różną przydatność w zależności od postaci którą grasz. Przy planowaniu altów warto mieć na uwadze jakie karty chcemy mieć w zestawie. Jeżeli nie wiesz jakie klasy wybrać, to zajrzyj do naszego poradnika z klasami do Lost Ark.

Jak ulepszać karty?

O ile zdobywanie kart to bardzo losowy proces i czasami będziesz musiał się namęczyć by zdobyć upragniony deck, to już ich ulepszanie jest bardzo mocno ukierunkowane i pozwoli Tobie ulepszać te karty, które chcesz. Każda karta może zostać ulepszona o maksymalnie pięć poziomów i będziesz potrzebować do tego doświadczenia, które zdobędziesz głównie poprzez poświęcanie duplikatów. W ten sposób będziesz usuwać z talii karty, które nie są Tobie potrzebne, by wzmacniać te, których najpotężniejsze bonusy chcesz przebudzić i faktycznie potrzebujesz oraz chcesz używać.

Oprócz tego będziesz potrzebować duplikatów danych kart by je ulepszyć. Może to być duży problem i będzie wymagać od Ciebie naprawdę sporo czasu by zdobyć duplikaty najpotężniejszych kart należących do najlepszych zestawów. Jednak warto, gdyż w ten sposób wzmocnisz wszystkie swoje postacie dostarczając naprawdę solidnego kopa swoim altom lub też dając sobie niezłą przewagę podczas zabawy na końcowym etapie gry.

Podsumowanie

System kart w Lost Ark to świetny sposób na wzmocnienie swoich postaci dzięki pasywnemu graniu. Bez robienia ukierunkowanych działań na zdobywanie kart zdobędziemy sporo ich egzemplarzy, po prostu raidując lub też robiąc dungeony. System kart został obmyślony w taki sposób, by nie kolidował z główną osią zabawy i dawał nam pasywny rozwój w zależności od aktywności które kończymy. Po prostu grając zdobędziemy solidne zestawy kart, które potem będziemy poświęcać oraz ulepszać w sposób jaki nam najbardziej odpowiada. Warto co jakiś czas zaglądać do zakładek z kartami by sprawdzić co nowego się odblokowało oraz co możemy ulepszyć, jednak nie traktowałbym tej mechaniki jako celu samego w sobie. Raczej jako świetny dodatek do pozostałych elementów gry.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Tabannusi: Budowniczowie Ur - recenzja - czy trudna nazwa jest wyznacznikiem dobrej gry ?
Następny Mitropia - recenzja - złap zanim złapią Ciebie!