Najlepsze aparaty pełnoklatkowe – czy warto się na nie decydować?


Niegdyś zaawansowane technologicznie aparaty fotograficzne zarezerwowane były wyłącznie dla profesjonalistów, zajmujących się fotografowaniem zawodowo. Dziś na profesjonalny aparat może sobie pozwolić niemal każdy, a już na pewno fotograf-amator, którego pasją jest zatrzymywanie w kadrze ulotnych momentów codzienności.

Nasuwa się jednak pytanie: na jaki aparat się zdecydować? Podpowiadamy: może warto przyjrzeć się urządzeniu, jakim jest aparat pełnoklatkowy? Opowiemy o nim w poniższym artykule.

EISA najlepszy aparat pełnoklatkowy

W ocenie EISA (Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku) popularne dotąd lustrzanki muszą ustąpić miejsca aparatom pełnoklatkowym. To właśnie aparat pełnoklatkowy jest bowiem obecnie najbardziej zaawansowanym aparatem fotograficznym na rynku. Przykładowo w kategorii najlepszy zaawansowany aparat pełnoklatkowy edycja 2019/2020 wyróżniła Nikona D780, zaś edycja 2020/2021 – aparat Sony Alpha 7R IV.  Najlepszy obiektyw szerokokątny posiada zaś Sony FE 20mm F1.8G.

Być może warto więc baczniej się przyjrzeć tym wyjątkowym modelom.

EISA najlepszy aparat kompaktowy

Aparaty kompaktowe to idealne urządzenia, głównie dla amatorów, którzy potrzebują czegoś poręcznego, by w każdej chwili móc uchwycić jakiś ulotny moment. To świetne rozwiązanie w przypadku amatorskiej fotografii reportażowej, ale nie tylko. Niewielka obudowa kryje w sobie wiele funkcjonalności, łącząc prosty i estetyczny design z wysoką jakością uzyskiwanego obrazu.

Za najlepszy aparat w tej kategorii EISA uznało Fujifilm X100 V, jest to zatem najlepszy aparat foto wideo do amatorskiego (i nie tylko!) użytku. Uwagę zwraca matryca formatu APS-C oraz obiektyw o ogniskowej 23 mm. Wzrok przykuwa także design aparatu, przywodzący na myśl stare urządzenia. W tej retro obudowie znajduje się jednak prawdziwa magia!

Czy najlepszy aparat pełnoklatkowy nada się dla amatorów?

Jak już wspomnieliśmy aparaty pełnoklatkowe z pewnością zaspokoją potrzeby amatorów. Oczywiście podbijają one serca także profesjonalnych fotografów, którzy chętnie sięgają po innowacyjne rozwiązania i zdobycze technologii, które oferuje im wciąż rozwijająca się dziedzina fotografii.

Tak naprawdę aparaty pełnoklatkowe nadają się dla wszystkich, którzy pragną po prostu robić dobrej jakości zdjęcia i nie wystarcza im do tego smartfon.

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec – co to takiego?

Warto wyjaśnić pokrótce, czym właściwie jest urządzenie, zwane pełnoklatkowym bezlusterkowcem. Nieco przydługa potoczna nazwa wiele nam jednak mówi już na samym wstępie. Aparaty tego typu wykorzystują matrycę o rozmiarach 36×24 mm, podczas gdy na przykład aparat w smartfonie – 23,5×15,7 mm, 17,3×13 mm oraz 5,76×4,29 mm.

Wielkość pełnej klatki to jednak niejedyna różnica, która ma znaczenie. Porównując sensory wypada to następująco: 864 mm2 – matryca pełnoklatkowa, 370 mm2 – matryca APS-C, 225 mm2 – Micro 4/3, 25 mm2 – smartfony.

Mówiąc jednak pokrótce – pełnoklatkowy bezlusterkowiec to aparat, dzięki któremu użytkownik uzyska lepsze odwzorowanie kolorów oraz szczegółów obrazu. Mniejsza jest także ilość szumów, nawet przy zastosowaniu większego ISO, co jest niewątpliwie zaletą.

Bezlusterkowiec pozwala zamknąć w małej kompaktowej obudowie całe dobrodziejstwo fotografii pełnoklatkowej.

Czy najlepszy zaawansowany aparat pełnoklatkowy to duży wydatek?

Należy przyznać, że aparaty pełnoklatkowe są droższe aniżeli „zwykłe” lustrzanki czy aparaty kompaktowe. Ceny różnią się w zależności od modelu. Mogą one oscylować wokół kwot kilku tysięcy złotych.

Jeżeli jednak mamy zamiar wydać pieniądze na dobrej jakości aparat, to z pewnością warto rozważyć zakup bezlusterkowca pełnoklatkowego zamiast tradycyjnej lustrzanki.

 

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Godfall Fire and Darkness - The Keeper of the Night, The Black Flame - Misja #5 Gameplay pl
Next MikroMakro - Recenzja - gdzie jest sprawca?