NCWW – Najlepsze gry planszowe w 2017 roku


Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was kolejną już edycję naszego co miesięcznego cyklu NCWW ( Na Co Wydać Wypłatę ). Tym razem jednak ranking będzie opierał się na troszkę innych zasadach. Mianowicie, ze względu na nadejście nowego, miejmy nadzieję, że również lepszego dla wszystkich roku postanowiłam wybrać 10 najlepszych (według nas) gier planszowych w 2017 roku. Gier planszowych, które oczywiście warto kupić. I tym razem kolejność nie będzie przypadkowa.

Gry ocenialiśmy pod względem szacowanej liczby rozegranych sesji. Piszę szacowanej ponieważ monitorujemy gry w jakie gramy, ale czasem zapomni się wpisać któreś pozycje. Jeżeli szukacie pewniaków w które naprawdę dobrze zagrać i które wolno się starzeją, to tutaj je znajdziecie. Poniżej znajdziecie listę najlepszych gier planszowych w 2017 roku.


Wpis Najlepsze gry planszowe w 2017 roku powstał we współpracy ze sklepem HulaHop.pl


 

10. Kowale Losu

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Kowale Losu

Na ostatnim, dziesiątym miejscu umieściłam śliczną gier od wydawnictwa Rebel. Kowale Losu to przepięknie wykonana gra planszowa, w której tworzymy i ulepszamy swoje własne kości poprzez wykonywanie różnorakich czynności w grze. Kości będą ewoluowały w wyniku zabijania potworów, oraz otrzymywania jakże cennych artefaktów. Kowale Losu to gra o prostych zasadach, bardzo przyjemna i świetna dla początkujących graczy. Wadą gry jest konstrukcja kości, trochę męcząca przy użytkowaniu, ale idzie się przyzwyczaić Nadaje się dla od dwóch do czterech graczy a minimalny wiek wynosi 10 lat. Z różnych przyczyn losowych nie udało się napisać jej recenzji na blogu, jak się już zjawi, to tutaj udostępnię link.

Kowale Losu – to tutaj stworzysz swoją kość


9. Uczta dla Odyna

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Uczta dla Odyna

Uczta dla Odyna jest dość ciężką grą planszową schowaną w naprawdę wielkim, robiącym wrażenie pudle. Gra będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli gier w stylu europejskich. Gra zawiera multum komponentów bardzo wysokiej jakości. Ucztę dla Odyna można sklasyfikować jako grę typowo ekonomiczną, w której możecie eksplorować nowe terytoria, podbijać je oraz brać udział w różnych czynnościach związanych z życiem codziennym. Uczta dla Odyna jest grą odpowiednią dla od jednego do czterech graczy, więc nadaje się również do grania solo. Jednak naszym zdaniem najlepiej gra się we dwoje. Minimalny wiek gracza do 12 lat. Gorąco polecam pozycję fanom zaawansowanych gier w stylu europejskim.

Uczta dla Odyna – jakże wykwintna


8. Kraina snów

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Kraina Snów

 

Ósmą pozycję zajmuje gra planszowa Kraina Snów od wydawnictwa Rebel. Umieściłam tą grę w tym rankingu ponieważ, jak ją zobaczyłam to zakochałam się od razu. Kraina Snów jest tak śliczną grą, przepięknie wykonaną, że cały czas chce się w nią grać. I dodatkowo można się przespać podczas rozgrywki 🙂 Ta gra planszowa to Dixit na sterydach. Podczas gry jedna osoba wciela się w śpiącego, zaś pozostali gracze pełnią rolę milutkich sennych wróżek i duszków oraz za pomocą odpowiednich sformułowań muszą nakierować śpiącego na jego sen. Jednak nie każdy z duszków ma dobre zamiary. Gra sprawdzi się jako planszówkowy prezent dla dziewczynki, nie kosztuje wiele, więc Wasz portfel nie ucierpi. Kraina Snów wprowadzi Was w niezwykle przyjemny stan. Gra jest odpowiednia dla od czterech do aż dziesięciu graczy, więc będzie jak znalazł na spotkania ze znajomymi. Serdecznie polecam wielbicielom Dixita i gier o wdzięcznej tematyce.

Kraina Snów – tu spełnisz wszystkie marzenia


7. Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż

 

Na siódmym miejscu uplasowała się gra dla najmłodszych zapaleńców planszówek. Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż to gra od wydawnictwa Rebel dedykowana juniorom. Ta edycja oczywiście jest wierna tej samej mechanice co edycja dla starszych graczy, ale posiada liczne ułatwienia. Między innymi należą do nich łatwiejsze do zrealizowania cele na karach biletów a także znacznie prostsze zasady. Gra jest bajecznie kolorowa, pięknie wykonana i skutecznie przyciąga uwagę dzieciaków. Edycja dziecięca również została wyposażona w dość spore wagoniki w żywych kolorach. Grę Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż polecam zwłaszcza rodzinom i ich pociechom. Dużo w nią graliśmy na różnych spotkaniach planszówkowych z rodzicami i ich dziećmi.

Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż – i jedź w nieznane


6. Ewolucja

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Ewolucja

Szóste miejsce w rankingu jest przeznaczone dla gry planszowej Ewolucja, która wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Egmont. Jak już sam tytuł wskazuje można się domyślić, że tematyką gry jest tworzenie swojego własnego gatunku tak by ewoluował. Ewolucję można zaliczyć do euro gier, gdyż świat i otoczenie nie jest wyczuwalny podczas rozgrywki. Ot, taka sobie przyjemna gra karciano planszowa z ciekawą mechaniką. Podczas rozgrywki można zaznać nieco negatywnej interakcji, bowiem przeciwnik ma możliwość niszczenia naszego gatunku i na pewno z tej możliwości chętnie skorzysta. Gra należy do średnio ciężkich, jest trochę rozbudowana, ale myślę, że i początkujący gracze sobie z nią poradzą. Ewolucja jest przeznaczona dla od dwóch do sześciu graczy, na dwie osoby skaluje się bardzo dobrze, przy pełnym składzie jest już trochę tłoczno. Minimalny wiek gracza to 12 lat i w górę, a czas rozgrywki wynosi około półtorej godziny.

Ewolucja – zabawa w Darwina


5. Torres

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Torres

 

Piąte ale jakże zaszczytne miejsce zajmuje gra planszowa Torres. Grę wydało wydawnictwo Egmont Polska. Gra należy do tych logicznych, więc wielbiciele główkowania przy planszy znajdą w niej swoją bratnią duszę. Przez wielu graczy, ta pozycja bywa porównywana do słynnego Santorini. Bowiem i tu i tu założenia są podobne. Mówiąc w skrócie Torres polega na budowaniu swoich fortecy, zamków oraz umiejętnym zarządzaniu zasobami. Gra świetnie się skaluje na dwójkę graczy, rozgrywka przebiega w pokojowej atmosferze, także nie ma ryzyka, że po partii ktoś będzie musiał spać na podłodze. Zasady gry są bardzo łatwe do przyswojenia, więc z grą z powodzeniem powinni sobie poradzić początkujący gracze. Gra jest odpowiednia dla od dwóch do czterech graczy, a optymalny wiek gracza wynosi 10 lat wzwyż. Ale śmiało można powiedzieć, że poradzą sobie nawet siedmiolatki z małą pomocą kogoś dorosłego. Grę polecam bardzo fanom gier logicznych, oraz rodzinom z dziećmi.

Torres – zbudujmy zamek


4. Dobry, Zły i Munchkin

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Munchkin

 

Czwartą grą na liście jest nowa wersja znanego pewnie wszystkim Munchkina. Dobry, Zły i Munchkin to dalej munchkin ale tym razem osadzony w klimacie dzikiego zachodu, rodea, i pijackiej kantyny znanej z westernów. Ja jestem fanką Munchkina ponieważ jak dla mnie ma wiele zalet – między innymi wciąga, ocieka wręcz negatywną interakcją, świetna gra do rozgrywek ze znajomymi oraz na różnego rodzaju imprezy. Jest niewielka więc bardzo łatwo jest ją transportować w różne miejsca. Munchkin najlepiej działa w pełnym składzie osób, nie jest to dobra gra dla dwojga. Jest odpowiednia dla od trzech do sześciu graczy, rozgrywka trwa od godziny do dwóch, czasem nawet krócej. Polecam grę serdecznie osobom, którym nie straszna negatywna interakcja, potwory, oraz tym spragionym dobrego humoru w grach.

Dobry Zły i Munchkin – dziki, dziki zachód


3. Gorączka Podziemnej Mocy

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Gorączka Podziemnej Mocy

Jest i ona! Gra karciana od wydawnictw Lucrum Games, która już pewnie nie jednemu skradła serce. Albo ręce. Gorączka Podziemnej Mocy jest zabójczo szybką grą karcianą w której trzeba klepać potwory. Dosłownie. Kto pierwszy klepnie po tyłku upatrzonego potwora ten lepszy. Podczas rozgrywki zdecydowanie pierwsze skrzypce gra zręczność i spostrzegawczość, w tym przypadku absolutnie nie można sobie pozwalać nawet na małą chwilkę nieuwagi. Gra jest świetnym przerywnikiem między cięższymi tytułami, nadaje się również wyśmienicie jako przynęta dla początkujących graczy. Gra jest odpowiednia już dla dzieci w wieku od ośmiu lat w górę, i dla od dwóch do pięciu graczy. Partia nie trwa długo, więc nie ma mowy o jakimkolwiek znużeniu. Polecam grę dosłownie wszystkim, jestem pewna, że zakochacie się w niej, z wzajemnością.

Gorączka Podziemnej Mocy – klepnij sobie!


2. Gwiezdny Fluxx

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Gwiezdny Fluxx

 

Wydawnictwo Black Monk Games rozpieściło nas w tym roku wydając kolejną, gwiezdną tym razem edycję gry karcianej Fluxx. Gwiezdny Fluxx to gra karciana, osadzona w kosmicznym świecie, podczas której możecie udać się w niezapomnianą podróż szlakiem drogi mlecznej. Gra jest niepozorna, ale kryje w sobie masę dobrej zabawy, do której możecie zaprosić dosłownie każdego, nie zależnie czy jest niedzielnym graczem czy starym wyjadaczem. Fluxx jest bardzo nieprzewidywalną grą, w trakcie rozgrywki dosłownie wszystko się może zmienić w każdej chwili, jest dynamiczna, nie pozwala się nudzić. Rozkłada się błyskawicznie i mieści wszędzie. A dodatkowo te przezabawne teksty na kartach… 🙂 Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zagrać to gorąco polecam! Fluxx gwarantuje doskonałą zabawę dla grona od dwóch do sześciu osób, a czas rozgrywki bywa naprawdę rożny. Bardzo ładnie do tego się skaluje – czerpiemy z niej przyjemność zarówno grając we dwójkę, jak i w 6 osób.

Gwiezdny Fluxx- kosmicznie dobra gra


1. Bloodborne: Gra Karciana

Najlepsze gry planszowe 2017 roku - Bloodborne

Na pierwszym miejscu naszego rankingu usadowiła gra karciana/planszowa Bloodborne, od wydawnictwa Portal Games. Jest to gra karciana, którą z pewnością możemy zaliczyć do zacnego grona gier amerykańskich, bowiem klimat podczas rozgrywek jest mocno wyczuwalny. Gra jest osadzona w świecie dark fantasy. Bloodborne należy do gier przygodowych. Podczas rozgrywki zarządzamy naszym ekwipunkiem, polujemy, i ulepszamy bronie. Podczas rozgrywki działamy wszyscy jako jedna grupa, lecz niech Was to nie zwiedzie. Pamiętajcie, że wygrywa najlepszy, a w grze jest obecna negatywna interakcja. Gra jest przeznaczona dla od jednego do pięciu graczy, ale naszym zdaniem zdecydowanie najlepiej gra się w pełnym składzie. Czas rozgrywki wynosi około półtorej godziny. Na początku była obawa, że niewielka liczba kart ekwipunku wpłynie na regrywalność. Nie prawda, interakcja buduje wszystko w tej grze i od paru miesięcy gramy w nią regularnie.

Bloodborne: Gra Karciana

 

 

Poprzednio Stworze - Unboxing Gry
Następny Alien Artifacts - Artefakty Obcych - Recenzja - Niezłe budowanie imperium