Najlepsze filmy w Uniwersum Obecności / Uniwersum Conjuring


Jakie są najlepsze filmy w Uniwersum Obecności? Przedstawiam listę swoich ulubieńców!

Uniwersum Obecności to franczyza mediów z horrorami, oparta na serii filmów wyprodukowanych przez New Line Cinema, the Safran Company, Atomic Monster Productions i dystrybuowanych przez Warner Bros. Pictures. Tytułem, który zapoczątkował cykl, była Obecność w reżyserii Jamesa Wana. Filmy w uniwersum Obecności opowiadają o prawdziwych historiach paranormalnych doświadczeń, których doświadczyli Ed i Lorraine Warrenowie, małżeństwo demonologów i badaczy zjawisk nadprzyrodzonych. Filmy te są oparte na książkach napisanych przez Warrenów, a także na ich własnych materiałach archiwalnych. Do tej pory w uniwersum Obecności powstało 10 filmów, w tym moje ulubione:

Topielisko. Klątwa La Llorony

filmy w Uniwersum Obecności

Horror z 2019 roku w reżyserii Michaela Chavesa. Scenariusz napisali Mikki Daughtry i Tobias Iaconis, nawiązując do postaci La Llorony z latynoamerykańskiego folkloru. Jest to szósta część serii Uniwersum Obecności.

Akcja filmu toczy się w Los Angeles w roku 1973. Była małżonka i terapeuta socjalna, Anna Tate-Garcia, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych śmierci dzieci. Jej własne dzieci, Samantha i Chris, zaczynają wykazywać dziwne zachowanie, a Anna zaczyna obawiać się, że nad nimi ciąży klątwa La Llorony, strasznego ducha z meksykańskiego folkloru, który porzuca swoje dzieci i nawiedza inne, aby zastąpić utracone. Anna zwraca się o pomoc do doświadczonego duchownego, księdza Péreza, aby ochronić swoją rodzinę przed złą siłą. W miarę jak zjawisko La Llorony nasila się, Anna i jej dzieci są nękane przez ducha, który pragnie zabrać ich dusze. Ksiądz Perez i Anna zbierają siły, aby stawić czoło złu i ocalić dzieci przed klątwą. Podczas trwającej walki, Anna odkrywa, że klątwa La Llorony jest związana z tamtym światem i wymaga pewnych rytuałów, aby ją przełamać. Ksiądz Pérez, wspierany przez Annę, przystępuje do egzorcyzmu, aby uwolnić rodzinę od La Llorony. W miarę rozwoju akcji pojawiają się zaskakujące zwroty, a bohaterowie muszą zmierzyć się z przerażającym duchem, aby zakończyć koszmar. W finałowej konfrontacji, dzięki poświęceniu Ann i odwadze księdza Péreza, udaje się przełamać klątwę. Ducha La Llorony pokonuje się, a rodzina Tate-Garcia może wreszcie odetchnąć z ulgą. Jednak wydarzenia pozostawiają ślady traumy, a bohaterowie muszą radzić sobie z konsekwencjami nadprzyrodzonego zła, z którym się zetknęli.

 Annabelle: Narodziny zła

filmy w Uniwersum Obecności

Film, który miał premierę w 2017 roku i jest prequelem filmu Annabelle z 2014 roku i opowiada historię powstania nawiedzonej lalki.

Akcja Narodzin zła rozgrywa się w latach 50. XX wieku, kilka lat po tragicznej śmierci córki lalkarza Sama Mullinsa i jego żony Estelle w wypadku samochodowym. Po śmierci dziecka, para postanawia otworzyć swoje domostwo dla zakonu sióstr zakonnych i kilku sierot, oferując im miejsce do życia. Jeden z pokoi w domu zostaje zamknięty, a sieroty ostrzegane są, by go nie otwierać. W miarę upływu czasu, jedna z sierot, Linda, zaczyna odczuwać obecność tajemniczej lalki o imieniu Annabelle, która została stworzona przez Sama Mullinsa. Okazuje się, że lalka jest jednym z eksperymentów Mullinsa, który pragnął przywrócić kontakt z duchem zmarłej córki. Niestety, eksperyment ten przynosi nieoczekiwane skutki, a duch, który zaczął się przywiązywać do lalki, staje się złośliwą siłą. Główną bohaterką jest Janice, jedna z sierot, która ze względu na problemy zdrowotne porusza się na wózku inwalidzkim. Pewnego dnia Janice postanawia wejść do zamkniętego pokoju i natrafia na Annabelle. Od tego momentu zaczynają dziać się dziwne i przerażające rzeczy. Janice zaczyna być prześladowana przez złowrogą obecność, która pragnie opętać jej ciało. W miarę rozwijania się fabuły, tajemnice z przeszłości Mullinsów oraz historii Annabelle są odkrywane. Siły nadprzyrodzone prowadzą do coraz bardziej przerażających wydarzeń, a pozostałe sieroty muszą walczyć o przetrwanie w obliczu rosnącego zagrożenia. Film prezentuje narodziny samej Annabelle jako przeklętego obiektu, który staje się jednym z najbardziej przerażających artefaktów w uniwersum Obecności.

 Obecność 1

Film, który zaczął wszystko a oparty został na rzeczywistych wydarzeniach z życia Eda i Lorraine Warrenów, znanych badaczy zjawisk paranormalnych. Opowiada historię rodziny Perron, która w latach 70. XX wieku przeprowadza się do zaniedbanego domu na wsi.

Film rozpoczyna się w roku 1971, gdy Ed (Patrick Wilson) i Lorraine Warren (Vera Farmiga), małżeństwo specjalizujące się w demonologii, prowadzi badania nad przypadkiem nawiedzenia w Rhode Island. Rodzina Perron, składająca się z matki Carolyn  ojca Rogera oraz ich pięciorga dzieci, przenosi się do starego domu na wsi. Szybko zaczynają występować niepokojące zjawiska, a rodzina zaczyna doświadczać straszliwych nocnych nawiedzeń. Warrenowie, po przyjeździe do domu Perronów, odkrywają, że miejsce to jest nawiedzone przez złowrogiego ducha. W trakcie dochodzenia odkrywają, że to nie tylko dom jest obsesyjnie nawiedzony, ale także matka rodziny, Carolyn, jest pod wpływem demonicznej obecności. Zjawisko to zaczęło się od strasznego wydarzenia, kiedy rodzina Perron przeprowadziła się do domu. W miarę postępów śledztwa Ed i Lorraine odkrywają historię poprzednich właścicieli domu oraz mroczne tajemnice z przeszłości, które prowokują obecne nawiedzenia. Dochodzi do kulminacyjnego starcia między Warrenami a demonem, gdzie rodzina Perron staje się zakładnikiem niebezpieczeństw związanego z tym zjawiskiem. Ostateczny akt koncentruje się na próbie wyegzorcyzowania demonicznej obecności i ocaleniu rodziny przed zagrożeniem. Przy użyciu swojego doświadczenia oraz wiary, Ed i Lorraine podejmują trudną walkę z siłami nadprzyrodzonymi, aby uwolnić rodziny od opętania i nawiedzeń.

 Zakonnica

filmy w Uniwersum Obecności

Film z 2018 r., który jest spin-offem filmu Obecność 2 i opowiada historię demona Valaka. Akcja filmu rozgrywa się w Rumunii w 1952 roku. Młoda zakonnica, siostra Victoria, popełnia samobójstwo w tajemniczych okolicznościach w opactwie Cârța. Z informacji przekazanych Watykanowi wynika, że samobójstwo miało związek z obecnością złowrogiej siły w opactwie. Watykański badacz zjawisk nadprzyrodzonych, ojciec Burke, zostaje wezwany, aby zbadać sprawę wraz z novicjuszka siostrą Irene, która jeszcze nie złożyła ślubów zakonnych. Po przyjeździe na miejsce, Burke i siostra Irene odkrywają mroczne tajemnice związane z opactwem. W trakcie śledztwa dowiadują się o demonicznej zakonnicy, Valak, która zagraża opactwu i otaczającej je społeczności. Valak przyjmuje różne formy, a jej obecność jest związana z dawno temu przeprowadzonym rytuałem, który miał otworzyć portal do piekła. W miarę postępów dochodzenia, ojciec Burke i siostra Irene spotykają francuskiego farmera Frencha, który ma swoje własne tajemnice związane z opactwem. Razem próbują odkryć, jak powstrzymać Valak przed rozprzestrzenianiem zła i zagrażaniem światu. W trakcie swojej podróży napotykają różne zjawiska nadprzyrodzone, a Valak daje o sobie znać poprzez liczne straszne wizje i ataki. Ostateczny konflikt koncentruje się na próbie zatrzymania Valak i zapobieżeniu spełnieniu się rytuału, który może przynieść potężne zło na świat. Walka przeciwko demonowi wymaga od bohaterów poświęceń i ujawnienia prawdy ukrytej za demoniczna obecnością w opactwie Cârța.

Obecność 2

filmy w Uniwersum Obecności

Kontynuacja filmu z 2013 roku i opowiada historię rodziny Hodgson, która w latach 70. XX wieku jest terroryzowana przez demoniczną siłę.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1977 w Enfield, Londynie. Ed i Lorraine Warren zostają poproszeni przez Kościół katolicki, aby pomóc w zbadaniu sprawy nawiedzenia w domu rodziny Hodgsonów. Matka samotnie wychowująca czwórkę dzieci, Peggy Hodgson, zgłasza dziwne i przerażające zjawiska, takie jak przesuwanie się mebli, dziwne dźwięki i objawienia paranormalne. Badacze Warrenowie przybywają do domu, aby zbadać sprawę. Szybko przekonują się, że w domu faktycznie dzieją się nadprzyrodzone zjawiska. Jedną z córek, Janet, wydaje się opętana przez ducha staruszki, który twierdzi, że zmarła w tym domu. Sprawa staje się jednym z najbardziej medialnych przypadków nawiedzenia w historii. W miarę trwania dochodzenia Warrenowie napotykają liczne trudności, w tym sceptycyzm ze strony społeczeństwa oraz wyzwania związane z próbą zrozumienia i zwalczenia złowrogiego ducha. Lorraine doświadcza również wizji związanych z mrocznymi zagrożeniami z przeszłości, co zwiększa napięcie i trudności w rozwiązaniu sprawy. Pod koniec filmu d ochodzi do dramatycznego starcia między Warrenami a złowrogim duchem. Ostateczny akt koncentruje się na próbie ocalenia Janet i pozostałych członków rodziny Hodgsonów przed opętaniem oraz zatrzymaniem złowrogiego ducha, który chce zemsty za swoje tragiczne przeżycia.

`

 

Jaki jest Wasz ulubiony film w Uniwersum Obecności?

Zobacz też: Fabuła filmów James Bond – krótkie omówienie!

Poprzednio Disney Dreamlight Valley - Poradnik dla Początkujących - Najlepsze rady na start
Następny Warhammmer Age of Sigmar - Realms of Ruin - Recenzja