Najlepsze gry planszowe do zagrania z dziećmi i młodzieżą – edycja 2021


W jakie gry planszowe zagrać z dziećmi? Jeśli chcecie zapoznać bliskie Wam osoby, które jednak trochę odstępują od Was wiekiem, albo dopiero wprowadzacie je w świat plansz – ten wpis jest właśnie dla Was. Przedstawię Wam najlepsze gry planszowe do zagrania w towarzystwie najmłodszych. Myślę, że spośród przedstawionych typów każdy znajdzie coś dla siebie.

Kiedy myślę o planszówkach rzadko uznaję je za „dziecięce” hobby. Kojarzą mi się z bardziej dorosłym tłumkiem, ale to pewnie dlatego, że w takim środowisku grywam. Z drugiej strony pamiętam, że X lat temu rozgrywka w Grzybobranie było moją ulubioną formą spędzania wolnego czasu.

Aha, nie będę proponować typowych gier dla najmłodszych, w mojej liście nawet dorośli znajdą coś dla siebie – ma się podobać obu stronom. A jeśli kasztankom nie przypadną do gustu? Pozostanie Wam rozgrywka ze znajomymi przy kieliszku wina.

Takenoko

Panda zachwyci każdego. Wiecie, że panda wielka zjada do 38 kg bambusa dziennie? Zadaniem gracza jest budowanie i pielęgnowanie pól uprawnych oraz hodowla bambusa. Panda porusza się po planszy zjadając wyrośnięte na niej pędy tejże rośliny. Wygrywa gracz, który najlepiej poradzi sobie przy rozwijaniu plantacji i jednoczesnym zaspokajaniu głodu pandy. Czasem trzeba pokombinować, ale nie na tyle żeby zniechęcić graczy. Jest przeurocza i idealna do zagrania z dziećmi. Myślę, że spokojnie może być pierwszą „dużą” grą dla dziecka.

Sąsiedzi

W grze bohaterami są hodowcy: jeden ma króliki, drugi owce. W dwóch rundach budujemy zagrody – ich typ zależy od rodzaju hodowli. Wygrywa osoba, która ustawi największą ilość zagród. Proste? Za każdą niewybudowaną zagrodę otrzymujemy punkty karne. Gra jest w zasadzie niewymagająca ale solidnie ćwiczy umiejętności przestrzenne i zmuszają do planowania/przewidywania.

Więcej o Sąsiadach znajdziecie TUTAJ.

Grę możecie zakupić w sklepie naszego partnera www.taniaksiazka.pl

Tajniacy

dziećmi

Jest to gra zespołowa, gdzie każdy z zespołów próbuje odgadnąć hasła. Lider każdego zespołu rzuca słowo podpowiedzi, które doprowadzić mają do właściwej karty. W wersji Disneya karty z hasłami są obustronne – z jednej strony znajdują się obrazki z bohaterami ulubionych bajek, z drugiej słowa i nazwy ściśle związane z poszczególnymi filmami. Zasady bardzo proste, przy tym nieograniczona ilość frajdy. Ta wersja ucieszy nie jedno dziecko i pewnie także nie jednego dorosłego (np. mnie).

Grę możecie zakupić w sklepie naszego partnera www.taniaksiazka.pl

Grajeczka

dziećmi

Grajeczka to mała, niepozorna gra, która potrafi narobić hałasu – właśnie dlatego na bigbaddice.pl tak często wspominamy tę grę.  W trakcie rozgrywki wcielamy się w narratora, który opowiada baśń o Smoku, Królewnie i Rycerzu. Całość polega na realizowaniu celów z kart które posiadamy i imitują księgę. Osoba, która pierwsza zrealizuje wszystkie cele wygrywa. Problem jest jednak taki, że zarówno plansza, jak i bohaterowie są wspólni i wszyscy gracze nimi kierują jednocześnie. A każdy z bohaterów na planszy także porusza się inaczej, co prowadzi do trudnych do zrealizowania sytuacji i niesamowitego napięcia przy tej grze. Świetna zabawa z dziećmi!

Recenzję Grajeczki znajdziecie kilkając w ten link.

Grę możecie zakupić w sklepie naszego partnera www.taniaksiazka.pl

 

Domek

Jakie jest zdanie roku 2021? To zdecydowanie „Nowa gra Klemensa Kalickiego, autora popularnej gry familijnej Domek!” – mowa oczywiście o Łące, która pierwotnie też miała znaleźć się na tej liście. Ale to właśnie Domek wydał się być opcją bardziej odpowiednią. Rozgrywka trwa 12 rund, w każdej z nich zaczynając od pierwszego gracza dobieramy z toru jedną parę kart i następnie zagrywamy te karty. Celem rozrywki jest nic innego, jak zaprojektowanie idealnego domku. Gracze wcielają się w architekta i budowniczego: ustalają porządek pokoi, dekorują wnętrza dodatkami oraz dopieszczają wygląd zewnętrzny budynku. Gra nie jest zupełnie skomplikowana, więc idealna dla osób, które źle radzą sobie z porażkami.

Recenzję Domku znajdziecie TUTAJ.

Grę możecie zakupić w sklepie naszego partnera www.taniaksiazka.pl

Najlepsza gra o kotach / Najlepsza gra o psach

dziećmi

Najlepsze gry ostatnimi czasy są na naszym stole bardzo częstymi gośćmi. Są proste w obsłudze, jednak nie na tyle, żeby nas nudziły. Do tego wszystkiego są niezwykle urocze – imiona kotów i psów są absolutnie genialne, tak samo nazwy kotów w przebraniach. To idealna gra do rozgrywki z dziećmi – słodkie zwierzęta przyciągną każe stworzenie. Gra o psach składa się jedynie z talii kart, które naprzemiennie zagrywamy i dobieramy. Psy robią też różne sztuczki i zbierają kości, za które jesteśmy punktowani na koniec gry. Z kolei gra o kotach, oprócz talii kart, zawiera także smaczki, ubranka i zabawki. W trakcie gry musimy koty nakarmić, zapewnić im rozrywkę. Możemy też zaopiekować się przybłędami. Koty mają swoje dietetyczne wymagania i dopiero po ich spełnieniu jesteśmy punktowani.

Gry możecie zakupić w sklepie naszego partnera www.taniaksiazka.pl – PSY i KOTY

Zapraszamy także do pozostałych rankingów:

  1. najlepsze gry planszowe dla dwóch osób
  2. najlepsze gry logiczne
  3. najlepsze gry do zabrania na wakacje
Poprzednio Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruins - Poradnik dla początkujących - Jajka dla każdego!
Następny New World - Nadchodzi otwarta beta! - czym jest gra od Amazonu?