Myszka bezprzewodowa to od wielu lat już standardowe wyposażenie właścicieli komputerów stacjonarnych i laptopów. Pozbawiona plączącego się kabla pozwala na wygodne surfowanie po internecie, pracę czy nawet granie. Wydaje się, że jej zalety zdecydowanie przewyższają wady. Nie wiesz, jak wybrać odpowiednią dla siebie mysz bezprzewodową? Przyglądamy się najważniejszym funkcjom i parametrom.

Myszka bezprzewodowa – wady i zalety

Mysz Bluetooth jest bardzo częstym wyborem, jednak nie dla każdego oczywistym. Jak wiele sprzętów, również ten ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od wad.

Myszki bezprzewodowe z reguły nie są polecane graczom. Dlaczego? Zazwyczaj mają one nieco dłuższy czas reakcji niż modele wyposażone w kabel, a jak wiadomo – podczas rozgrywek liczy się każdy ułamek sekundy. Dla niektórych użytkowników wadą może być konieczność wymiany baterii, jeśli w ten sposób zasilana jest myszka. W przypadku myszy przewodowych takiej konieczności nie ma, więc nie inwestujemy dodatkowo w ten zakup.

Na szczęście zalety myszy bezprzewodowych przewyższają ich wady. Nic dziwnego, że są tak często wybierane do domowego i profesjonalnego użytku. Wielu użytkowników chwali sobie brak kabla – nic się nie plącze, nie musimy też martwić się o estetykę na biurku. Co więcej, najczęściej możemy obsługiwać komputer czy telewizor z większej odległości, np. siedząc wygodnie na kanapie. Myszka bezprzewodowa jest więc po prostu niezwykle wygodna w codziennym użytkowaniu.

Jaka mysz bezprzewodowa?

Przejdźmy do konkretów. Co powinna mieć dobra mysz Bluetooth? Na co zwrócić uwagę?

Rozdzielczość

Rozdzielczość myszy określa jej czułość. Parametr ten określany jest w DPI – im większy ten wskaźnik, tym bardziej czułe jest urządzenie. Do pracy biurowej, pisania czy przeglądania internetu wystarczy stosunkowo niewielka czułość od 800 do 2000 DPI. Z kolei czułość powyżej 10000 DPI znajdziemy w myszkach przeznaczonych dla gamerów.

Rodzaj – optyczna lub laserowa

Ważne jest, aby poznać różnice między myszką optyczną a laserową. Myszki optyczne nie posiadają elementów mechanicznych, dzięki czemu są odporne na zabrudzenia. Zaletą jest też możliwość używania ich na niemal każdej powierzchni, nie tylko płaskiej, ale też lekko nierównej. Modele optyczne są tańsze od laserowych, jednak jeśli zależy nam na precyzji, powinniśmy wybrać drugi rodzaj.

Myszka laserowa najlepiej działa na odpowiedniej podkładce. Jest znacznie dokładniejsza od myszy optycznej, co sprawia, że chętnie korzystają z niej graficy czy architekci, ale też gracze. W parze z wysoką precyzją idzie jednak cena – za mysz laserową trzeba zapłacić nieco więcej.

Inne elementy

Oprócz wymienionych już parametrów przed zakupem sprawdź inne detale, które mogą świadczyć o tym, czy konkretny model będzie dla Ciebie odpowiedni. Dla niektórych ważny może być zasięg myszy – szczególnie, jeśli chce korzystać z niej z pewnej odległości np. od komputera. Dobrze sprawdzają się też przyciski do własnej konfiguracji – z tej opcji bardzo chętnie korzystają gamerzy. Świetną opcją jest też możliwość ładowania myszy w trakcie jej używania. Ta cecha dotyczy zwłaszcza myszy ładowanych, a nie zasilanych bateriami. Dzięki temu nie potrzebujemy zapasowej myszy i zawsze możemy korzystać z naszego urządzenia.

Chcesz przyjrzeć się konkretnym modelom? Zobacz polecane myszki na Neonet: https://www.neonet.pl/akcesoria-komputerowe/myszki.html i zobacz, które z akcesoriów sprawdzi się w Twoim przypadku.

1 Comment

  1. burbon
    5 stycznia 2021
    Odpowiedz

    Ja kierowałem sie stosunkiem ceny do jakosci i parametrami dlatego mam genesisa xenon 800 z najlepszym na rynku sensorem i wymiennymi panelami

Zostaw komentarz

Previous Dobble Kraina Lodu - recenzja - Elsa z bandą wskakują na Dobble
Next Iron Harvest - Recenzja - Rdzawe roboty