Najciekawsze Easter Eggi w filmach Harry Potter!


Jak co roku lubię powrócić do serii filmów o młodym czarodzieju i jego przyjaciół. Wydawałoby się, że po tylu razach znam filmy na pamięć, jednak są kwestie, które do tej pory mnie zaskakują. Oto najciekawsze Easter Eggi w filmach Harrry Potter!

Czym w ogóle są easter eggi?  Według miejski.pl to ukryte przed użytkownikiem treści w interaktywnych produktach cyfrowych (gry, aplikacje, filmy) lub jawne nawiązanie do innej treści, ale w oczywisty sposób niepasujące do treści/fabuły produktu (często burzące czwartą ścianę). Mają najczęściej akcent humorystyczny lub nawiązują do innego znanego produktu (gry/filmu/postaci/książki).

HP: Kamień Filozoficzny

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Umiejętności Harry’ego do gry w quidditcha objawiają się dość wcześnie, podczas jego pierwszego roku w Hogwarcie. Zauważyła to profesor Minerva McGonagall, głowa Gryffindoru, co pamiętamy w scenie, której Harry pomagał Neville’owi w odzyskaniu przypominajki. Nawiązuje to poniekąd do faktu, że sama McGonagall całkiem nieźle zna się na grze. W pierwszym filmie, kiedy Harry wyraża obawy dotyczące swoich umiejętności Hermiona zapewnia go, że doskonałość w grze ma we krwi. Prowadzi Harry’ego i Rona do wystawy trofeów w Hogwarcie, wskazując, że ojciec Harry’ego, James, został doceniony za swoje umiejętności w quidditchu jako uczeń. Wiele osób może przeoczyć,  że mniejsza tabliczka obok nazwiska Jamesa Pottera informuje, że McGonagall sama zdobyła nagrodę Quidditcha w 1971 roku.

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

W całej serii o Harrym Potterze twórcy filmowi od samego początku wykorzystują wskazówki wizualne, aby sprytnie zapowiadać przyszłe wydarzenia. Przykład tego można znaleźć w szachowym segmencie czarodziejów w „ Kamieniu filozoficznym”. Znacząca część filmu przedstawia Harry’ego zapoznającego się z różnymi aspektami czarodziejskiego świata, a jego przyjaciel Ron Weasley pokazuje mu jak czarodzieje spędzają wolny czas. W jednej scenie Ron przekazuje wiedzę na temat intensywnej gry w szachy czarodziejów, w której figury niszczą się nawzajem po porażce. W tej grze królowa Rona porywa jednego z rycerzy Harry’ego. Choć pozornie niepozorna, scena ta stanowi subtelną zapowiedź kulminacyjnego momentu w dalszej części filmu. Trio składające się z Rona, Harry’ego i Hermiony musi wziąć udział w naturalnej wielkości partii szachów czarodziejów, aby pokonać jedno z wyzwań i odzyskać Kamień Filozoficzny.

HP: Komnata Tajemnic

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Koncepcja niewybaczalnych klątw pojawia się po raz pierwszy w czwartym filmie, kiedy Barty Crouch Jr., przebrany za profesora Alastora Moody’ego, informuje klasę o nich. Jednakże może pozostać niezauważone, że klątwa zabijająca pojawia się na krótko na końcu Komnaty Tajemnic.  W scenie, gdzie Harry Potter konfrontuje się z Lucjuszem Malfoyem w związku z umieszczeniem przez niego pamiętnika Toma Riddle’a w kotle Ginny Weasley. Pomimo wyraźnych dowodów Lucjusz stanowczo zaprzecza swojemu zaangażowaniu. Niemniej jednak Harry’emu udaje się przechytrzyć Lucjusza, bo manipuluje go tak, aby dał Zgredkowi skarpetkę, dzięki której zostanie wyzwolony. Wściekły Lucjusz unosi różdżkę w stronę Harry’ego, gotowy rzucić niesławne zaklęcie „Avada Kedavra”. Na szczęście Zgredek interweniuje, zapobiegając śmiertelnemu wypadkowi. W przeciwnym razie Harry’ego spotkałaby śmierć w sercu Hogwartu, w biały dzień.

Pomimo otaczających go problemów etycznych Gilderoy Lockhart posiada mnóstwo uroków, które urzekają jego zwolenników, jak i część publiczności. Jako zdobywca nagrody za najbardziej czarujący uśmiech tygodnika „Czarownica” i odnoszący sukcesy autor kroniki „swoich” ekscytujących przygód, Lockhart pilnie utrzymuje swój wizerunek.  Jedną z jego metod jest prezentowanie się w jak najbardziej atrakcyjny sposób, łącznie z ewentualnym użyciem peruki. W Komnacie Tajemnic rozgrywa się scena, w której Lockhart chowa swoją luksusową blond perukę, przygotowując się do uchylenia się od wejścia do komnaty. To wskazuje możliwość, że Lockhart zmaga się z łysieniem, a jednocześnie nieustannie stara się zachować młodzieńczy i czarujący wizerunek, z którego jest znany.

HP: Więzień Azkabanu

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Romantyczna fabuła pomiędzy Ronem Weasleyem i Hermioną Granger rozwija się stopniowo, osiągając pełne ujawnienie w piątym filmie, ale jej korzeni można doszukiwać się we wcześniejszych trzech filmach. W pierwszych filmach dynamika relacji Rona i Hermiony przeżywa wzloty i upadki, naznaczone częstymi kłótniami i późniejszymi pojednaniami. Podczas burzliwej podróży Ron konsekwentnie wykonuje wzruszający gest – niezmiennie jako pierwszy zauważa nieobecność Hermiony. W przypadkach, gdy Hermiona wykorzystuje swój Zmieniacz Czasu, aby uczęszczać na inne zajęcia, Ron wyróżnia się jako jedyna osoba, która uważnie obserwuje i komentuje miejsce jej pobytu.

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Warner Bros. podjął próbę rozszerzenia serii o Harrym Potterze poprzez wypuszczenie w 2016 roku filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, który przedstawia podróż Newta Skamandera przez Atlantyk do Ameryki w poszukiwaniu zagubionych magicznych stworzeń. Nie było to jednak inauguracyjne wystąpienie Skamandera w filmie o Harrym Potterze. W scenie, w której Fred i George Weasleyowie wręczają Harry’emu niesławną Mapę Huncwotów i instruują go, jak z niej korzystać, mapa ujawnia lokalizacje wszystkich czarownic i czarodziejów w Hogwarcie.  Także imię Newta Skamandera widnieje na mapie, pokazując go przemierzającego korytarze szkoły czarodziejów (w środkowo-prawym obszarze mapy). To odkrycie sugeruje, że Scamander odwiedził Hogwart, gdy Harry był uczniem.

HP: Czara Ognia

Jednym ze śmieszniejszych easter eggów w Harrym Potterze jest taniec Macareny w trakcie Harry’ego Pottera i Czary Ognia. Podczas jednej ze scen w czasie Turnieju Trójmagicznego dopingująca część drużyny z Beauxbatons odwzorowuje znaną choreografię tańca. Ta dziwaczna scena nadaje magicznej rywalizacji atmosferę prawdziwego wydarzenia w szkole średniej, przypominającą coś, co można zobaczyć w zwykłych szkołach niemagicznych ludzi.

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Czara Ognia zawiera też krytykę i komentarz na temat traktowania zwierząt w przemyśle rozrywkowym. W noc poprzedzającą pierwsze wydarzenie Turnieju Trójmagicznego film przedstawia smoki zamknięte w małych klatkach, szturchane przez swoich opiekunów, a następnego dnia wykorzystywane do czarodziejskiej rozrywki. Reżyser Mike Newell chciał zapewnić widzów o etycznym traktowaniu fantastycznych stworzeń. Cierpliwi widzowie, którzy poczekają do samego końca Czary Ognia, odkryją zachwycający szczegół sprytnie wkomponowany w napisy końcowe. Wiersz w napisach końcowych wyraźnie zapewnia fanów Pottera, że „podczas kręcenia tego filmu nie ucierpiały żadne smoki”.

HP: Zakon Feniksa

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

W Zakonie Feniksa Harrego spotyka niefortunny incydent na Privet Drive. W obliczu ataku Dementora, jako nieletni czarodziej, używa Zaklęcia Patronusa, aby chronić siebie i Dudleya. Pomimo defensywnego charakteru użytej magii, Harry wpada w kłopoty i zostaje wezwany na proces w Ministerstwie Magii. W towarzystwie Artura Weasleya tytułowy bohater uczy się wyjątkowego sposobu na dostęp do Ministerstwa Magii – za pośrednictwem budki telefonicznej. Weasley wprowadza kod 6-2-4-4-2, który nana starej klawiaturze telefonicznej układa się w słowo M-A-G-I-C  Chociaż współczesne dzieci mogą nie być zaznajomione z tą metodą ze względu na odrębne klawiatury w smartfonach, ten easter egg nadaje fabule nostalgicznego akcentu.

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Niezależnie od tego, czy ktoś woli śniadanie na słono, czy na słodko, płatki zbożowe zajmują szczególne miejsce jako jedna z najbardziej lubianych porannych opcji w Wielkiej Brytanii, nawet wśród uczniów Hogwartu. W Zakonie Feniksa scena w jadalni przedstawia starannie ułożone na stole pudełka po płatkach śniadaniowych. Fajnego akcentu dodaje magiczny rebranding tych zbóż w Czarodziejskim Świecie. Zamiast przyziemnych marek preferowanych przez mugoli, wśród najpopularniejszych wyborów dominują CheeriOwls i Pixie Puffs. To jest dopiero dbałość o szczegóły!

HP: Książę Półkrwi

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

W szóstej części serii o Potterze czarodziejski świat pogrąża się w chaosie. Wraz z odrodzeniem się Voldemorta film opanowuje mroczna atmosfera, zwiastująca niebezpieczeństwo, w którym tytułowy bohater niewątpliwie się znajdzie.  Ten film, uważany za jeden z najmroczniejszych w całej serii, rozpoczyna się wstrząsającą sceną, w której grupa wyznawców Voldemorta atakuje Londyn, siejąc spustoszenie i niszcząc kultowy Most Milenijny. Choć sekwencja jest wciągająca, pojawia się wyraźna niespójność. Wydarzenia z Księcia Półkrwi rozgrywają się bowiem pod koniec lat 90. XX wieku, jednak słynny londyński Most Milenijny został otwarty dopiero w 2000 roku. W rezultacie most nie istniał w okresie przedstawionym w filmie.

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Biorąc pod uwagę biegłość Harryego w quidditchu i umiejętności jego ojca (o których dowiadujemy się z pierwszej części),  sport ten ma duże znaczenie dla całej serii. Tym bardziej fabuła staje się ekscytująca, gdy Harry przyjmuje rolę kapitana drużyny quidditcha Gryffindoru. Twórcy filmu, chcąc podkreślić wagę chwili, subtelnie wkomponowali w strój Harryego jeszcze jedną zapowiedź dalszych wydarzeń. Warto zauważyć, jako Kapitan dostał numer 7, co jest szczegółem, który można interpretować jako zapowiedź ostatecznej roli bohatera jako siódmego z horkruksów Voldemorta.

HP: Insygnia Śmierci cz.1

Chcąc pozbyć się wizerunku dziecięcej gwiazdy i zademonstrować, że potrafi radzić sobie z poważniejszymi rolami, Daniel Radcliffe przyjął w 2006 roku ambitną główną rolę w słynnej sztuce teatralnej Equus a następnie zyskał uznanie krytyków teatralnych na całym świecie. Doceniając sukcesy aktora wykraczające poza serię o Harrym Potterze, zespół kreatywny filmu, dumny z jego osiągnięć, umieścił w tle filmu subtelne szczegóły, aby upamiętnić twórczość aktora. Ten easter egg wymagająca bystrego oka, pojawia się bowiem w jednej z bardziej napakowanych akcją scen z pierwszych Insygniów Śmierci. Kiedy Harry, Hermiona i Ron toczą pojedynek z dwoma czarodziejami w londyńskiej kawiarni, plakat sztuki Radcliffe dyskretnie wisi na tablicy ogłoszeń w tle.

HP: Insygnia Śmierci cz.2

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Obecność Felix Felicis, zwanego potocznie płynnym szczęściem, wywołuje intrygujące dyskusje. Niektórzy dopatrują się podobieństw między eliksirami a substancjami dopingującymi używanymi przez sportowców w świecie mugoli, ponieważ ich działanie wydaje się nasycać pijącego zmniejszonym niepokojem i zwiększoną pewnością siebie. W drugich Insygniach Śmierci, gdy nauczyciele Hogwartu przygotowują się do zbliżającej się bitwy, w tle ujawnia się interesujący szczegół — profesor Horace Slughorn spożywa substancję z małej fiolki, która prawdopodobnie zawiera Felix Felicis. Wielu spekuluje, że ten wybór jest zgodny z charakterem Slughorna jako osoby ostrożnej i dyskretnej.

Easter Eggi w filmach Harrry Potter

Końcowa sekwencja całej serii o Harrym Potterze przedstawia Harry’ego, Ginny, Hermionę i Rona żegnających swoje małe dzieci na stacji King’s Cross w Londynie. W tej scenie pojawia się także przelotny widok Draco Malfoya, jego żony i syna. Warto zauważyć, że za portretem żony Malfoya kryje się wyjątkowa historia. Postać ożywia Jade Olivia, która w tamtym czasie była prawdziwą dziewczyną Toma Feltona. Olivia, wcześniej asystentka kaskadera w filmach o Harrym Potterze, była w związku z Feltonem przed zdjęciami ostatniej części serii.

 

 

Zobacz też: Harry Potter: nielegalne działania w świecie czarodziejów

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Homeworld: Remastered - Poradnik Solucha - Pełne przejście gry
Następny Enshrouded - Wrażenia z wczesnego dostępu!