MS Batory – Recenzja Gry – Zbrodnia doskonała


Podsumowanie

MS Batory to bardzo ciekawa gra planszowa, z fajną opcją własnoręcznego składania planszy.
Przyjemność z rozgrywki 85%
Regrywalność 80%
Interakcja 70%
Wykonanie 80%
Cena 75%
Pros
Bardzo ciekawa rozgrywka
Dużo główkowania nad planszą
Świetna dla dwóch osób
Fajne wykonanie
Cons
Trochę za mało interakcji

Dzisiaj wyjątkowo pozwolę sobie na małą odskocznię od tematu samej gry. Gra jak już wiecie nosi tytuł MS Batory, i rzeczywiście istnieje statek o dokładnie takiej samej nazwie. MS Batory to polski statek pasażerski, transatlantyk, który pływał to wodach do 1969 roku. Statek miał bardzo wdzięczny przydomek Lucky Ship.

Parostatkiem w piękny rejs

MS Batory jest grą trochę inną od pozostałych, a to za sprawą robiącej wrażenie planszy 3D, która ma za zadanie odwzorowanie struktury statku. Fani różnorakich konstrukcji powinni się ucieszyć, ponieważ model statku składa się samemu. Wcale nie jest to takie proste zadanie.

MS Batory można skategoryzować jako grę dedukcyjną, po części logiczną. Na pewno spodoba się rodzinom z dziećmi i fanom główkowania przy planszy. Jest przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy, a odpowiedni wiek gracza to 12 lat i w górę. Grę się rozkłada dosyć szybko, a rozgrywka trwa około godziny zegarowej.

Założenia gry MS Batory

Zasady gry MS Batory są naprawdę, bardzo, bardzo proste. Aby zacząć cieszyć się rozgrywką należy najpierw przygotować wyżej wspomnianą trójwymiarową planszą i położyć ją na stół. Następnie bierzemy 12 pionków postaci i losowo umieszczamy je na białych polach. Potem rozdajemy każdemu z graczy zasłonkę, tak by nikt nie mógł zobaczyć naszych poczynań oraz długopis i jedną kartkę z notesu.

Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest przetasowanie talii postaci i w przypadku rozgrywki we dwoje, należy każdemu graczowi dać pięć kart, a trzy pozostałe ukryć. Później kolejno tasujemy talię wydarzeń i jedną z kart wykładamy. Do przetasowania została nam talia pytań, po wykonaniu tej czynności każdemu z graczy dajemy po dwie z tych kart, a trzy wierzchnie kładziemy na środku stołu.

Generalnie podczas swojej tury każdy z graczy ma do wykonania trzy kroki: przemieszcza postacie i zdobywa tym samym karty, zagrywa z ręki karty pytań, oraz zadaje pytanie, które przybliży go do zwycięstwa. To w zasadzie tyle z zasad, oczywiście w instrukcji są one bardziej rozpisane, ale nie będę Was tutaj zanudzać. Zwycięzcą jest gracz, ktory zdemaskuje złodzieja, który miał czelność ukraść błyskotki hrabiny.

Regrywalność

MS Batory jest grą o dość dużej regrywalności, sama w sobie jest bardzo ciekawa, zmusza do myślenia, za każdym razem podczas rozgrywki dzieje się coś nowego. Gra świetnie skaluje się na dwie osoby, ale jeszcze lepiej działa w przypadku gry w większym gronie. Ponadto dzięki angielskiej instrukcji i odrębnej tali kart z angielskimi napisami możemy zaprosić do gry znajomych nie mówiących po polsku. Gra ma dość klarowne zasady, jest odpowiednia dla rodzin, oraz cechuje ją niski próg wejścia, więc osoby nie grające w planszówki powinny świetnie sobie z nią poradzić.

Interakcja w grze MS Batory

W grze MS Batory praktycznie nie ma negatywnej interakcji, ponieważ każdy działa na swoją wygraną. Gracze po cichu za zasłonkami obstawiają wygraną, nie ma jak dopiec przeciwnikowi. Zaś jeśli chodzi już o jakąkolwiek interakcję to jest ona obecna, dzięki mechanizmowi zadawania pytań. Ze względu na brak możliwości przeszkadzania sobie w rozgrywce gra będzie odpowiednia dla rodzin z dziećmi.

Wykonanie

Gra jest bardzo fajnie wykonana. Cała zawartość jest schowana w dość dużym pudełku, i dość ciężkim przy okazji. Na opakowaniu mamy grafikę przedstawiającą załogę statku oraz statek. Grafiki są bardzo przyjazne dla oka. Po otworzeniu pudełka w środku znajdziemy wiele elementów w formach, które posłużą nam potem do składania planszy, są to elementy składowe statku. Cały statek po złożeniu trzyma się stabilnie, jest w bardzo żywych kolorach, żadne elementy nie wypadają. Oprócz składników statku znajdziemy również notes, który przyda się do notowania naszych spostrzeżeń podczas rozgrywki. Jest bardzo czytelny z dużą ilością kartek. Idąc dalej mamy wiele kart, które dzielą się na dwie talie, tą z polskimi napisami, i drugą z angielskimi. Dokładnie tak samo jest z instrukcją, połowa jest po polsku, połowa zaś po angielsku dlatego sprawia wygląd bardzo grubej i obszernej. Oprócz wyżej wymienionych komponentów znajdziemy jeszcze tekturowe pionki postaci oraz transparentne podstawki do naszych pionków.

Cena

MS Batory kosztuje około 120 złotych. Uważam, że nie jest to wysoka cena jak za tę zawartość, zwłaszcza, że gra jest naprawdę niezła. Z powodzeniem możecie kupić tą grę komuś na prezent. Gra jest idealna dla rodzin na zimowe wieczory, fajnie wtedy zasiąść razem do wspólnej dedukcji.

Podsumowanie

MS Batory to bardzo ciekawa gra planszowa, z fajną opcją własnoręcznego składania planszy. Gra powinna się spodobać fanom główkowania, gier detektywistycznych, oraz rodzinom z dziećmi. Ze względu na obecny język angielski gra pozwala na uczestnictwo równie osoby nie posługujące się językiem polskim, a Polakom daje możliwość podszkolenia umiejętności językowych. Gra świetnie się skaluje praktycznie na każdą liczbę osób. W grze nie znajdziemy negatywnej interakcji, więc ta pozycja powinna się spodobać osobom, które za nią nie przepadają. Szczerze mówiąc, jak zobaczyłam grafikę na pudełku, to nie sądziłam, że podczas rozgrywki będziemy przeprowadzać śledztwo. Mam nadzieję, że Was również ta gra nie jeden raz zaskoczy!

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Inuyashiki - Przerażające, dziwne czy piękne?
Następny Brett Peter V - Otchłań Księga 1 - Recenzja